21. září 2018 17:11 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi jsou na nejhorší pozici v žebříčku FIFA v historii, vede Belgie společně s Francií

Česká republika - Ukrajina. Zleva Jevhen Konopljanka z Ukrajiny, Theodor Gebre... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika - Ukrajina. Zleva Jevhen Konopljanka z Ukrajiny, Theodor Gebre... | foto: ČTK

Curych Fotbalisté Belgie se dostali výhře nad Islandem 3:0 na vrchol světového žebříčku Fifa. Poprvé jsou v čele dva týmy - vítěz posledního světového šampionátu Francie má totiž stejný počet bodů. To česká reprezentace po dvou nepovedených zápasech klesla na 47.místo.

Svěřenci Roberta Martíneze, kteří skončili třetí na mistrovství světa v Rusku se propracovali po výhře v Lize národů UEFA na první místo shodně s Francií. K této situaci došlo vůbec poprvé v historii.

Druhou změnou v eltiní desítce je posun Španělska z 10. na 9. místo. Přispěla k tomu drtivá výhra nad Chorvatskem 6:0. Postup blíže k elitě učinilo Německo, které po nepovedeném MS v Rusku poskočilo z 15. na 12. místo.

Zářijové pořadí FIFA:
1.Belgie
1.Francie
3.Brazílie
4.Chorvatsko
5.Uruguay
6.Anglie
7.Portugalsko
8.Švýcarsko
9.Španělsko
10.Dánsko
26.Slovensko
46.Rusko
47.Česko
48.Nigérie

Věřím v lepší zítřky, říká Šilhavý

Reprezentace Česka je díky domácí prohře v Lize národů s Ukrajinou 1:2 a blamáží v přátelském utkání s Ruskem 1:5 na 47. pozici (oproti srpnovému vydání si pohoršila o tři pozice). Tyto skutečnosti také vedli k odvolání trenéra Karla Jarolíma, jehož nahradil v tomto týdnu Jaroslav Šilhavý.

„Pro mě je to veliká čest, že si mě vedení FAČR vybralo. Je to i závazek. Jsem rád, že jsem to já. Nečeká nás jednoduchá práce, ale co je dnes jednoduché. Když jsme přicházeli do Slavie, tak to také nebylo jednoduché a na konci z toho byl titul,“ řekl Šilhavý. 

„Věřím, že jsme schopni lidi přesvědčit, že tu fotbal u nás není tak špatný, jak se teď mluví. Nevěřím, že jsme zapomněli hrát fotbal,“ shrnul optimisticky.

Ukrajinci si v žebříčku Mezinárodní fotbalové federace, který byl poprvé uveden v prosinci 1992, polepšili o šest míst z 35. na 29. pozici. Další český soupeř v Lize národů Slovensko zůstalo na 26. příčce.

David Ako

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?