23. března 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bývalý kouč Bohemky Urban: Připadá mi to jako science fiction

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Luboš Urban. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Urban. | foto: ČTK

PRAHA Jako kouč druholigové Jihlavy má v posledních dnech hlavu plnou starostí. A po sobotě mu k nim přibyla ještě jedna navíc. Když se někdejší trenér fotbalistů Bohemians Praha Luboš Urban (52) dočetl, že jeho tehdejší hráči údajně loni v Olomouci převzali úplatek 300 tisíc korun, byl v šoku.

Právě on může být důležitým svědkem, vždyť v inkriminovanou dobu byl přímo v kabině. Přesto má o obvinění gólmana Olomouce Drobisze pochybnosti. "Řeknu to tak, jak to cítím: myslím, že se někdo zbláznil. Připadá mi to jako nějaký italský film o mafii," říká.

Vraťme se do loňského května, kdy ke korupci údajně došlo. Co se před oním utkáním dělo?
O zápas dříve jsme vyhráli nad Boleslaví, čímž jsme se definitivně zachránili. Byli jsme v euforii, takže ten poslední týden v sezoně se už více slavilo než trénovalo.

TIME OUT LN:
JASNÝ PŘÍBĚH
DOSTÁVÁ TRHLINY

Ještě v sobotu se zdálo, že role v kauze údajné korupce při utkání Olomouc–Bohemians Praha jsou rozděleny jasně. Záporným hrdinou příběhu měli být jednoznačně Hanáci.

Stačily však jen dva dny a situace se začíná obracet. S nedůvěrou se teď paradoxně dívá na pražský klub. Popis případu v jeho podání totiž dostává vážné trhliny.

Stačí si přečíst rozhovor s tehdejším koučem Bohemians Lubošem Urbanem. Jeho slova o tom, že "se tady někdo zbláznil", sice nedokazují, zda skutečně došlo k předání úplatku, či nikoliv, ale jedno vylučují téměř jistě.

Tedy scénář, že vedení klubu nařídilo hráčům úplatek přijmout jen naoko, aby mohly být později nekalé praktiky potrestány. I kdyby se nikdo Urbanovi o takovém plánu předem nezmínil, jen těžko si představit, že by se o obálce se 300 tisíci nedozvěděl ani nad skleničkou vína po utkání.

Co vysvětlovat disciplinární komisi tak nakonec budou mít nečekaně i zástupci Bohemians.

Upozorňoval jsem ale hráče na to, že můžou nastat nějaké tlaky, člověk přece jen nedělá ve fotbale první rok... Ale i nám šlo ještě o dost, pokud bychom vyhráli, skončili bychom devátí. A já hráčům řekl, že mi není jedno, jestli budeme na devátém nebo třináctém místě.

Věděl jste, že jim před utkáním někdo nabídl úplatek, jak teď vedení Bohemians tvrdí?
Nemůžu vědět, s kým každý z hráčů mluví. Vím, že si běžně mezi sebou volají, protože spolu třeba kdysi hráli. A to neovlivním. Ale naprosto odmítám, že ten zápas byl prodaný. Za to ručím.

Jste si skutečně jistý?
Olomouc sice dala šťastný gól, ale my jsme byli lepší. Až do 80. minuty to bylo 0:1, domácí se strachovali o výsledek. Ten stav pro nás nic neřešil, proto jsem ještě v závěru posiloval útok a začali jsme hrát vabank. Chtěl jsem alespoň vyrovnat. I proto, že Karel Kapr (šéf klubu – pozn. red.) těsně před zápasem přišel do kabiny a za vítězství slíbil velké prémie.

Kolik to bylo?
Jednou tolik, než byly naše obvyklé prémie. Tedy 600 tisíc. Řekl jsem hráčům: pojďme ty peníze z trávníku zvednout. Jenže Olomouc byla jasný favorit. Vždyť my jsme ani jednou venku nevyhráli!

A nepřijde vám divné, že by takový tým Olomouc uplácela?
Přijde. Čumím na to jako puk. Nepouštím se do spekulací, já v tom nijak nefiguruji. Vadí mi jen řeči, že ten zápas měl být prodaný. Říkám ne. Výsledek 3:0 teď sice vypadá všelijak, ale vzpomeňte si, že ani tenkrát se nad tím nikdo nepozastavoval.

Jenže Kapr tvrdí, že úplatek váš klub přijal vědomě, aby upozornil na korupci v lize. To vám před zápasem neříkal?
Jsou věci, na které jsme my trenéři krátcí. Ale nic takového mi před zápasem určitě neříkal.

Copak by o takovém plánu věděli hráči, ale trenér ne?
Já vám jen říkám, že ve fotbale se někdy dějí takové věci, že se to občas trenér dozví jako poslední.

Byl jste po zápase s hráči v autobuse, ve kterém měl kapitán Obermajer předat obálku s úplatkem spoluhráči Zoubkovi?

KORUPCE

Jak probíhá vyšetřování kauzy:
Podezření z uplácení řeší policie údajně od ledna, úkony trestního řízení však byly zahájeny teprve před týdnem. Nikdo nebyl obviněn, další podrobnosti policie nehodlá komentovat. Roman Skřepek, mluvčí protikorupčního útvaru, jen přiznal, že vyšetřování bude "trvat spíše měsíce než týdny".

Dnes v poledne také zasedne disciplinární komise svazu, která jako prvního vyslechne šéfa Bohemians Praha Karla Kapra.
Ve stejnou chvíli se měl výkonný výbor zabývat výsledky auditu hospodaření minulého vedení svazu, ale korupční skandál zřejmě zakryje i tyto závažné informace. O dalším postupu by pak měli vpodvečer informovat společně šéf svazu Ivan Hašek a předseda disciplinární komise Jiří Golda.

No právě. Mně to všechno připadá jako nějaký italský film o mafii. Že ty peníze byly v autobuse? Vždyť já tam seděl! Kluci měli v případě záchrany slíbeno, že se cestou z Olomouce zastavíme ve vinném sklípku, a tam jsme také jeli všichni společně.

A ani u toho vína vám nikdo z hráčů neřekl, že dostal po zápase 300 tisíc korun?
Nic, vůbec. Peníze v autobuse, výpovědi u notáře po půl roce, zveřejnění po deseti měsících... Mně to celé připadá jako science fiction.

Dokážete si tedy vysvětlit, proč později čtyři hráči vypověděli, že došlo ke korupci?
Nevím, vážně ne. Já s nimi u toho notáře nebyl, nevím, jak to probíhalo. Jen jsem si přečetl, že tam byli na konci prosince, přitom ten zápas se hrál 30. května. Zůstává mi z toho rozum stát.

Není to od Bohemians spíše snaha, jak se zachránit v lize?
Jsem devět měsíců pryč, co k tomu říct? Neručím za ně, nevidím tam do toho, jen to sleduji zpovzdálí. Variant může být spousta. A proč se to objevilo až teď, po deseti měsících, to vědí jen oni.

Najdete na Lidovky.cz