Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Že CEFC dluží Nedvědovi 16 milionů? Druhou polovinu dostane, až pojede do Číny, říká Tvrdík

Pavel Nedvěd se dočká kompletní odměny, tvrdí Jaroslav Tvrdík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Nedvěd se dočká kompletní odměny, tvrdí Jaroslav Tvrdík. | foto: HunanTV

PRAHA Právník Pavla Nedvěda požaduje po společnosti China Energy Company Limited (CEFC), mimo jiné vlastníkovi fotbalové Slavie, aby zaplatila dluh 600 tisíc eur (15,6 milionu korun) za propagaci fotbalu v Číně. Šéf evropské centrály CEFC i Slavie Jaroslav Tvrdík Lidovým novinám přiznal, že se přímo s Nedvědem domluvil, že mu pošle polovinu peněz a zbytek až poté, kdy navštíví Čínu ještě jednou.

Ve čtvrtek šokovala především fanoušky Slavie zpráva, že její majitel, čínská firma CEFC, nezaplatil viceprezidentovi Juventusu Turín Pavlu Nedvědovi odměnu 600 tisíc eur (15,6 milionů korun), která byla ukotvena ve smlouvě o partnerství na propagaci fotbalu v Číně.

Podle Nedvědova právníka Bronislava Šeráka držitel Zlatého míče z roku 2003 pro nejlepšího fotbalistu světa své povinnosti splnil, peníze ale neobdržel.

Pavel Nedvěd přeje divákům, ať jsou den za dnem lepší
Miroslav Pelta a Pavel Nedvěd během ekonomického fóra v roce 2016.

„Obsahem této smlouvy byla propagace CEFC v Čínské lidové republice včetně dvou návštěv Pavla Nedvěda v Číně,“ řekl Šerák ve čtvrtek České televizi s tím, že jeden pobyt v Číně byl součástí návštěvy prezidenta Miloše Zemana u jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.

Tato informace však Tvrdíka velmi rozčílila. Tvrdí totiž, že je čínská firma v právu, protože Nedvěd nesplnil podmínky smlouvy. A tou je jeho druhá návštěva Číny.

Ta zpráva negativně zapůsobila i u fanoušků

A proto CEFC Nedvědovi poslala v pátek jen polovinu peněz a zbytek mu pošle po druhé Nedvědově návštěvě Číny, na níž se Tvrdík podle svých slov s Nedvědem domluvil.

„Víte, tato zpráva na veřejnoprávní televizi mě strašně zasáhla a stejně tak negativně zapůsobila na vnímání firmy v očích našich partnerů, případně fanoušků Slavie. Proto chci slova Pavlova (Nedvědova) právního zástupce pana (Bronislava) Šeráka uvést na pravou míru,“ řekl Tvrdík Lidovým novinám.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se raduje z titulu.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se raduje z titulu.

„Po dohodě s Pavlem (Nedvědem) mohu sdělit následující stanovisko: CEFC si mimořádně váží Pavla jako ikony českého a světového fotbalu, a proto s ním uzavřela smlouvu o oficiálním partnerství,“ pokračoval Tvrdík.

„Nikdy jsme nezpochybnili platnost uzavřeného smluvního vztahu ani nároky obou stran z nich vyplývajících. Obě strany se dnes (v pátek) dohodly na zájmu o pokračování vzájemného partnerství, včetně cesty Pavla Nedvěda do Číny,“ podotkl Tvrdík.

Pavel uznal, že druhou část smlouvy nesplnil

Hlavní kámen sváru je v tom, kolikrát a kdy Nedvěd v Číně byl. Šerák tvrdí, že dvakrát, poprvé v září 2015 se Zemanem a poté ještě v dubnu 2016. A že tedy Nedvěd podmínky smlouvy splnil.

Podle Tvrdíka se však první cesta nemůže počítat, protože ta se udála ještě před podpisem smlouvy s CEFC v úvodu roku 2016.

Pavel Nedvěd.

Pavel Nedvěd.

K další, celkově už třetí plánované návštěvy Nedvěda v Číně ve druhé polovině roku 2016 už nedošlo kvůli jeho povinnostem v Juventusu. Proto CEFC usoudilo, že Nedvěd splnil smlouvu jen z poloviny a v pátek mu poslalo polovinu peněz, tedy 300 tisíc eur.

