Brno - Teplice | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Brno zaskočilo rozjeté Teplice, přestřelku zvládlo 3:2

•   20:00aktualizováno  20:29
BRNO - Fotbalisté Zbrojovky Brno porazili v dohrávce 11. kola první ligy Teplice 3:2 a zabránili soupeři posunout se na druhé místo v tabulce před Plzeň. Všechny góly padly ve druhém poločase - v premiéře v brněnském dresu se trefil Košťál, dvoubrankové vedení pak zajistili domácím Hyčka a Pašek. Oba góly Teplic vstřelil Litsingi. Zbrojovka ukončila po deseti letech sérii domácích nezdarů ve vzájemných duelech, na třináctém místě tabulky má nyní dvoubodový náskok na sestupové pozice.

Trenér Brňanů Kotal vyztužil proti nejlépe střílejícímu týmu ligy obranné řady a přinutil soupeře útočit do sevřeného šiku. Defenzivní pojetí prokládala Zbrojovka snahou o rychlé protiútoky, které jim v úvodním poločase vynesly jednu vyloženou gólovou šanci. Lutonský ale z deseti metrů po přihrávce z pravé strany zbrkle přestřelil branku.

Favorizované Teplice dlouho hledaly způsob, jak přelstít domácí hradbu. Pokusy o rychlé nabíhání za obranu končily na ofsajd systému Brňanů. Poprvé vážněji zahrozil téměř po půlhodině hry Jindráček, který těsně minul branku. To už Tepličtí měli za sebou první střídání, protože v 18. minutě musel zraněného gólmana Grigara nahradit Slavík.

V závěru poločasu se domácí tvrz dvakrát otřásla. Ve 43. minutě Ljevakovičova prudká střela levačkou těsně minula tyčku a za minutu domácí zadák Buchta zaškobrtl, při snaze o odkop netrefil přesně míč a rychlý Jindráček se ocitl sám před Hladkým. Domácí gólman střelu pádem pod nohy vyrazil zpět před Jindráčka, jenž na druhý pokus trefil tyč.

Do druhého poločasu zařadil Kotal na hrot útoku Markoviče a pozměnil středovou řadu. Brňané začali hrát ofenzivněji a v 50. minutě po rohovém kopu a Zavadilově centru oslavil obnovenou premiéru v lize po příchodu z Německa gólovou hlavičkou stoper Košťál.

Iniciativu pak ale převzali tepličtí fotbalisté a převahu zužitkoval v 58. minutě Litsingi, který po nedorozumění zadáků vyrovnal. Na inkasovaný gól zareagovali Brňané návratem k ofenzivní hře, která jim vynesla i střelecké příležitosti. Sólový útok Skaláka zneškodnil včasným vyběhnutím Slavík, ale v 68. minutě už teplický brankář nestačil na tvrdou ránu důrazného Hyčky.

Hosté vypadli z rytmu a v 75. minutě prohrávali o dvě branky. Slavík neudržel míč po tvrdé ráně Zavadila z trestného kopu ze 30 metrů a dobíhající a důrazný Pašek dorazil míč do sítě. Teplice už jen v nastaveném čase zkorigovali po závaru výsledek druhým gólem Litsingiho, který vylepšil svoji bilanci v sezoně na osm zásahů a posunul se na druhé místo v tabulce střelců za spoluhráče Mahmutoviče.

Zbrojovka Brno - FK Teplice 3:2 (0:0)

Branky: 50. Košťál, 68. Hyčka, 75. Pašek - 58. a 90.+2 Litsingi. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Jiřík. ŽK: Janotka, Hyčka - Ljevakovič, Vachoušek, Matula. Diváci: 3612.

Brno: Hladký - Janotka, Pernica, Košťál, Buchta - Fischer, Zavadil, Hyčka - Skalák (87. Husár), Lutonský (46. Markovič) - Pašek (88. Kroupa). Trenér: Kotal.

Teplice: Grigar (18. Slavík) - Matula, Klein, Kaufman, Hošek - Ljevakovič, Nivaldo (75. Salami) - Litsingi, Jindráček (71. Táborský), Vachoušek - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.