Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cannes už pro mě je konečná, říká kanonýr Jan Koller

Sport

  9:30
CANNES/PRAHA - Poslední fotbalová štace v kariéře Janu Kollerovi prospívá. Loni opustil ruskou Samaru a definitivně také uzavřel reprezentační kariéru, excelentním sniperem ale zůstal. Kde se objeví dvoumetrový dlouhán, tam se můžete spolehnout, že bude rozdávat góly. Platí to také v Cannes. Ve 37 letech je s osmi zásahy ve třetí francouzské lize zatím nejlepším střelcem. Hlavně díky němu si klub ze slunné riviéry dělá nárok, aby poskočil o soutěž výš. Systém "Koller to zařídí" dál funguje.

Jan Koller s novým dresem. foto: www.ascannes.info

Jak to děláte, že vám střílení gólů pořád tolik jde?
Teď jsem se trošku zaseknul. Naše poslední čtyři zápasy skončily remízou 0:0, tak neobvyklou sérii jsem ještě nezažil. Jinak v porovnání s minulou sezonou hodnotím svoje výkony kladně. Šéfové klubu přebudovali mužstvo, zůstali jsme jen čtyři z minulé sezony. Držíme se v tabulce na třetím místě, což by na postup do druhé ligy stačilo.

Cítil jste, že forma přichází už před sezonou?
Už z přípravy se dalo něco tušit. Sehráli jsme deset zápasů a já v nich dal deset gólů. Náš tým od začátku sezony ještě ani jednou neprohrál – to platí jak v přípravě, tak i ve třinácti kolech od začátku sezony. A to jsme nastoupili i proti druholigovým soupeřům.

Soustřeďují se na vás obránci intenzivně, nebo máte naopak větší volnost v porovnání s předchozími angažmá?
Zvlášť soupeři, co přijedou do Cannes, hrají hodně defenzivně a stahují se před vlastní branku. Volnosti mám určitě míň, než kdybych hrál první ligu. Je to pro mě těžší.

Dokážete říct, v čem je pro vás třetí liga naopak jednodušší?
Není tady takový mediální tlak okolo. To mi vyhovuje, je klid a můžu mít radost z fotbalu. Ani televize žádné naše zápasy nevysílá. Co se týče diváckých návštěv, tak u nás v průměru chodí dva tisíce diváků. Nejvíc lidí dorazilo na derby s Bastií – pět tisíc. To byl rekord.

Splňuje angažmá v Cannes vaše očekávání?
Co jsem od něj očekával, se zatím přesně vyplnilo. Jsem moc spokojený, fotbal mě opravdu moc baví. K tomu je nutné přičíst výborné zázemí kolem, všichni spoluhráči jsou profesionálové. Náš trenér dřív vedl Olympique Marseille, když v něm působil Didier Drogba. Vlastně ani necítím, že bych byl až ve třetí lize.

Ve 37 letech jste největší hvězdou týmu a jedna z hlavních postav soutěže. Jak takovou roli přijímáte? Nechtěl byste zůstat spíš trochu víc v ústraní?
Tlak tady opravdu takový není. Tým nestojí jenom na mně, máme tu řadu dalších šikovných kluků a u všech je vidět, že se snaží pracovat naplno. Trénuju jen se samými mladšími hráči, v kádru jsem nejstarší.

A jak spoluhráči berou, že je zastiňuje veterán?
Vidí, jak trénuju, a taky se snaží. To mě povzbuzuje, že jim takhle pomáhám. Mají respekt, ale na druhou stranu jsou uvolnění.

Limituje vás vůbec poměrně pokročilý fotbalový věk?
Právě že zatím vůbec ne. Nijak si ho nepřipouštím.

Koller se loučí s fanoušky.  

Je na vás v Cannes postavená taktika, podobně jako tomu bylo dřív v reprezentaci?
Když jsem se bavil s klubovým manažerem na konci minulé sezony, řekl mi, že seženou hráče tak, aby vyhovovali hlavně mně. Hodně rychlé typy na křídla, kteří umějí dobře centrovat. A to se opravdu povedlo.

