Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brexit by způsobil revoluci v Premier League. Hrát by nemohla polovina hráčů

Evropa

  15:30
LONDÝN/PRAHA - Více než sto hráčů, tedy nadpoloviční většina hráčů, by od příští sezony nemohlo hrát v Premier League, pokud by se 23. června v referendu na Britských ostrovech rozhodlo o tom, že Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Tzv. „brexit“ by se dotkl i českých fotbalistů z nejvyšší anglické soutěže Libora Kozáka a Jindřicha Staňka či ve druhé lize Jiřího Skaláka.

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? foto: Reuters

Rosický naplno trénuje, vrací se také Čech. ‚Vypadá to dobře,‘ libuje si Wenger

Hráči ze zemí Evropské unie totiž dosud nepotřebují pracovní povolení. Pokud by ale k brexitu došlo, museli by vedle hráčů mimo EU nově splňovat přísné podmínky i Češi a spol.

Celkem by tak podle BBC bylo ohroženo 332 hráčů z první a druhé anglické ligy a skotské nejvyšší soutěže.

„Odchod z Evropské unie by měl na fotbal daleko větší dopad, než si lidé myslí. Mluvíme o půlce Premier League, která by potřebovala pracovní povolení,“ řekla BBC Rachel Andersonová, která na Ostrovech pracuje jako fotbalová agentka.

Radující se Petr Čech po utkání s Newcastlem.
Tomáš Rosický se vrátil ve velkém stylu.

O pracovním povolení rozhoduje na Ostrovech umístění země hráče na žebříčku FIFA.

Češi jsou nyní na 25. místě, takže pokud by k brexitu došlo, musel by zájemce odehrát minimálně 60 procent soutěžních mezinárodních zápasů v posledních dvou letech (hráči do 21 let za rok).

Také na ostrovech mají svého kanibala. Doukara má za kousnutí stop na 8 zápasů

Tyto podmínky by splňovaly Petr Čech i Tomáš Rosický z Arsenalu, naopak útočník Aston Villy Kozák, brankář Evertonu Staněk i křídelník Brightonu Skalák by museli žádat o výjimku.

Za tu hráči platí 5 tisíc liber (asi 170 tisíc korun) a speciální komise pak rozhodne o tom, jestli hráči výjimku udělí.

Zastánci brexitu však argumentují tím, že omezení počtu cizinců v britských klubech by mohlo jít k duhu místním reprezentacím, protože by dostávali větší prostor domácí nadějní hráči před zahraničními.

Autor:

Mohlo by vás zajímat