Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech zaváhal a národní tým ztratil vítězství. Moje chyba, uznal

Petr Čech

  11:24
PRAHA - Nevymlouval se a chlapsky přiznal chybu. Nejzkušenější člen fotbalové reprezentace Petr Čech souhlasil, že vyrovnávací gól v závěru zápasu měl chytit. Spoluhráčům se omluvil přímo na hřišti a polehčující okolnosti nehledal ani v obležení novinářů.

Brankář Petr Čech. foto: MAFRA - Michal Šula

Co přesně se v 88. minutě za stavu 2:1 pro Česko přihodilo?

Několik metrů za pokutovým územím se ke střele odhodlal norský útočník Pedersen. Jedenatřicetiletý český brankář si na míč sice sáhl, ale zabránit gólu nedokázal. Omluvou nemůže být ani to, že balon ve vzduchu trochu zaplaval.

"Udělal jsem technickou chybu, která vyústila v to, že míč skončil v bráně. Víc bych se v tom nebabral - byla to moje chyba a musím jít dál," vysvětloval Čech.

Neměl utrápený výraz ani zastřený hlas. Věděl, že reprezentaci pod novým trenérem Vrbou čekají mnohem důležitější zápasy, než je příprava proti Norsku. A taky to, že bez něj mohl být výsledek ještě horší. Norsko si totiž hlavně na začátku vytvořilo tlak a několik šancí. Český tým dělal chyby v obraně a v útoku nedokázal nic vymyslet.

Gólman Čech, který je dlouholetou oporou reprezentace a londýnské Chelsea, se vytáhl hlavně ve 23. minutě, když zlikvidoval samostatný únik Elyounoussiho.

Brankář Čech po inkasované brance.

"Bylo vidět, že jsme se na začátku trochu hledali. Přeci jen jsme s těmi novými úkoly od trenéra Vrby hráli poprvé. Dva tréninky není dost na to, aby člověk mávl kouzelným proutkem a všechno fungovalo. Chce to trpělivost, pracovitost a čas," podotkl Čech.

Jakými novými úkoly?

"Tak do toho se pouštět nebudu. To bych rovnou mohl zavolat všem soupeřům nebo vyvěsit trenérovu taktickou přípravu na Facebook. To se přeci nedělá," nechtěl Čech nic prozrazovat. "Nejvíc práce nás asi čeká na souhře a zautomatizování nových úkolů. Kvalifikace mistrovství Evropy začíná až v září, takže máme dost času, abychom to dopilovali."

Zkušený gólman nastoupil ve zbrusu novém dresu v šedo-zelené kombinaci. A nová byla i atmosféra kolem národního týmu. Taková přejícnější...

"Z mého pohledu bych to ovšem popsal spíš jako hektickou atmosféru. Přeci jen to byly jen tři dny, dva tréninky a do toho vyhlášení ankety Fotbalista roku. Snažili jsme se ten čas využít na maximum, aby nám trenéři vysvětlili své záměry. Kus práce jsme udělali, ale je nutné to pilovat přímo na hřišti. Tohle byl jen první test," dodal Čech.

Autor:

Mohlo by vás zajímat