Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brexit by způsobil revoluci v Premier League. Hrát by nemohla polovina hráčů

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Více než sto hráčů, tedy nadpoloviční většina hráčů, by od příští sezony nemohlo hrát v Premier League, pokud by se 23. června v referendu na Britských ostrovech rozhodlo o tom, že Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Tzv. „brexit“ by se dotkl i českých fotbalistů z nejvyšší anglické soutěže Libora Kozáka a Jindřicha Staňka či ve druhé lize Jiřího Skaláka.

Hráči ze zemí Evropské unie totiž dosud nepotřebují pracovní povolení. Pokud by ale k brexitu došlo, museli by vedle hráčů mimo EU nově splňovat přísné podmínky i Češi a spol.

Celkem by tak podle BBC bylo ohroženo 332 hráčů z první a druhé anglické ligy a skotské nejvyšší soutěže.

„Odchod z Evropské unie by měl na fotbal daleko větší dopad, než si lidé myslí. Mluvíme o půlce Premier League, která by potřebovala pracovní povolení,“ řekla BBC Rachel Andersonová, která na Ostrovech pracuje jako fotbalová agentka.

Radující se Petr Čech po utkání s Newcastlem.
Tomáš Rosický se vrátil ve velkém stylu.

O pracovním povolení rozhoduje na Ostrovech umístění země hráče na žebříčku FIFA.

Češi jsou nyní na 25. místě, takže pokud by k brexitu došlo, musel by zájemce odehrát minimálně 60 procent soutěžních mezinárodních zápasů v posledních dvou letech (hráči do 21 let za rok).

Tyto podmínky by splňovaly Petr Čech i Tomáš Rosický z Arsenalu, naopak útočník Aston Villy Kozák, brankář Evertonu Staněk i křídelník Brightonu Skalák by museli žádat o výjimku.

Za tu hráči platí 5 tisíc liber (asi 170 tisíc korun) a speciální komise pak rozhodne o tom, jestli hráči výjimku udělí.

Zastánci brexitu však argumentují tím, že omezení počtu cizinců v britských klubech by mohlo jít k duhu místním reprezentacím, protože by dostávali větší prostor domácí nadějní hráči před zahraničními.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Přijde Libor Kozák (vpravo) kvůli brexitu o práci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....