Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi chtějí změnu. Navrhují FAČR zrušení dvoukomorového systému

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou. | foto: MAFRA - Michal Šula

Praha Česká strana navrhuje zrušení dvoukomorového systému při volbách do vedení Fotbalové asociace ČR. Na pátečním jednání s moravskou stranou ohledně změny stanov přišla vyjednávací skupina se čtyřmi návrhy, z nichž tři znamenají odbourání dosavadního systému. Morava podle tiskové zprávy FAČR s žádnou variantou nepřišla, předložený návrh projedná do dalšího společného jednání.

Prvním návrhem je plnohodnotné zrušení komorového systému jak u volby předsedy, tak i u členů výkonného výboru. O všech volených funkcích by na valné hromadě rozhodovali přítomní delegáti bez ohledu na místní příslušnost.

Druhou variantou je zrušení komorového systému s tím, že by místopředsedové a předsedové Řídící komise byli nadále voleni podle svého bydliště.

Pouze třetí varianta ponechává dvoukomorový systém, ale s podmínkou, že nebude možné zablokovat volbu předsedy a že Čechy budou mít ve výboru tři své zástupce za kraje, zatímco Morava jednoho, aby to lépe odpovídalo současnému počtu krajů.

Poslední variantou je přenechání řešení problému normalizační komisi UEFA, což by pravděpodobně znamenalo zrušení komorového systému, zavedení stanov po vzoru UEFA a následně kompletní převolení výkonného výboru zvoleného na prosincové valné hromadě.

U volby předsedy doporučuje česká strana uvést v platnost stejný systém, jaký používá UEFA. Tedy že v 1. kole vítězí kandidát, který většinově získá více než 50 procent hlasů. Ve 2. kole vítězí kandidát, který získá prostou většinu hlasů, přitom žádný kandidát nevypadává z voleb. Ve 3. kole se opakuje 2. kolo. A 4. kolo znamená los.

Páteční jednání se uskutečnilo krátce poté, co nový předseda FAČR Martin Malík jednal s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem právě o změně stanov. UEFA situaci s FAČR řeší od loňského června, kdy valná hromada nezvolila předsedu, jelikož každá z komor podporovala jiného kandidáta. Od té doby UEFA a FIFA tlačí na úpravu stanov, aby k takové situaci už nemohlo dojít.

Morava na prosincové valné hromadě odmítla navrhovanou úpravu stanov, místopředseda za Čechy Roman Berbr následně deklaroval, že bude usilovat o zrušení dvoukomorového systému. Ten dosud vyvažoval síly mezi oběma regiony, přestože česká strana má na valné hromadě 128 delegátů a Morava 74.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...