Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bývalý fotbalový šéf Mokrý si oddechl. Policie jeho případ odložila

Ing. Pavel Mokrý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Pavel Mokrý. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Policie 21. prosince odložila případ údajného krácení daní v obchodní společnosti Fotbal Trading. Státní zastupitelství usnesení obdrželo koncem roku a po přezkoumání je akceptovalo. Řekla to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Policie v červenci 2009 zadržela bývalého předsedu ČMFS Pavla Mokrého, bývalého člena výkonného výboru svazu Václava Chválu a bývalého náměstka ministra školství Ladislava Malého, kterého poté také obvinila. Státní zástupce pak ale obvinění zrušil. Zásahem policie se má podle Zenklové zabývat policejní inspekce.

Rozhodly znalecké posudky
Policie podle mluvčí dospěla k závěru, že v případu nešlo o podezření ze spáchání trestného činu, přestupku ani kárného provinění. "K rozhodnutí bylo dospěno na základě rozsáhlých znaleckých posudků z oboru ekonomika," řekla Zenklová.

Městské státní zastupitelství navíc podle ní předalo policejní inspekci podnět, aby se zabývala tím, zda byl zásah proti původně podezřelým fotbalovým funkcionářům v souladu se zákonem.

Krácení daní při prodeji vstupenek na Euro
Malý čelil obvinění z krácení daně při prodeji vstupenek na Euro 2004. Podle dřívějšího podezření policie se trestného činu dopustil v rámci působení v servisní firmě Fotbal Trading, jejímž jediným akcionářem byl fotbalový svaz.

Podle policie společnost nevložila do účetnictví částku 31 milionů korun od Čedoku za prodané vstupenky na evropský šampionát. Malý byl tehdy ředitelem společnosti, Mokrý s Chválou působili v představenstvu firmy.

Malý pak proti usnesení o zahájení trestního stíhání podal stížnost, které státní zástupce vyhověl a obvinění zrušil. Částečně tak učinil kvůli formálním pochybením ze strany policie a částečně kvůli nedostatečnému zajištění podkladů.

Muže před razií někdo varoval
Policie zadržela Mokrého, Chválu a Malého 21. července 2009. Například pro Mokrého si došla do jeho brněnského bydliště. Mokrý tehdy zákrok označil za neadekvátní. V šest hodin ráno jej prý ještě v pyžamu v jeho domě v Lelekovicích u Brna zatklo desetičlenné komando. "Když jsem otevřel, tak mně nasadili pouta pouze se zdůvodněním, že jsem zadržen z důvodů kriminální a hospodářské činnosti a eskortován do Prahy," popsal o den později Mokrý.

Server Aktuálně.cz v minulosti s odkazem na zdroje obeznámené s případem uvedl, že policii komplikovalo práci to, že muže před razií někdo varoval.

Podezřelí tak prý stihli zničit důležité dokumenty. "O tom ostatně svědčí i to, že na půdě Českomoravského fotbalového svazu je veřejným tajemstvím, že se již asi dva měsíce před zásahem mluvilo o tom, že se něco chystá," napsal v říjnu 2009 server.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...