Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi chtějí změnu. Navrhují FAČR zrušení dvoukomorového systému

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou. | foto: MAFRA - Michal Šula

Praha Česká strana navrhuje zrušení dvoukomorového systému při volbách do vedení Fotbalové asociace ČR. Na pátečním jednání s moravskou stranou ohledně změny stanov přišla vyjednávací skupina se čtyřmi návrhy, z nichž tři znamenají odbourání dosavadního systému. Morava podle tiskové zprávy FAČR s žádnou variantou nepřišla, předložený návrh projedná do dalšího společného jednání.

Prvním návrhem je plnohodnotné zrušení komorového systému jak u volby předsedy, tak i u členů výkonného výboru. O všech volených funkcích by na valné hromadě rozhodovali přítomní delegáti bez ohledu na místní příslušnost.

Druhou variantou je zrušení komorového systému s tím, že by místopředsedové a předsedové Řídící komise byli nadále voleni podle svého bydliště.

Pouze třetí varianta ponechává dvoukomorový systém, ale s podmínkou, že nebude možné zablokovat volbu předsedy a že Čechy budou mít ve výboru tři své zástupce za kraje, zatímco Morava jednoho, aby to lépe odpovídalo současnému počtu krajů.

Poslední variantou je přenechání řešení problému normalizační komisi UEFA, což by pravděpodobně znamenalo zrušení komorového systému, zavedení stanov po vzoru UEFA a následně kompletní převolení výkonného výboru zvoleného na prosincové valné hromadě.

U volby předsedy doporučuje česká strana uvést v platnost stejný systém, jaký používá UEFA. Tedy že v 1. kole vítězí kandidát, který většinově získá více než 50 procent hlasů. Ve 2. kole vítězí kandidát, který získá prostou většinu hlasů, přitom žádný kandidát nevypadává z voleb. Ve 3. kole se opakuje 2. kolo. A 4. kolo znamená los.

Páteční jednání se uskutečnilo krátce poté, co nový předseda FAČR Martin Malík jednal s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem právě o změně stanov. UEFA situaci s FAČR řeší od loňského června, kdy valná hromada nezvolila předsedu, jelikož každá z komor podporovala jiného kandidáta. Od té doby UEFA a FIFA tlačí na úpravu stanov, aby k takové situaci už nemohlo dojít.

Morava na prosincové valné hromadě odmítla navrhovanou úpravu stanov, místopředseda za Čechy Roman Berbr následně deklaroval, že bude usilovat o zrušení dvoukomorového systému. Ten dosud vyvažoval síly mezi oběma regiony, přestože česká strana má na valné hromadě 128 delegátů a Morava 74.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...