Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká dvacítka v Egyptě nenadchla a nepřekročila stín 'kanadského zázraku'

Sport

  9:50
PRAHA/KÁHIRA - ANALÝZA, VIDEO Zatímco před dvěma lety se čeští fotbalisté do 20 let vraceli z mistrovství světa v Kanadě jako hrdinové se senzačními stříbrnými medailemi, s letošním šampionátem v Egyptě se mladí reprezentanti rozloučili rozpačitě.

Maďarská radost, český smutek. foto: ČTK

V úterním osmifinále s Maďarskem nezvládli penaltový rozstřel a opustili turnaj dřív, než fanoušci čekali. Také kouč Jakub Dovalil i sami hráči tušili, že mohli v Africe zůstat déle.

"Tajně jsme doufali ve čtvrtfinále, být mezi nejlepšími osmi týmy světa už úspěch nepochybně je. Takhle jsme takoví rozpolcení. Základní cíl - tedy postup - jsme splnili, ale něco navíc tomu asi chybělo," řekl Dovalil bezprostředně po úterním vyřazení.

Mladíci přitom odjížděli do Egypta se slibnými vyhlídkami. Dovalil poskládal silný tým, jehož hráče prověřily pravidelné zápasové dávky v české lize. Nejvyšší soutěž zatím neokusil jen brankář Tomáš Vaclík, který chytá v druholigových Vítkovicích.

Češi měli také těžit z velké sehranosti. Většina fotbalistů společně prošla mládežnickými výběry, kouč s nimi úspěšně rozjel i evropskou kvalifikaci jednadvacítek. Hned desítka hráčů z egyptské party se podílela na nečekané zářijové výhře 2:1 na půdě kontinentálních šampionů z Německa.

VIDEO PENALTOVÉHO ROZSTŘELU ZDE:

I proto leckdo tvrdil, že nynější tým je ještě lepší než minulý výběr kouče Miroslava Soukupa z Kanady, kde předloni zazářili třeba útočník Martin Fenin nebo zadák Jan Šimůnek, kterým povedené mistrovství otevřelo dveře až do reprezentace a k bundesligovým angažmá.

Základní skupinou prošli Češi možná až příliš hladce. Po vydřeném vítězství nad Austrálií a bezbrankové remíze s Brazílií mohli s předstihem slavit účast v osmifinále a vítězným obratem s Kostarikou si pak zajistili druhé místo v tabulce, jak si přáli už dopředu před odletem do Afriky.

Snadný postup jako by překryl rozpačité české výkony. Snad jen s Brazílií splnili fotbalisté trenérovy taktické pokyny, proti Austrálii ani Kostarice herně nenadchli. Mladíky trápily značné mezery v obraně i zbytečné ztráty míče ve středu pole. Dovalil po výhrách nad Austrálií i Kostarikou krotil optimismus s tím, že ve hře vidí řadu nedostatků.

Ideální výkon Češi nepředvedli ani v osmifinále proti Maďarsku, přesto se o postup připravili hlavně sami. Soupeře většinu času přehrávali, ale srazit na kolena ho nedokázali.

Rozhodnout se jim přes trvalou převahu nepodařilo v základní hrací době ani v prodloužení, v němž po rychlém vedoucím gólu zbytečně inkasovali. Navíc se jim vymstila řada zahozených šancí. Výmluvné bylo selhání střídajícího Radima Řezníka, který pět minut před koncem prodloužení selhal úplně sám před brankou.

V penaltách pak čeští hráči zcela propadli. Zatímco v Kanadě právě díky pokutovým kopům přešli ve vyřazovacích bojích přes Japonsko a Španělsko, tentokrát jim "bitva nervů" vůbec nevyšla. Trápení načal Mareček, pokračoval Morávek a završil smolař Řezník.

I kvůli tomu slaví šťastný postup do čtvrtfinále Maďaři. Na nedávných evropských šampionátech do 17 a 19 let skončili za českým celkem, v Egyptě si ale v přímém souboji všechno vynahradili.

Dovalilův tým jim však sám výrazně pomohl. Kdyby podal výkon na hranici svých možností, zřejmě by se na souboj s Itálii chystal on. "Myslel jsem, že Maďarsko porazíme. Byli jsme asi i lepší, ale ve fotbale se na to nehraje," litoval Dovalil.

Češi tak místo příprav na čtvrtfinále balí kufry a míří zpět domů, kde je nebude vítat prezident s premiérem jako předloni. Bylo by ale předčasné mluvit o současném týmu jako o promarněné generaci. Většina mužstva bude pokračovat v reprezentační jednadvacítce, která má výborně rozehranou evropskou kvalifikaci.

Mladíci si tak můžou současné zklamání vynahradit na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2011, a pokud tam uspějí, mohou startovat i na olympiádě v Londýně o rok později. I v Egyptě se navíc blýskly některé individuality a upozornili na sebe především ofenzivní hráči.

V tuzemsku se dlouhodobě mluví o úbytku talentů pro útočnou fázi, šampionát ale naznačil, že v Dovalilově týmu jsou nadějní forvardi s velkým potenciálem. Dokázali to hlavně Michael Rabušic, Jan Vošahlík a Jan Chramosta, kteří vstřelili po dvou brankách, občas vynikl i šikovný sparťanský záložník Martin Zeman. Blýskli se také Petr Wojnar z Ostravy, Tomáš Fabián z Mladé Boleslavi i brankář Vaclík, jemuž by však výhledově prospěl přechod do nejvyšší soutěže, aby se naučil chytat pod tlakem.

U krajánků Jana Morávka ze Schalke 04 a stopera Ondřeje Mazucha z Anderlechtu Brusel je také předpoklad velkého výkonnostního růstu, ale klíčové bude, zda ve svých týmech najdou herní vytížení. Jinak jejich talent přijde vniveč.

pha gmt nkr

Autoři: ,