„S Pavlem jsem dnes (v pátek) mluvil a on uznal, že druhou polovinu smlouvy nesplnil, a proto jsme se domluvili, že se příští pátek sejdeme a doladíme termín toho, kdy se do Číny podruhé podívá. Poté bude smlouva naplněna a my mu doplatíme zbylých 300 tisíc eur,“ popsal Tvrdík.

Tvrdík: Pan Šerák může být rád, že ho nezažaluji

Celá kauza odstartovala letos v červnu, kdy Šerák poslal CEFC zprávu, že se jako právní zástupce začíná zabývat vymáháním Nedvědova dluhu. CEFC mu obratem odpovědělo (LN má dopis k dispozici), že nesouhlasí s Šerákovým nárokem a Nedvědovi pošle na účet jen polovinu domluvené sumy.

„Sám pan Šerák v televizi řekl, že Pavel v Číně dvakrát byl a první cestou měla být cesta s panem prezidentem. Jenže s tou cestou nemá CEFC nic společného. Je jasné, že jsme v právu my,“ uvedl Tvrdík.

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na...

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na snímku Jaroslav Tvrdík s dcerou.

„Naopak pan Šerák může být rád, že nepodnikneme za poškození jména firmy nepravdivými informacemi právní kroky vůči němu,“ doplnil šéf Slavie.

Celá věc má ale ještě háček. Nedvěd totiž podepsal dvě smlouvy o plnění spolupráce. Tu první podepsal v roce 2015 se STESem (marketingovou firmou zastupující Fotbalovou asociaci ČR).

Šerák: Pan Tvrdík míchá jablka s hruškami

CEFC se pak dohodla se STESem, že firmě, potažmo FAČR, poskytne plné finanční plnění v řádu 50 milionů korun.

A právě tady je jádro sporu. Šerák totiž tvrdí, že tím, že CEFC převzalo závazky STESu, počítá i první Nedvědovu cesta do Číny s prezidentem Zemanem. Proto nárokuje, aby CEFC vyplatila celou částku už nyní.

„Pan Tvrdík míchá jablka s hruškami. Jde o dvě úplně jiné smlouvy. Smlouva se STESem je úplně jiná než s CEFC. A ve smlouvě STESU je náštěva prezidenta Číny s panem Zemanem,“ mínil Nedvědův právní zástupce.

Bronislav Šerák, právník Miroslava Pelty.

Bronislav Šerák, právník Pavla Nedvěda

I proto Šerák nechtěl páteční dohodu Tvrdíka s Nedvědem komentovat. Plánuje se s Nedvědem v září sejít a domluvit se, zda případné vymáhání dluhu řešit, či neřešit soudní cestou.

To však Tvrdíka nadzdvihlo. „Nechápu, proč se pan Šerák rozhodl činit tyhle kroky. Nikdo jistě nepochybuje, že CEFC má na kontě 600 tisíc eur,“ zlobil se.

„Jde ale o princip, v právu jsme my. Tímto stylem by si o peníze naší firmy mohl říkat kdokoliv a mohl nás vláčet pomocí nepravdivých informací v televizi. A to já nedopustím,“ dodal.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

26.7. West Ham 1 : 1 Aston Villa
26.7. Everton 1 : 3 Bournemouth
26.7. Burnley 1 : 2 Brighton
26.7. Newcastle 1 : 3 Liverpool
26.7. Leicester 0 : 2 Man United
26.7. Man City 5 : 0 Norwich
26.7. Southampton 3 : 1 Sheffield United
26.7. Crystal Palace 1 : 1 Tottenham
26.7. Arsenal 3 : 2 Watford
26.7. Chelsea 2 : 0 Wolwes

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 38 32 3 3 85:33 99
2. Manchester City FC 38 26 3 9 102:35 81
3. Manchester United FC 38 18 12 8 66:36 66
4. Chelsea FC 38 20 6 12 69:54 66
5. Leicester City FC 38 18 8 12 67:41 62
6. Tottenham Hotspur FC 38 16 11 11 61:47 59

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...