Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čech: Brexit? Největší verdikt v historii země byl učiněn na základě falešné kampaně lží

Rozzuřený Petr Čech nenachal na zastáncích breitu nit suchou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozzuřený Petr Čech nenachal na zastáncích breitu nit suchou. | foto: MAFRA

LONDÝN/PRAHA Už v roce 2002, kdy Petr Čech vychytal českým fotbalistům do 21 let zlato na ME, prolétlo nad jeho hlavou laso anglických klubů. Tehdy dvacetiletý gólman Sparty však místo do Premier League odešel do francouzského Rennes. Na Ostrovy zamířil až o dva roky později. Dřív nemohl...

Důvod? Na rozdíl od Milana Baroše, který v předchozí sezoně přestoupil do Liverpoolu, totiž Čech nesplnil podmínky pro práci ve Velké Británii.

Fotbalisté mimo Evropskou unii, do níž bylo Česko začleněno až 1. ledna 2004, totiž musí v předešlých dvou letech odehrát určitý počet zápasů za seniorské národní mužstvo (množství je stanovené dle postavení v žebříčku FIFA).

Ani devatenáctiletý Baroš podmínky nesplňoval, Liverpool však pro něj získal u britských úřadů výjimku.

A po brexitu, tedy referendu o vystoupení Británie z Evropské unie, teď hrozí podobné problémy s udělením pracovního povolení až na Brity všem mladým fotbalistům.

„Vypadá to, že největší verdikt v historii země byl učiněn na základě falešné kampaně a lží,“ rozčiloval se zastánce setrvání v Evropské unii Čech. Premier League, suverénně nejsledovanější soutěži na světě, tak nyní reálně hrozí, že nadějní mladíci poputují do jiných destinací než na Ostrovy.

Pracovní povolení by nedostal nikdo kromě Čecha

Pracovní povolení teď budou potřebovat i ti hráči, kteří sice mají v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku podepsané smlouvy, nesplňují však zmíněnou podmínku o počtu odehraných zápasů v reprezentaci.

Petr Čech problémy s povolením mít nebude, ty naopak nastanou dalším českým reprezentantům Danielu Pudilovi, Matěji Vydrovi či Jiřímu Skalákovi.

Podle ČTK nyní v Premier League působí kolem 400 zahraničních hráčů, z toho většina ze zemí Evropské unie. Tamní kluby se proto začínají bát, že vynucený odchod mladíků a zmařený příchod dalších talentů výrazně sníží prestiž soutěže.

„Brexit bude mít na fotbal mnohem větší dopad, než si lidé myslí. Více než polovina hráčů v soutěži bude potřebovat pracovní povolení,“ přiznala hráčská agentka Rachel Andersonová.

„Evropa je pro náš trh velmi důležitá a teď z ní budeme zřejmě muset odejít. Čekají nás dva roky nejistoty. Bojím se o britskou ekonomiku i o můj klub,“ řekl majitel klubu ze Stoke Peter Coates.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!