Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Méně prestižních zápasů i financí. Fotbalové Česko přijde o pátý tým v pohárech

Naštvaný útočník Slavie Jan Kuchta. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ani snažení slávistů a jejich postup až mezi nejlepších osm týmů Evropské ligy nedotlačily fotbalové Česko v žebříčku koeficientů na klíčovou patnáctou pozici. Což jinými slovy znamená, že se od příštího ligového ročníku bude v tuzemsku hrát jen o čtyři vstupenky do Evropy.
  16:32

V nadcházející sezoně Fortuna ligy (2021/2022) – na základě výsledků té aktuální – ještě Češi pošlou do pohárových soutěží pět klubů. Ale od roku 2022 se kvóta sníží.

Do kvalifikace Champions League jen mistr.

A další tři týmy, dva z ligy a vítěz poháru, jen do Evropské konferenční ligy, soutěže číslo tři, která od léta doplní Ligu mistrů a Evropskou ligu.

Jak to bude v příští sezoně

nasazení do pohárů v sezoně 2021/22

Pro příští ročník se ještě na počtu pohárových účastníků nic nemění; bude jich pět. Mistr s vicemistrem půjdou do kvalifikace Ligy mistrů, vítěz poháru zamíří do bojů o Evropskou ligu a další dvě mužstva z ligy čekají předkola nově vzniklé Evropské konferenční ligy.

Ubyde prestižních zápasů se soupeři z vyspělých fotbalových zemí, ubyde i financí za starty a dosažené výsledky od UEFA.

Pro Česko to není dobrá zpráva.

O pátého pohárového účastníka přijde po osmi letech, poprvé od sezony 2014/15. Navíc v době, kdy se k tomu pro český fotbal vážou i další komplikace.

Ligové kluby se totiž chtěly v příští sezoně vrátit k modelu s nadstavbovou částí, ve kterém se podobně jako dřív počítalo se šestičlennými skupinami o titul a o záchranu a se čtyřčlenným play off o evropské poháry.

Za současných okolností ale pravděpodobně bude muset dojít k úpravám. Proč?

Utkání 26. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - Sparta Praha, 11. dubna...
Arsenal vs. Slavia, Evropská liga: Holeš za chvíli překoná hlavičkou Lena.

V momentě, kdy se do pohárů kvalifikují jen čtyři celky, by šel do rozhodujícího zápasu o Evropu proti vítězi prostřední skupiny za určitých okolností (pokud by vítěz poháru skončil v lize od čtvrtého místa níž) už třetí tým ligové tabulky. A kdyby ve finále neuspěl, byla by tím znehodnocena celá dlouhodobá část.

Možné korekce současného formátu či úplné zrušení nadstavby budou v nejbližších dnech a týdnech tématem pro Ligový výbor. Případné změny pak musí schválit i Ligové grémium.

Žebříček národních koeficientů UEFA

Pořadí, podle kterého dojde k nasazení klubů do evropských pohárů v sezoně 2022/23

14. Dánsko - 27,875 
15. Kypr - 27,750
16. Srbsko - 26,750
17. Česko - 26,600
18. Chorvatsko - 26,275
19. Švýcarsko - 26,225
20. Řecko - 26,000

Čas mají zhruba do června, kdy se pravidelně koná losovací aktiv. Tou dobou už musí být jasné, v jakém režimu se příští ligový ročník uskuteční.

Nadstavba se v Česku poprvé hrála v předchozích dvou sezonách, v té současné od ní ale vedení soutěže odstoupilo. Poté, co se loni kvůli koronaviru nedohrála baráž, Ligová fotbalová asociace dočasně rozšířila nejvyšší soutěž na osmnáct účastníků a ve druhé lize ponechala čtrnáct mužstev.

V plánu bylo, že se v příští sezoně počty týmů v obou soutěžích opět srovnají na dvakrát šestnáct a že se první liga vrátí k nadstavbové části. To je ale nyní zase nejisté.

Slávistická jízda Česko nespasila

Češi přišli o pátého účastníka v pohárech proto, že v žebříčku národních koeficientů, který UEFA vypočítává na základě výsledků za posledních pět sezon, vypadli z první patnáctky.

Na podzim Česko škrtalo body z úspěšného ročníku 2015/16, kdy Sparta v Evropské lize postoupila do čtvrtfinále a ve stejné soutěži se nadmíru dařilo i Plzni a Liberci.

Slavia mezi nasazenými

Až se budou v létě losovat předkola Ligy mistrů, do kterých Slavia takřka jistě vstoupí coby český šampion, bude mezi nasazenými týmy. Důležitou jistotu si vykopala svými výsledky v aktuální pohárové sezoně.

Slavia letos velkou část vzniklé ztráty sice dokázal odmazat, z devatenácté pozice během jara vytáhla český fotbal na sedmnáctou příčku. Ale výš ne; elitní patnáctku tak uzavírá Kypr, šestnácté je Srbsko.

Česku nestačil ani nejlepší celkový bodový zisk za poslední pětiletku.

Slávisté přispěli do národního koeficientu ziskem 16,5 bodu. V Evropské lize slavili dohromady šest vítězství, uhráli tři remízy a nerozhodný výsledek zapsali i v play off o Ligu mistrů s Midtjyllandem. K tomu přičtěte ještě bonusový bod za postup do čtvrtfinále...

Na podzim se nejvíc činil Liberec, jenž získal v devíti zápasech dohromady 9,5 bodu za pět výher, tři kvalifikační a dvě v základní skupině, a jednu remízu.

Čtyřmi body se přičinila Sparta, která dvakrát porazila Celtic, 2,5 bodu získala v předkolech vyřazená Plzeň a půlbodem přispěl rovněž vyřazený Jablonec.

Zisky (v hlavní fázi dva body za výhru, jeden bod za remízu) se dělí vždy počtem pohárových účastníků, v českém případě zatím ještě pěti.

Příspěvky českých klubů do koeficientu v aktuální sezoně

Slavia získala 16,5 bodu: remíza a prohra v předkole (jelikož hrála klasické play off na dva zápasy, bylo za remízu jen 0,5 bodu), čtyři výhry a dvě prohry ve skupině a dvě výhry a tři remízy ve vyřazovací fázi, k tomu bonusový bod za postup do čtvrtfinále - do národního koeficientu přispěla hodnotou 3,3

Sparta 4 body: dvě výhry a čtyři prohry ve skupině - do národního koeficientu přispěla hodnotou 0,8

Liberec 9,5 bodu, dosud nejvíc ze všech: tři výhry v předkolech, dvě výhry a jedna remíza ve skupině (za výhru v předkolech bylo letos 1,5 bodu, výhra ve skupině 2 body, remíza ve skupině 1 bod) - do koeficientu přispěl hodnotou 1,9.

Plzeň získala 2,5 bodu: jedna výhra a dvě prohry v předkolech (za každou prohru 0,5 bodu) - do koeficientu přispěla hodnotou 0,5.

Jablonec získal 0,5 bodu (prohra v předkole) - do koeficientu přispěl 0,1.

Český koeficient v ročníku 2020/2021 má hodnotu 6,6 bodu.

Předchozí sezony:
2019/2020 - 2,5 bodu
2018/2019 - 6,5 bodu
2017/2018 - 5,5 bodu
2016/2017 - 5,5 bodu

Autor: