Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bylo to horší než nejhorší noční můra, píší španělské listy o debaklu s Nizozemci

Sport

  9:58
MADRID - Jako historickou potupu berou španělské deníky porážku národního týmu 1:5 s Nizozemskem na úvod fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Obhájci titulu se podle tisku ve druhé půli "zhroutili" a začali šampionát "nejhůře, jak mohli".

Xabi Alonso proměňuje penaltu proti Nizozemsku. foto: Reuters

"Bylo to horší než nejhorší noční můra, kterou si lze představit. Zvlášť pro tým, který od roku 2008 na mistrovstvích Evropy a světa dostal v každém zápase maximálně gól. Byl to totální kolaps, peklo, pohroma. Španělsko skončilo po chaotické druhé půli v marastu - a přitom mohlo být mnohem hůř," napsal El País.

"Na začátek přišla katastrofa"

Servítky si s úřadujícími světovými i evropskými šampiony nebere ani Marca. "Na začátek přišla katastrofa. Robben a spol. ve fantastické druhé půli mistry světa naprosto pokořili. Chyby brankáře a obrany, ve spojení s nepořádkem v taktice po střídáních, zapříčinily skandální množství inkasovaných branek. Na výsledek 1:5 je třeba rychle zapomenout."

K tématu

Podle Sportu rozhodla o zasloužené výhře soupeře "mistrovská" taktika trenéra Louise van Gaala. "Vymyslel skvělý plán, jak umlčet španělské záložníky, ze kterých se stal stroj na ztracené míče. O zbytek se postaraly dárky španělské obrany a Ikera Casillase. Nizozemci tak dokonali nečekanou a slavnou odplatu za porážku ve finále před čtyřmi lety," uvádí.

Španělé na minulém šampionátu na úvod podlehli 0:1 Švýcarsku, ale i tak postoupili z prvního místa a druhé skončilo Chile. Tentokrát prý nelze s něčím podobným počítat. "Nizozemsko není Švýcarsko, nyní je prakticky rozhodnuto o jednom místě v osmifinále," píše El Mundo a varuje, že druhý tým "španělské" skupiny čeká ve vyřazovací části vítěz skupiny A, velmi pravděpodobně domácí Brazílie.

Robin van Persie slaví gól proti Španělsku.

Podle analýzy Sportu národní tým dospěl na konec cyklu, podobně jako Barcelona, jejíž hráči tvoří velkou část kádru. "Ani to nemohlo dopadnout jinak, barcelonské nezdary se přesunuly do národního týmu. Španělsko hrálo stejně špatně, jako hrála Barcelona v této sezoně," napsal list a navrhuje podobnou obměnu kádru, jakou má v létě projít i katalánský celek pod vedením nového kouče Luise Enriqueho.

Autoři: ,