SOUHRN: Půlmistrem je Plzeň, Sparta ztrací bod. Liberec prohloubil krizi

20:11aktualizováno  30. listopadu 16:52
PRAHA - Fotbalová Synot liga je v polovině. Na prvním místě tabulky přezimuje Plzeň, která vyhrála v Jablonci gólem z poslední minuty. Uspěla i Sparta, jež na svého rivala ztrácí bod. Soutěž se znovu rozjede 21. února.

Radost hráčů Plzně z prvního gólu. foto: ČTK

Plzeňskou euforii zařídil Řezník

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)

Branky: 66. Kopic - 52. Tecl, 90.+2 Řezník. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Mencl. ŽK: F. Novák, Hübschman, Mingazov - Kovařík. Diváci: 5089.

Viktoria ve šlágru kola s Jabloncem vedla od 52. minuty po trefě Stanislava Tecla, o čtrnáct minut později srovnal Jan Kopic, ale v druhé nastavené minutě rozhodl hostující Radim Řezník. Jablonec okusil premiérovou domácí porážku v této ligové sezoně a ze třetí příčky ztrácí na Plzeň pět bodů.

Do souboje dvou nejofenzivnějších týmů ligy přitom vstoupil lépe domácí celek. Hosté po odpolední výhře Sparty v Jihlavě potřebovali k návratu do čela zvítězit a dlouho se nemohli dostat do tempa. Často chybovali ve středu pole a nabízeli tím Jablonci nebezpečné protiútoky. Nakonec se ale štěstí přiklonilo na jejich stranu.

Sparťané navázali na kvalitní výkony

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 23. Hušbauer, 43. J. Brabec. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Hock. ŽK: Kukol - Matějovský, Holek. ČK: 60. Kukol. Diváci: 4155 (vyprodáno).

Pražané uspěli díky brankám Josefa Hušbauera a Jakuba Brabce 2:0 v Jihlavě a na chvilku poskočili do čela tabulky. Z prvního místa je ale večer sesadila Plzeň. Vysočina má zcela jiné starosti, protože od sestupového pásma ji dělí tři body.

Sparta vyhrála podeváté z posledních jedenácti utkání, Vysočina přišla o sérii neporazitelnosti pod trenérem Kučerou

Teplice nedaly Českým Budějovicím ani gól

Už v páteční předehrávce rozhodlo Dynamo o výhře nad Teplicemi ve druhé půli, kdy se trefili Michal Škoda a z penalty Jakub Hora. Teplice potvrdily, že se jim venku nedaří, na hřištích soupeřů získaly v ligové sezoně jen čtyři body za remízy.

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky: 56. Michal Škoda, 90.+2 Hora z pen. Rozhodčí: Kovařík - Blažej, Kříž. ŽK: Vošahlík, Hanzlík, Kalod - Vůch, Ljevakovič. Diváci: 2101.

Dynamo inkasovalo v úvodní polovině ligy nejvíce branek ze všech šestnácti týmů (30), proti vyhlášené teplické ofenzivě ale bránilo spolehlivě. Hosté sice o něco víc drželi míč, jenže k nebezpečným šancím se dostali těžce.

České Budějovice vyhrály na domácí půdě druhé utkání v řadě, soupeř promarnil možnost poskočit tabulkou vzhůru.

Slávisté platí pokuty, s Ostravou hráli 0:0

Pražané ani v posledním utkání podzimu nesplnili ultimátum, které jim dalo klubové vedení. Sešívaní měli pod hrozbou pokut za úkol v šesti závěrečných zápasech nasbírat aspoň devět bodů, získali jich však jen osm. „Jsme na jedné lodi, sám jsem si dal největší pokutu,“ řekl trenér Slavie Miroslav Beránek.

Baník Ostrava - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Kenija, Latka, R. Hrubý (všichni Slavia). Diváci: 4296.

Slavia sice měla první šanci zápasu, když Proškovo sólo v úvodních vteřinách kryl Pavlenka, postupně se ale projevilo, že nastoupila v poslepované sestavě. Baník byl aktivnější, ve druhé půli chtěl rozhodnout. V 65. minutě měl obrovskou šanci Baroš, ale neuspěl.

Boleslav prolomila prokletí z venkovních hřišť

Svěřenci Karla Jarolíma venku v nejvyšší soutěži zvítězili poprvé od červencového utkání v Jihlavě. Boleslav díky gólům Jiřího Skaláka a Tomáše Wágnera vyhrála na Dukla 2:0 a oplatila Pražanům domácí porážku 0:1 z úvodu sezony.

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)

Branky: 8. Skalák, 70. Wágner. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Vaňkát. ŽK: Gedeon - Ščuk. Diváci: 782.

Na Julisce měli hosté navrch v úvodu, pak ale otěže zápasu převzala Dukla, jenže domácím vázla finální fáze a mnoho akcí překombinovali. Středočeši hráli rozvážně a vždy dokázali v pravý čas udeřit.

Dukla prohrála stejně jako v minulém kole v Teplicích 0:1, na Julisce nebodovala podruhé v sezoně.

Utrápený Liberec nevyzrál na Příbram

Slovan čeká vysoká pokuta od vedení klubu, jelikož nesplnil cíl získat v posledních dvou kolech čtyři body. Příbrami přinesl vítězství vydařený signál z rohového kopu, po němž se ve 35. minutě dorážkou prosadil Josef Hnaníček. Liberec navíc téměř celý druhý poločas dohrával bez vyloučeného Miloše Karišika.

1. FK Příbram - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 35. Hnaníček. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Mokrusch. ŽK: Zeman - Sackey, Mudra, Soungole. ČK: 49. Karišik (Liberec).

Oba celky si uvědomovaly, že poražený bude mít přes zimu sestupové starosti, ale byla to Příbram, na kom byla vidět v průběhu utkání větší aktivita.

Liberec se až na pár závarů v první půli vepředu příliš neprosadil. Nepomohla ani mladá krev, když vůbec první ligové starty si připsali junioři Egert a Kaiser, který v den svých 19. narozenin dokonce dostal šanci v základní sestavě.

Hradec doma vyzrál na Zbrojovku

FC Hradec Králové - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 15. Štípek, 59. P. Dvořák - 33. Zavadil z pen. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Ratajová. ŽK: Malík, Hladký (oba Brno). Diváci: 1917.

Východočeši se dočkali teprve druhé výhry v této sezoně nejvyšší soutěže a před zimní přestávkou oživili naděje na záchranu. Na posledním místě tabulky nyní ztrácejí pět bodů na čtrnácté Brno.

Nováčkovi zajistil tři body vítězným gólem v 59. minutě Pavel Dvořák, předtím v první půli na vedoucí trefu domácího Davida Štípka odpověděl z penalty Pavel Zavadil.

V Ďolíčku se radovalo Slovácko

Bohemians Praha 1905 - 1. FC Slovácko 1:2 (1:1)

Branky: 10. J. Rada - 8. Došek, 67. Břečka. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Urban. ŽK: Švenger, Šírl - Šumulikoski, Košút, Trávník, Kalouda. Diváci: 3565.

Bohemians prohráli s celkem z Uherského Hradiště 1:2 a prodloužili sérii bez ligového vítězství na šest zápasů. Podzimní část nejvyšší soutěže tak zakončí jen s dvoubodovým náskokem od sestupového pásma.

Naopak hosté poskočili na sedmé místo. Za Slovácko se prosadili Došek s Břečkou, domácím zařídil průběžné vyrovnání Jakub Rada. Kapitán „klokanů“ Jindřišek nedal za stavu 1:1 penaltu.