Cagliari? Ztráta času, smutnil Hušbauer. Zklamal ho i kouč Zeman

16:30
PRAHA - Před rokem nebyl zrovna nadšený, když Sparta oddalovala jeho odchod do zahraničí. Jarní v hostování v Cagliari fotbalistu Josefa Hušbauera z bezbřehé touhy po cizině vyléčilo. "Příště budu opatrnější, dám si větší pozor a všechno si víc proklepnu. No, uvidíme, jestli něco ještě přijde," říká Hušbauer.

Josef Hušbauer foto: MAFRA

Pětadvacetiletý záložník se po půl roce z Itálie vrátil, ve čtvrtek odehrál za Spartu přípravné utkání proti Třinci (5:0). Zápas si zahrál právě po šesti měsících.

„Tempo bylo všelijaké, ono v tom velkém vedru to ani jinak nešlo. I tak jsem unavený, ale konečně jsem si aspoň zahrál,“ říkal už uvolněně.

Bylo jaro v Cagliari ztrátou času?
Po fotbalové stránce určitě ano. Šel jsem tam s tím, že budu hrát, že dostanu aspoň šanci. Jenže jsem nehrál a tu šanci jsem taky nedostal.

Je Hušbauer pro Spartu posilou? Ano, ale model z jara 2014

Vysvětlili vám, proč vám příležitost nedali?
Moc se se mnou nebavili. Když jsem tam poprvé přiletěl, dva dny jsem byl jen na testech. Pak mě hned nasadili do zápasu, ale po poločase mě stáhli. Ani nevím proč. Od té doby nic.

Proč vás tedy tehdejší trenér Zola tolik chtěl? Proč vás vůbec brali?
S ním jsem se bavil. Říkal mi, že jsem měl herní výpadek, když je v Česku dlouhá zimní přestávka, a že potřebuju čas. To jsem vzal. Sám jsem cítil, že si potřebuju zvyknout na nový klub, na jinou zemi. Když jsme se po měsíci bavili znovu, říkal, že už je to dobrý, že už jsem připravený. Postavil mě na pár minut v Janově, jenže pak ho vyhodili. A to pro mě bylo špatný.

Vždyť přišel trenér českého původu Zeman. To mohl být signál lepších časů, ne?
Taky jsem čekal, že to bude lepší, když mě trénuje Čech. Ale bylo to přesně naopak. Deset minut s Empoli, jinak nic. I tréninky pro mě byly zklamáním. Co vím, ani spoluhráči nebyli spokojení.

Jak vám bylo? Co jste si říkal?
Bylo to složité období. Na něco takové jsem nebyl zvyklý. Buď jsem hrával, nebo aspoň pravidelně střídal, ale tady to bylo bez šance. Když přišel třetí trenér, ani jsem nejezdil na zápasy. To mi bylo jasné, že se se mnou nepočítá. Po psychické stránce to nebylo nic moc.

Návrat do Sparty je pro vás vysvobozením?
Svým způsobem ano. Jsem rád, že se Sparta s Cagliari dohodla, že jsem se mohl vrátit o půl roku dřív.

Sparta - Baník. Hušbauer a Lukeš
Pavel Horváth zastavuje Josefa Hušbauera

Přišel jste do jiné Sparty, než kterou jste v lednu opouštěl?
Nezažil jsem tady tolik cizinců, ale není problém, většina umí anglicky. Angličtina je v kabině hodně slyšet.

Před rokem jste Spartě osmnácti góly vystřílel první místo v lize. Vrátí se s vámi na Letnou i titul?
Doufám, je to náš cíl. Máme silný tým, ale ještě si musí všechno sednout.