Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bývalý brazilský sudí: Místo fair-play ať příště rozhodují jako pomocné kritérium rohy

Boj o míč u rohového praporku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj o míč u rohového praporku. | foto: ČTK/AP

Moskva Bývalý brazilský rozhodčí Arnaldo Cézar Coelho nesouhlasí s tím, aby na fotbalovém mistrovství světa jako pomocné kritérium rozhodoval o postupu ze základních skupin počet karet. Lepší by podle něj bylo počítat rohové kopy.

Na novinku v podobě hodnocení fair play na šampionátu v Rusku doplatil Senegal. Africký celek prohrál v závěrečném duelu skupiny 0:1 s Kolumbií a při rovnosti bodů, skóre i remíze 2:2 ve vzájemném zápase prošlo do osmifinále Japonsko.

Asiaté v souběžně hraném utkání s Polskem (0:1) téměř neútočili, protože věděli, že je zvýhodňuje nižší počet karet. „Problém je, že karty jsou subjektivní. Někteří rozhodčí mají přísnější metr, jiní jsou zase benevolentnější. Takže když tým píská přísnější rozhodčí, rázem je v nevýhodě,“ uvedl Coelho.

„Mám lepší řešení - počítání rohů. Je to herní kritérium a abyste měli rohy, musíte útočit a hrát fotbal. Kdyby se počítaly rohy, tak by museli hrát Japonci jinak,“ řekl Coelho s tím, že mluví z vlastní zkušenosti. Na šampionátu v roce 1982 byl jako asistent přímo na hřišti u nechvalně proslulého utkání mezi Západním Německem a Rakouskem.

Německo tehdy už v 10. minutě dalo gól, což mu stačilo k postupu, stejně jako Rakousku na úkor Alžírska. Zbývajících 80 minut se proto vůbec neútočilo a obě reprezentace poté čelily obvinění, že se na výsledku domluvily. Podle FIFA však žádná pravidla porušena nebyla a duel vstoupil do paměti jako „ostuda v Gijónu“.

Coelho také není zastáncem videorozhodčího. „Rozhodčí na hřišti posuzuje věci v rychlosti a z pěti metrů. Videorozhodčí to naopak vidí zpomaleně, což ne vždycky ukáže pravou intenzitu zákroku,“ uvedl s tím, že použitím videa se fotbal kontroverzních verdiktů nezbavil.

Například kvůli různému posuzování hraní rukou. „Každý člověk si to vykládá jinak a videorozhodčí nejsou výjimkou. Viděli jsme podobné situace při hraní rukou, kdy jednou z toho byla penalta a jindy ne. Takže máme pořád stejný problém, který jsme měli i před videem,“ dodal.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!