Jakým způsobem nejčastěji střílíte góly?
Hodně hlavou po centrech. Na trénincích to hodně pilujeme.

Stejně jako v minulosti asi soupeři tuší, že použijete zrovna takovou taktiku. Překvapuje vás, že stále funguje?
Máme také rychlé kluky, kteří zvládnou obejít protihráče a zakombinovat. Ostatní díky mně dostávají prostor k jinému způsobu zakončení, když jim třeba odtáhnu obránce. Góly přece nedávám jen já, máme v týmu i další střelce.

Je cílem pro Cannes postup do druhé ligy?
Určitě. Vedení i fanoušci si přejí postup. Cannes je klub s prvoligovou minulostí, kdysi tady začínal Zinedine Zidane. Třetí ligu už hrají hodně let, chtěli by jít zase vzhůru – minimálně do druhé ligy.

Máte i vy chuť hrát ještě o patro výš?
Ještě uvidíme, ale zatím chuť mám a cítím se dobře. Důležité je, že se mi vyhýbají zranění. Když bude mít vedení zájem, určitě bych rád pokračoval.

Smlouva vám vyprší po sezoně. Dokdy chcete mít jasno, jestli ji prodloužíte?
To necháme až na konec sezony. Uvidíme, jak bude vedení spokojené s jejím průběhem, a také bude záležet na tom, jak se budu cítit já. Nikam pryč určitě neuteču, takže se můžeme dohodnout třeba za pět minut, pokud bude všechno v pohodě.

Když jste odcházel v zimě z ruské Samary, usiloval o vás údajně Hamburk a třeba i Sparta. Ozývají se ještě dnes nějací zájemci o vaše služby?
Teď už ne. Naposledy mi volal v létě nějaký egyptský manažer, jestli bych neměl zájem o Ajax Amsterdam.

Opravdu?
Ozval se krátce před koncem přestupového období.

A co jste mu na lákavou nabídku řekl?
Jestli si náhodou nespletl číslo... Jsem v Cannes spokojený.

To znamená, že další přestup vylučujete?
Přesně tak. Tady je to pro mě už konečná.

Jak moc intenzivně sledujete z Francie českou fotbalovou scénu?
Hlavně přes internet. Vynikající je v lize Plzeň – titul by si určitě zasloužila, na české poměry střílí hodně branek.

A co říkáte na výsledky reprezentace?
Sledoval jsem její porážku s Litvou a to bylo zrovna hodně nešťastné vystoupení. Teď přišla dvě vítězství, ale kvalifikace bude ještě moc náročná. Sem tam si ještě zavolám s Jardou Plašilem.

Proč národnímu týmu chybí v porovnání s vaší érou víc gólů?
Většina ofenzivních hráčů nehraje v základní sestavě svých klubů. Potom se projeví, kdy jim schází sebevědomí a správný rytmus. Výjimkou je Milan Baroš a ten je zase zraněný. To je asi největší problém.

VÝJIMEČNÝ KOLLER

8 gólů
Ani v Cannes neztratil Koller gólový apetit. Po 13 kolech třetí francouzské ligy se český útočník nachází v čele tabulky střelců. V úvodních šesti zápasech si dokonce držel průměr gól na zápas. Proti Colmaru se blýskl hattrickem.

55 gólů
Jeho úctyhodná střelecká bilance v reprezentaci zůstane dlouho nepřekonaná. Koller posunul rekord na novou úroveň během 10 let a 91 startů. Trefil se na mistrovství Evropy i světa a uzavírá druhou desítku nejlepších světových reprezentačních střelců.

180 gólů
Také počtem gólů v Klubu ligových kanonýrů Koller vyčnívá. Žádný z žijících fotbalistů se nemůže pochlubit lepší bilancí. Nejvíc ji Koller vylepšil během působení v Dortmundu (59 góly), velmi dobré vzpomínky má také na léta v Belgii, kde v Lokerenu a Anderlechtu dohromady zaznamenal 86 gólů.

Autor: