Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Čech pojedenácté vyhrál Zlatý míč ČR pro fotbalistu sezony

15:00
PRAHA - Petr Čech pojedenácté v kariéře ovládl novinářskou anketu Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu sezony. Gólman londýnského Arsenalu získal v 21. ročníku 1088 bodů a s přehledem udržel vedení po podzimní části.

Vítěz FA Cupu Petr Čech navýšil svůj rekord v počtu Zlatých míčů. foto: ČTK/AP

Druhý skončil se ztrátou 439 bodů obránce Pavel Kadeřábek z Hoffenheimu a na třetí místo se díky jarní výhře posunul útočník Patrik Schick ze Sampdorie Janov. Výsledky ankety dnes byly vyhlášeny v Praze.

Pětatřicetiletý Čech jedenáctým triumfem v anketě opět posunul vlastní rekord, získal více prvenství než všichni ostatní vítězové dohromady.

Brankář Arsenalu Petr Čech se stal vítězem ankety Fotbalista roku ČR. Ocenění...
Petr Čech má s manželkou Martinou dceru Adélu a syna Damiána.

Druhý je v historické tabulce Pavel Nedvěd s šesti Zlatými míči ČR. Čech poprvé vyhrál v roce 2005, od té doby ho porazili pouze předloni sparťan David Lafata a v roce 2009 Nedvěd.

Čech zvítězil přesto, že vloni v létě ukončil reprezentační kariéru. Je jedním z mála českých hráčů, kteří nastupují v elitních soutěžích.

S Arsenalem obsadil v Premier League až páté místo, „Kanonýři“ si ale částečně spravili chuť triumfem ve finále Anglického poháru, které Čech nechytal.

Výsledky Zlatého míče 2016/17:

1. Petr Čech (Arsenal) 1088 bodů (642 za podzim + 446 za jaro)
2. Pavel Kadeřábek (Hoffenheim) 649 (493+156)
3. Patrik Schick (Sampdoria Janov) 587 (62+525)
4. Ladislav Krejčí (Boloňa) 553 (406+147)
5. Bořek Dočkal (Sparta Praha/Che-nan Ťien-jie) 541 (508+33)
6. Vladimír Darida (Hertha Berlín) 492 (212+280)
7. Tomáš Vaclík (Basilej) 444 (268+176)
8. Theodor Gebre Selassie (Brémy) 383 (147+236)
9. Jakub Jankto (Udine) 267 (24+243)
10. Milan Škoda (Slavia Praha) 256 (101+155)
11. Roman Hubník (Plzeň) 189 (115+74)

Zkušený gólman položil základ k triumfu v anketě na podzim, kdy získal 642 bodů a k obhajobě mu s přehledem stačilo skončit na jaře druhý.

Jeho pronásledovatel záložník Bořek Dočkal se po zimním přestupu ze Sparty do čínského celku Che-nan Ťien-jie s novým týmem výsledkově trápil a s pouhými 33 body za jaro klesl na páté místo.

Na druhou pozici se ze třetího místa posunul Kadeřábek, přestože v jarní části obsadil až sedmé místo. Na stupně vítězů se premiérově dostal mladík Schick.

Jednadvacetiletý útočník zářil v barvách Sampdorie a s 525 body dokonce jasně vyhrál jarní část. Po podzimu ale figuroval až na osmnácté příčce s 62 body a tak nemohl pomýšlet na celkový triumf.

Výrazný posun se povedl také Jakubu Janktovi z Udine, jenž na jaře obsadil čtvrté místo a z 25. příčky poskočil na celkovou devátou pozici. Bronzový v jarní části skončil Vladimír Darida z Herthy Berlín.

Oproti minulému ročníku se propadli hráči z české ligy. Zatímco před rokem byl Lafata třetí, Milan Škoda pátý a Dočkal devátý, tentokrát zástupci domácí soutěže uzavírají jedenáctku.

Škoda, jenž dovedl Slavii k titulu, skončil desátý a za ním je plzeňský kapitán Roman Hubník. Zlatý míč vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR.

Fotbaloví žurnalisté hlasují dvoukolově po podzimu a po jaru a celkový vítěz vzejde po sečtení obou kol. Aspoň bod si v anketě připsalo 60 hráčů. Čech dostal zbrusu novou trofej, tu předchozí za deset triumfů získal do držení natrvalo.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...