10. září 2014 15:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Naše standardky? Snažíme se soupeře překvapit, řekl kouč reprezentace

Kvalifikační utkání fotbalistů o postup na mistrovství Evropy: ČR - Nizozemsko,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvalifikační utkání fotbalistů o postup na mistrovství Evropy: ČR - Nizozemsko,... | foto: ČTK

PRAHA Roh, přímý kop. Fanoušci se těší na nezvyklé rozehrání, v očích nizozemských fotbalistů svítí obavy. "Co ti Češi sakra zase vymyslí?" V kvalifikačním utkání na Letné bavily standardní situace Czech Made.

"Snažíme se vymýšlet a soupeře překvapit," říkal trenér českých fotbalistů Pavel Vrba po senzačním vítězství 2:1.

I když ze standardky ani jeden z gólů nepadl, naopak po opakovaném centru po rohu Češi inkasovali, rohové či přímé kopy v podání Čechů sklidily úspěch.

Rosický přiťukne Daridovi, ten mu míč vrátí. Kapitán se řítí ze strany do vápna, chystá si míč na střelu, ale přihraje zpátky Limberskému, který pálí.To bylo jedno z mála provedeních.

Leckoho napadlo, že ke zvláštnímu režimu přispěl příchod Karla Brücknera k týmu, machra na standardky.

"Nevím, jaké máte informace, ale na standardkách se podíleli všichni trenéři. Jsme tým, který se baví o taktice i o signálech. Není to věc jen moje, nebo věc jen někoho druhého," poznamenal hlavní kouč Vrba.

Reprezentační záložník Vladimír Darida.

Reprezentační záložník Vladimír Darida.

Čtyřiasedmdesátiletý Brückner proslul standardkami v devadesátých letech během angažmá v Olomouci, pak si své know how přenesl k reprezentační jedenadvacítce i k seniorskému mužstvu.

Kdo v posledních letech sledoval Plzeň, zase musí uznat, že i Vrba si dal na standardních situacích záležet. "Myslím si, že jsme díky nim spoustu zápasů rozhodli," podotkl Vrba.

Před zápasem proti Nizozemsku se jim fotbalisté hodně věnovali. "Dělali jsme je na tréninku, zároveň jsme to všechno natočili a pak hráčům ukazovali. Co udělali špatně, jak by to šlo udělat líp," líčil Vrba.

"Máme několik řešení. Ale taky hodně záleží i na postavení soupeře, na to jsme hráče upozorňovali."

Nizozemci sice dokázali všechny nadějné možnosti eliminovat, ale několikrát až v poslední možné chvíli. Vyjdou signály příště v Turecku?

Miloslav Novák