23. září 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Česká republika stojí o pořádání turnaje budoucích hvězd

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | foto: ČTK

PRAHA Na pořádání většího fotbalového turnaje si Česko ještě nikdy netrouflo – až teď. Jestli se opravdu za tři roky na stadionech v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti uskuteční mistrovství Evropy hráčů do 21 let, bude jasné po prosincovém zasedání výkonného výboru UEFA v Praze.

"Pro vedení evropského fotbalu představuje šampionát jednadvacítek druhou nejvýznamnější soutěž hned po velkém Euru dospělých," upozornil šéf kandidatury Petr Fousek. Současně představil 250stránkovou publikaci, která má šéfy evropského fotbalu přesvědčit, že Česko je mezi sedmi uchazeči tou nejlepší volbou.

Pro český fotbal představuje organizace podobné události strop, kam může při současných možnostech dosáhnout. Na větší akci

ME U21 v ČR

STADIONY
Skupina A:
Praha (Letná, Eden)
Skupina B:
Olomouc, Uherské Hradiště
náhradní stadiony:
Teplice, Brno

- ODHADOVANÝ ROZPOČET
62 450 000 korun
pronájem stadionů
25 000 000 korun
ubytování týmů
8 000 000 korun
náklady na bezpečnost
2 300 000 korun

- SOUPEŘI ČESKÉ KANDIDATURY
Anglie, Wales, Irsko, Řecko, Izrael, Bulharsko

myslet nemůže především z důvodu, že zatím nemá k dispozici žádný stadion s kapacitou přesahující 30 tisíc diváků, které jsou v dnešních podmínkách při pořádání velkých turnajů nutností.

Mladíci už nejsou jen doplněk

Před dvěma lety se sice objevila úvaha o možnosti uspořádání evropského šampionátu se Slovenskem. Nápad tehdejšího předsedy fotbalového svazu Pavla Mokrého se však rychle objevil, a ještě rychleji zapadl.

Nároky na turnaj nejlepších jednadvacítek stojí o několik řádů níž než při ostře sledovaném Euru. "Kromě nároků na stadiony se tam pohybují finanční toky v jiných úrovních, nutné jsou i státní záruky, které my teď nepotřebujeme," nabídl Fousek srovnání.

Přesto není vhodné pokládat Euro mladíků za málo zajímavou záležitost. Dřív byla jejich kvalifikace doplňkem před zápasem reprezentačních áček, dnes se už osamostatnila. Na šampionátu jednadvacítek se navíc několikrát předvedly budoucí velké hvězdy. Mezi nejlepšími hráči minulých mistrovství se vyskytli Rudi Völler, Luis Figo, Fabio Cannavaro nebo Petr Čech.

Desetkrát levnější než Liberec

Jasno už je o finanční náročnosti projektu. Organizace loňského šampionátu v klasickém lyžování v Liberci vyšla na 623 milionů korun, náklady na fotbalové mistrovství by měly být desetkrát nižší.

Z částky 62,4 milionu padne víc než třetina za pronájmy stadionů. Rozpočet by měla uhradit UEFA, které ovšem zůstanou příjmy z marketingových práv, česká strana může vydělat pouze na vstupném.

A podíl státu? "Od zástupců pořadatelských měst jsme žádali zatím jen morální podporu. Uvidíme, jak bude vypadat situace po volbách," řekl Fousek.

Ve prospěch českých šancí hovoří poloha i dobré zkušenosti z minulosti. Česko už úspěšně pořádalo šampionát šestnáctiletých i devatenáctiletých fotbalistů a také evropské mistrovství futsalistů. Ze skupiny kandidátů vystupuje jedině Anglie. V očích hlasujících funkcionářů ji může uškodit, že v roce 2012 pořádá letní olympiádu a kandiduje na pořadatelství mistrovství světa 2018. Příležitost ukázat svoje schopnosti by tak mohli dostat jiní. Třeba právě Česko.

  • 0Diskuse

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.