7. února 2010 11:46, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi v kvalifikaci o Euro potkají obhájce trofeje Španělsko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michal Bílek a Ivan Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bílek a Ivan Hašek. | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Český tým byl vylosován do skupiny I a bude hrát se Španělskem, Skotskem, Litvou a Lichtenštejnskem.

Mistrovství Evropy se za dva roky bude konat doslova "za humny" v Polsku a Ukrajině.

Češi si tak zahrají proti týmu, který si nepřál trenér Bílek: Hlavně nedostat Španěly. Oříškem může být i bojovné Skotsko, které si z poslední kvalifikace odneslo skalp Francie. Celkově je však skupina hratelná a o klíčové druhé místo se popereme zřejmě právě se Skoty.

Jen napůl byla spokojena s dnešním losem kvalifikace mistrovství Evropy česká delegace, která se zúčastnila slavnostního ceremoniálu přímo ve Varšavě. Trenéru Michalu Bílkovi i předsedovi svazu Ivanu Haškovi se líbilo, že skupina je pouze pětičlenná, současně by si ale prý dokázali představit hratelnějšího soupeře z prvního koše, než obhájce trofeje ze Španělska.

Bílkovi se zamlouvaly především volné termíny pro přípravu, což nově budovaný tým potřebuje v první řadě. "Získáme termíny na utkání se soupeři, kteří nám mohou dát v přípravě více, než některé ze zemí losovaných ze šestého koše. Druhé přání - vyhnout se Španělsku - však nevyšlo, což ale nic nemění na tom, že chceme postoupit. Skupina je zajímavá a vzhledem k postupovému klíči nám dává šanci. Favoritem je samozřejmě Španělsko," uvedl v rozhovoru pro svazový web reprezentační kouč.

Podobně to vidí i čeští hráči. "Určitě to mohlo dopadnout hůř, ale i trošku líp. Myslím, že máme hratelnou skupinu. Čeká nás krásný zápas se Španělskem, nebude to lehké ani proti Skotsku, ale minimálně do baráže bychom určitě měli projít," řekl obránce David Rozehnal.

Se Španěly čeští fotbalisté hráli naposledy v boji o postup na mistrovství světa v roce 1998. Po domácí bezbrankové remíze prohráli ve Valladolidu 0:1 po nafilmované penaltě a na šampionát nepostoupili. Naopak se Skotskem Češi všechny tři dosavadní zápasy vyhráli, naposledy v přátelském utkání v Praze v roce 2008 3:1 dvěma góly Sionka a jedním Kadlece. S Litvou čeští fotbalisté v dosavadních čtyřech zápasech neztratili ani bod. S Lichtenštejnskem to bude premiéra.

Kvalifikační skupiny

Skupina I: ČESKO, Španělsko, Skotsko, Litva, Lichtenštejnsko

Skupina A: Německo, Turecko, Rakousko, Belgie, Kazachstán, Azerbajdžán,
Skupina B: Rusko, Slovensko, Irsko, Makedonie, Arménie, Andora Skupina C: Itálie, Srbsko, Severní Irsko, Slovinsko, Estonsko, Faerské ostrovy
Skupina D: Francie, Rumunsko, Bosna a H., Bělorusko, Albánie, Lucembursko
Skupina E: Nizozemí, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Moldávie, San Marino
Skuipna F: Chorvatsko, Řecko, Izrael, Lotyšsko, Gruzie, Malta
Skupina G: Anglie, Švýcarsko, Bulharsko, Wales, Černá Hora
Skupina H: Portugalsko, Dánsko, Norsko, Island, Kypr

Postupuje 9 vítězů skupin. Nejlepší tým z druhého místa a 4 týmy z dodatečné baráže. Kvalifikace začne v září a uzavře se koncem příštího roku.

Anketa

Jak dopadnou fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2012

Zvítězí a postoupí 94
Skončí druzí a postoupí přes baráž 222
Nepostoupí 381

Los kvalifikace Eura 2012

los jsme sledovali on-line na www.lidovky.cz sledujte ZDE

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz