22. října 2012 20:16 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Byl to neadekvátní zákrok na fanoušky, zlobí se Sparta

Jihlava - Sparta Praha. Zásah proti agresivním fanouškům Sparty Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihlava - Sparta Praha. Zásah proti agresivním fanouškům Sparty Praha | foto: ČTK

JIHLAVA Po nedělním ligovém utkáním mezi fotbalisty Jihlavy a Sparty zadržela policie šest fanoušků pražského celku, kteří ve vyhrazeném sektoru poškozovali oplocení a sedačky. Zatím nebyli obviněni, policie ale vyhodnocuje pořízené záznamy a zjišťuje, zda nespáchali trestný čin. Řekla to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Vedení Sparty se naopak ohradilo s konstatováním, že zásah pracovníků bezpečnostní služby proti svým příznivcům považuje za neadekvátní.

Někteří fanoušci Sparty se podle policie vystavili hrozbě trestního stíhání. "Pokud zjistíme, že spáchali trestný čin, budou obviněni," řekla mluvčí. Čtyři z nich se podle ní ničením zařízení stadionu prokazatelně dopustili přestupku. Tři ze zadržených skončili na jihlavské protialkoholní záchytné stanici. Představitelé Sparty se svých fandů zastávají. V otevřeném dopise jihlavskému klubu označili jednání a následný zákrok bezpečnostní služby za "neprofesionální".

Pražanům se nelíbí hlavně to, že jejich fanoušci byli během utkání několikrát zkropeni vodními děly. Sparta nyní žádá jihlavský klub o prošetření celého případu. "Důvody, na základě kterých shledáváme zákrok zásadně nepřiměřeným, jsou zejména tyto: použití vodního děla jako represivního nástroje proti skupině lidí (navíc v situaci, kdy se za odehraných bezmála 40 minut v sektoru našich vlajkonošů neobjevila žádná pyrotechnika) a za druhé využití vodního děla příslušníky bezpečnostní služby, nikoli členy hasičského sboru," uvádí zástupci Sparty v otevřeném dopise, který na adresu jihlavského klubu odešlou v úterý ráno.

Fanoušci se dopouštěli protiprávního jednání, říká policie

Podle Sparty byli její fanoušci také terčem provokací. "Od osob přítomných přímo v sektoru hostujících fanoušků máme informace, že ze strany členů pořadatelské služby docházelo již od úvodních minut k provokacím diváků, neporušujících žádným způsobem pravidla návštěvního řádu," stojí v dopise, jehož celé znění zveřejnil klub na oficiálním webu (www.sparta.cz).

Na zápas přijelo podle policie zhruba 350 fanoušků Sparty. "Z toho bylo pět desítek radikálních fanoušků, kteří se při utkání dopouštěli protiprávního jednání," uvedla Čírtková. Příznivci hostů při potyčkách s členy bezpečnostní služby prolomili plot, vytrhávali plastové sedačky a poškodili vnitřní zařízení toalet.

Podle mluvčího FC Vysočina Jihlava Miroslava Fukse byla škoda předběžně vyčíslena na 120.000 korun. Fanoušci Sparty také házeli různé předměty na členy pořadatelské služby a zapalovali dýmovnice. "Velmi znepokojující a nepřiměřený zákrok Vaší pořadatelské služby měl bohužel za následek eskalaci celé situace, při níž došlo i ke škodám na majetku, což nás velmi mrzí," reagovalo vedení Sparty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!