Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brexit by způsobil revoluci v Premier League. Hrát by nemohla polovina hráčů

Sport

  15:30
LONDÝN/PRAHA - Více než sto hráčů, tedy nadpoloviční většina hráčů, by od příští sezony nemohlo hrát v Premier League, pokud by se 23. června v referendu na Britských ostrovech rozhodlo o tom, že Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Tzv. „brexit“ by se dotkl i českých fotbalistů z nejvyšší anglické soutěže Libora Kozáka a Jindřicha Staňka či ve druhé lize Jiřího Skaláka.

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? foto: Reuters

Hráči ze zemí Evropské unie totiž dosud nepotřebují pracovní povolení. Pokud by ale k brexitu došlo, museli by vedle hráčů mimo EU nově splňovat přísné podmínky i Češi a spol.

Celkem by tak podle BBC bylo ohroženo 332 hráčů z první a druhé anglické ligy a skotské nejvyšší soutěže.

„Odchod z Evropské unie by měl na fotbal daleko větší dopad, než si lidé myslí. Mluvíme o půlce Premier League, která by potřebovala pracovní povolení,“ řekla BBC Rachel Andersonová, která na Ostrovech pracuje jako fotbalová agentka.

Radující se Petr Čech po utkání s Newcastlem.
Tomáš Rosický se vrátil ve velkém stylu.

O pracovním povolení rozhoduje na Ostrovech umístění země hráče na žebříčku FIFA.

Češi jsou nyní na 25. místě, takže pokud by k brexitu došlo, musel by zájemce odehrát minimálně 60 procent soutěžních mezinárodních zápasů v posledních dvou letech (hráči do 21 let za rok).

Tyto podmínky by splňovaly Petr Čech i Tomáš Rosický z Arsenalu, naopak útočník Aston Villy Kozák, brankář Evertonu Staněk i křídelník Brightonu Skalák by museli žádat o výjimku.

Za tu hráči platí 5 tisíc liber (asi 170 tisíc korun) a speciální komise pak rozhodne o tom, jestli hráči výjimku udělí.

Zastánci brexitu však argumentují tím, že omezení počtu cizinců v britských klubech by mohlo jít k duhu místním reprezentacím, protože by dostávali větší prostor domácí nadějní hráči před zahraničními.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat