Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brückner: Dříve mocný rádce se nyní drží v pozadí

Sport

PRAHA - DO BITVY ROKU ZBÝVAJÍ JEN DVA DNY Býval v centru pozornosti, všemocným šéfem, který vše rád řídil sám a bez jehož souhlasu se v národním týmu nic neobešlo. Jenže teď bývalý kouč fotbalové reprezentace Karel Brückner stojí v ústraní a dění v týmu, který před lety z velké části vybudoval právě on, sleduje jen zpovzdálí.

Jako konzultant trenéra Ivana Haška. "Je to pro něj asi změna, ale ví, jakou má roli, a trenérovi do toho moc nezasahuje. Funguje to," pochvaluje si návrat protřelého stratéga obránce Marek Jankulovski.

Ani po nevydařeném angažmá v Rakousku a v devětašedesáti letech si Brückner nedokázal představit, že by svůj milovaný fotbal sledoval už jen v televizi, a proto kývl na Haškovu nabídku.

"Pan Brückner byl nedílnou součástí minulých úspěchů, takže jsme všichni uvítali, že se vrátil," tvrdí brankář Petr Čech.  S českým týmem absolvoval už srpnové přátelské utkání proti Belgii, ale chvíle, kvůli které si Hašek Brücknera zavolal na pomoc, nastala až nyní. Těsně před bitvou na Slovensku. "Před takovým zápasem je dobré mít všechny trumfy v rukách," culí se záložník Jaroslav Plašil.

Brücknerovy role u reprezentace

Asistent trenéra (1998–01):
edl jednadvacítku a od roku 1998 pomáhal jako asistent i u "áčka" Jozefu Chovancovi. Na jeho úspěších měl zřejmě Brückner klíčový podíl.

Hlavní trenér (2001–08):
Jako hlavní trenér vedl národní tým šest a půl let a právě za jeho éry se z českého týmu stal postrach celé Evropy. Na Euru 2004 skončil třetí a o dva roky později slavil postup na mistrovství světa.

Konzultant (2009–?):
Po odchodu z Rakouska prohlásil, že s trénováním v "první linii" skončil. K týmu se sice vrátil, už však pouze v roli odborného poradce.

A Brücknerovi nová role sedí. Je ve "druhé linii", jak si přál, když zvažoval co dál po odchodu z Rakouska, a přitom si stále udržel vliv na chod reprezentace. Má odstup, nemusí mluvit s novináři a pro veřejnost je neviditelný. Ve skutečnosti má v Haškově realizačním týmu důležité slovo. Pomáhá vymýšlet taktiku nebo sledovat soupeře, a přitom nemá na rozdíl od Haška zodpovědnost.

"Hlavní slovo má dál Hašek. Pan Brückner všechno při tréninku komentuje spíš zpovzdálí, přináší různé postřehy. Každá rada je teď drahá," říká Jankulovski.

Slováky dokázal vždy porazit
Důkazem, že Brücknerovi odstup vyhovuje, nabídlo už utkání s Belgií. Tehdy se totiž místo na lavičku posadil společně s bývalým mluvčím Lukášem Tučkem jen na tribunu, aby měl lepší přehled.

A na stejné místo usedne i v sobotu v Bratislavě. "Z tribuny má lepší výhled. Sám to tak vnímá," vysvětluje Hašek. "Zkušenost z utkání proti Belgii se nám vyplatila, takže to zase zopakujeme." V Kunicích nedaleko Prahy, kde národní tým před odletem do Bratislavy trénuje, popocházel v dlouhých teplákách a se založenýma rukama po hřišti, občas s někým prohodil pár slov nebo udělil stručné pokyny.

Když měl Hašek v kruhu hráčů proslov, Brückner naslouchal. Jakmile se ale hlavní kouč na chvíli zapojil do baga se svěřenci, byl to právě on, kdo na druhé straně dirigoval nácvik přechodu do útoku. rávě ve vymýšlení taktických "specialitek" spočívá Brücknerova síla. Standardní situace, hra na Kollera nebo rychlý přechod do útoku, to všechno je jeho doména.

A Slováci si to před vzájemným soubojem dobře uvědomují. Stane se Brückner Haškovou tajnou zbraní? Vždyť jako kouč si Brückner se Slovenskem vždy věděl rady: všechna tři utkání skončila českým vítězstvím a skóre 10:2. "Je zkušený, Slováky zná dobře, takže určitě něco vymyslí. Ale pozor, hlavní díl zodpovědnosti leží na nás," připomíná Jankulovski.

Bude se Brückner v Bratislavě opět radovat? Počkejte dva dny.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat