Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Že CEFC dluží Nedvědovi 16 milionů? Druhou polovinu dostane, až pojede do Číny, říká Tvrdík

Pavel Nedvěd se dočká kompletní odměny, tvrdí Jaroslav Tvrdík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Nedvěd se dočká kompletní odměny, tvrdí Jaroslav Tvrdík. | foto: HunanTV

PRAHA Právník Pavla Nedvěda požaduje po společnosti China Energy Company Limited (CEFC), mimo jiné vlastníkovi fotbalové Slavie, aby zaplatila dluh 600 tisíc eur (15,6 milionu korun) za propagaci fotbalu v Číně. Šéf evropské centrály CEFC i Slavie Jaroslav Tvrdík Lidovým novinám přiznal, že se přímo s Nedvědem domluvil, že mu pošle polovinu peněz a zbytek až poté, kdy navštíví Čínu ještě jednou.

Ve čtvrtek šokovala především fanoušky Slavie zpráva, že její majitel, čínská firma CEFC, nezaplatil viceprezidentovi Juventusu Turín Pavlu Nedvědovi odměnu 600 tisíc eur (15,6 milionů korun), která byla ukotvena ve smlouvě o partnerství na propagaci fotbalu v Číně.

Podle Nedvědova právníka Bronislava Šeráka držitel Zlatého míče z roku 2003 pro nejlepšího fotbalistu světa své povinnosti splnil, peníze ale neobdržel.

Pavel Nedvěd přeje divákům, ať jsou den za dnem lepší
Miroslav Pelta a Pavel Nedvěd během ekonomického fóra v roce 2016.

„Obsahem této smlouvy byla propagace CEFC v Čínské lidové republice včetně dvou návštěv Pavla Nedvěda v Číně,“ řekl Šerák ve čtvrtek České televizi s tím, že jeden pobyt v Číně byl součástí návštěvy prezidenta Miloše Zemana u jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.

Tato informace však Tvrdíka velmi rozčílila. Tvrdí totiž, že je čínská firma v právu, protože Nedvěd nesplnil podmínky smlouvy. A tou je jeho druhá návštěva Číny.

Ta zpráva negativně zapůsobila i u fanoušků

A proto CEFC Nedvědovi poslala v pátek jen polovinu peněz a zbytek mu pošle po druhé Nedvědově návštěvě Číny, na níž se Tvrdík podle svých slov s Nedvědem domluvil.

„Víte, tato zpráva na veřejnoprávní televizi mě strašně zasáhla a stejně tak negativně zapůsobila na vnímání firmy v očích našich partnerů, případně fanoušků Slavie. Proto chci slova Pavlova (Nedvědova) právního zástupce pana (Bronislava) Šeráka uvést na pravou míru,“ řekl Tvrdík Lidovým novinám.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se raduje z titulu.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se raduje z titulu.

„Po dohodě s Pavlem (Nedvědem) mohu sdělit následující stanovisko: CEFC si mimořádně váží Pavla jako ikony českého a světového fotbalu, a proto s ním uzavřela smlouvu o oficiálním partnerství,“ pokračoval Tvrdík.

„Nikdy jsme nezpochybnili platnost uzavřeného smluvního vztahu ani nároky obou stran z nich vyplývajících. Obě strany se dnes (v pátek) dohodly na zájmu o pokračování vzájemného partnerství, včetně cesty Pavla Nedvěda do Číny,“ podotkl Tvrdík.

Pavel uznal, že druhou část smlouvy nesplnil

Hlavní kámen sváru je v tom, kolikrát a kdy Nedvěd v Číně byl. Šerák tvrdí, že dvakrát, poprvé v září 2015 se Zemanem a poté ještě v dubnu 2016. A že tedy Nedvěd podmínky smlouvy splnil.

Podle Tvrdíka se však první cesta nemůže počítat, protože ta se udála ještě před podpisem smlouvy s CEFC v úvodu roku 2016.

Pavel Nedvěd.

Pavel Nedvěd.

K další, celkově už třetí plánované návštěvy Nedvěda v Číně ve druhé polovině roku 2016 už nedošlo kvůli jeho povinnostem v Juventusu. Proto CEFC usoudilo, že Nedvěd splnil smlouvu jen z poloviny a v pátek mu poslalo polovinu peněz, tedy 300 tisíc eur.

„S Pavlem jsem dnes (v pátek) mluvil a on uznal, že druhou polovinu smlouvy nesplnil, a proto jsme se domluvili, že se příští pátek sejdeme a doladíme termín toho, kdy se do Číny podruhé podívá. Poté bude smlouva naplněna a my mu doplatíme zbylých 300 tisíc eur,“ popsal Tvrdík.

Tvrdík: Pan Šerák může být rád, že ho nezažaluji

Celá kauza odstartovala letos v červnu, kdy Šerák poslal CEFC zprávu, že se jako právní zástupce začíná zabývat vymáháním Nedvědova dluhu. CEFC mu obratem odpovědělo (LN má dopis k dispozici), že nesouhlasí s Šerákovým nárokem a Nedvědovi pošle na účet jen polovinu domluvené sumy.

„Sám pan Šerák v televizi řekl, že Pavel v Číně dvakrát byl a první cestou měla být cesta s panem prezidentem. Jenže s tou cestou nemá CEFC nic společného. Je jasné, že jsme v právu my,“ uvedl Tvrdík.

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na...

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na snímku Jaroslav Tvrdík s dcerou.

„Naopak pan Šerák může být rád, že nepodnikneme za poškození jména firmy nepravdivými informacemi právní kroky vůči němu,“ doplnil šéf Slavie.

Celá věc má ale ještě háček. Nedvěd totiž podepsal dvě smlouvy o plnění spolupráce. Tu první podepsal v roce 2015 se STESem (marketingovou firmou zastupující Fotbalovou asociaci ČR).

Šerák: Pan Tvrdík míchá jablka s hruškami

CEFC se pak dohodla se STESem, že firmě, potažmo FAČR, poskytne plné finanční plnění v řádu 50 milionů korun.

A právě tady je jádro sporu. Šerák totiž tvrdí, že tím, že CEFC převzalo závazky STESu, počítá i první Nedvědovu cesta do Číny s prezidentem Zemanem. Proto nárokuje, aby CEFC vyplatila celou částku už nyní.

„Pan Tvrdík míchá jablka s hruškami. Jde o dvě úplně jiné smlouvy. Smlouva se STESem je úplně jiná než s CEFC. A ve smlouvě STESU je náštěva prezidenta Číny s panem Zemanem,“ mínil Nedvědův právní zástupce.

Bronislav Šerák, právník Miroslava Pelty.

Bronislav Šerák, právník Pavla Nedvěda

I proto Šerák nechtěl páteční dohodu Tvrdíka s Nedvědem komentovat. Plánuje se s Nedvědem v září sejít a domluvit se, zda případné vymáhání dluhu řešit, či neřešit soudní cestou.

To však Tvrdíka nadzdvihlo. „Nechápu, proč se pan Šerák rozhodl činit tyhle kroky. Nikdo jistě nepochybuje, že CEFC má na kontě 600 tisíc eur,“ zlobil se.

„Jde ale o princip, v právu jsme my. Tímto stylem by si o peníze naší firmy mohl říkat kdokoliv a mohl nás vláčet pomocí nepravdivých informací v televizi. A to já nedopustím,“ dodal.

Fotbalové soutěže

Premier League - 30. kolo

19.6. Norwich 19:00 Southampton
19.6. Tottenham 21:00 Man United
20.6. Watford 13:30 Leicester
20.6. Brighton 16:00 Arsenal
20.6. West Ham 18:30 Wolwes
20.6. Bournemouth 20:45 Crystal Palace
21.6. Newcastle 15:00 Sheffield United
21.6. Aston Villa 17:30 Chelsea
21.6. Everton 20:00 Liverpool
22.6. Man City 21:00 Burnley

Premier League - 28. kolo

28.2. Norwich 1 : 0 Leicester
29.2. Brighton 0 : 1 Crystal Palace
29.2. Bournemouth 2 : 2 Chelsea
29.2. West Ham 3 : 1 Southampton
29.2. Newcastle 0 : 0 Burnley
29.2. Watford 3 : 0 Liverpool
1.3. Everton 1 : 1 Man United
1.3. Tottenham 2 : 3 Wolwes
17.6. Aston Villa : Sheffield United
17.6. Man City : Arsenal

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 29 27 1 1 66:21 82
2. Manchester City FC 28 18 3 7 68:31 57
3. Leicester City FC 29 16 5 8 58:28 53
4. Chelsea FC 29 14 6 9 51:39 48
5. Manchester United FC 29 12 9 8 44:30 45
6. Wolwerhampton Wanderers 29 10 13 6 41:34 43
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.