27. srpna 2015 8:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

O miliony a pohárový podzim. Velký fotbalový čtvrtek čtyř českých klubů začíná

Michal Ďuriš z Plzně se raduje z gólu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Ďuriš z Plzně se raduje z gólu. | foto: ČTK

PRAHA Doma vyhráli 3:0, zažehnali ožehavé období bez úspěchů a řeklo by se, že kráčí do dveří s nápisem Evropská liga. Jenže fotbalisté mistrovské Plzně zůstávají v napětí. Raději. Nechtějí dopustit, aby se opakovala loňská mizerie, kdy zůstali na podzim bez pohárů.

Nechtějí prožít stejné zklamání jako před třemi týdny, kdy vlastní pasivitou promrhali postup do posledního předkola Ligy mistrů.

Když včera po poledni přiletěli do Bělehradu, čekal je před vestibulem klubový autobus, na který jsou zvyklí z domova. Cestu po dálnici do nedalekého Nového Sadu pomáhal klestit policejní doprovod a jídlo u proslulé Petrovaradínské pevnosti na břehu Dunaje připravoval kuchař z plzeňské restaurace Na Spilce.

Pro jistotu! Aby se nezanedbal jediný detail. „Viktorka je v současnosti klubem evropského formátu a zasloužila by si každoročně hrát poháry. Hráči konfrontaci s Evropou potřebují,“ prohlásil nový trenér Karel Krejčí.

Se stejnou vizí dnes vstoupí do boje čtyři české kluby a reprezentační trenér Pavel Vrba jim na dálku popřál: „Držím vám palce. Všem! Moc by nám pomohlo, kdyby se do základních skupin dostaly všechny čtyři kluby.“

Zkuste si představit, že uspěje celá česká letka. Pak by se na nás během podzimu vysypalo hned 24 pohárových zápasů a každý zklubů by vydělal nejméně 65 milionů korun, což je základní bonus za postup.

Dva kluby jsou blízko, jeden se bude prát, jeden by musel šokovat. Tak vypadají šance na papíře.

  1. Plzeň? O té se vůbec nepochybuje, i sázkové kanceláře vypsaly titěrné kurzy na postup do základní fáze.
  2. Sparta bude v Thunu hájit náskok 3:1, což se proti průměrnému švýcarskému soupeři nejeví příliš složitě.
  3. Liberec se po výhře 1:0 pokusí ustát peklo, které spustí fanoušci Hajduku Split.
  4. Jablonec narazí na legendární Ajax Amsterdam a musí vymazat ztrátu 0:1 z prvního utkání v Nizozemsku. Že je to fotbalová utopie? Kdo ví.

Vrací se střelec Tecl

Jablonecký stadion Střelnice hlásí od úterý vyprodáno, což je na tamní poměry rarita. Ovšem nedivte se, slavnější soupeř tu nikdy nehrál. „Bude to velký zážitek pro všechny,“ těší se útočník Tomáš Wágner.

Novou zbraní domácích by mohl být nabuzený střelec Tecl, který si odseděl dvouzápasový trest za vyloučení v minulém předkole.

Jablonec ještě nikdy do pohárové skupiny neprošel, teď má pátý pokus.

Nažhavení čiší také z liberecké party, které vyrazila směr žhavý Split. Osm zápasů v řadě už Liberec neprohrál, a pokud přidá devátý korálek, zažije mladý trenér Jindřich Trpišovský vrchol kariéry. „Ano, stačí nám neprohrát, ale žádné euforii nepropadáme, protože Hajduk u nás předvedl jen zlomek toho, co doopravdy umí,“ varoval kapitán David Pavelka.

Mezi sázkaři je to zhruba půl na půl.

Zatímco pro Liberec a Jablonec by postup znamenal podzimní pohádku, Sparta to musí považovat za povinnost, ačkoli je bez zraněného záložníka Váchy a potrestaný špílmachr Matějovský odletěl do Švýcarska jen jako morální podpora.

„Svým způsobem nám jde o záchranu celé sezony, aby byl aspoň nějaký úspěch,“ řekl brankář David Bičík, čímž narážel na zbytečný kolaps s CSKA Moskva v předkole Ligy mistrů. Uspějí?

Velký pohárový čtvrtek právě začíná.

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Tomáš Satoranský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tomáš Satoranský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Tomáš Satoranský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.