10. října 2011 11:38, aktualizováno  19:48 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Česku nemusí stačit ani výhra v Litvě

Skotsko - Česko (Fletcher a Plašil) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skotsko - Česko (Fletcher a Plašil) | foto: ČTK

KAUNAS O druhém místě ve skupině I kvalifikace mistrovství Evropy se bude rozhodovat v posledních zápasech, tvrdili čeští fotbalisté od chvíle, co znali rozlosování. Jejich předpověď se naplnila - národní tým stojí před závěrečným zápasem v Litvě před rozhodujícím krokem, který však může být těžší, než si reprezentanti původně představovali. Jednak jim ani případná úterní výhra nezaručuje postup a navíc jim stojí v cestě soupeř, který je vedle Španělů jako jediný v kvalifikaci dokázal porazit.

Češi si zkomplikovali situaci páteční prohrou se Španělskem, po které se především kvůli pasivní hře dostali pod silnou palbu kritiky. Už od neděle prý ale nepadlo uvnitř týmu o smutném letenském představení ani slovo a před cestou do Litvy byli fotbalisté soustředěni na poslední duel.

Před utkáním v Litvě

Předpokládaná sestava ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Jiráček - Rezek, Rosický, Plašil, Pilař - Baroš.

Tabulka skupiny I:
1. Španělsko 7 7 0 0 23:5 21
2. Skotsko 7 3 2 2 8:7 11
3. ČR 7 3 1 3 8:7 10
4. Litva 7 1 2 4 3:9 5
5. Lichtenštejnsko 8 1 1 6 3:17 4

Zbývá sehrát: 11. října: Litva - Česká republika, Španělsko - Skotsko.

Navíc slibovali, že rozhodně nebudou hrát na remízu, která jim při současné prohře Skotů ve Španělsku může také přinést radost. "Hrajeme o svoji kůži, takže by bylo chybou čekat, že nám výhra sama spadne do klína. Ovšem ještě horší by bylo hrát na remízu, protože pak jediný okamžik může všechno zmařit. Dobře si to pamatujeme z prvního vzájemného souboje v Olomouci, kde byl soupeř pod tlakem, ale proměnil brejk a pak to už ubránil," připomínal brankář Petr Čech první souboj s nevyzpytatelným soupeřem.

Litevci sice šokovali na úvod výhrou na české půdě, ale v dalším průběhu kvalifikace už jen paběrkovali; neporazili dokonce ani Lichtenštejnsko. "Hra na brejky jim je vlastní, dokážou zaútočit velmi rychle a umějí tím překvapit každého soupeře. A to se asi nezmění i při několika obměnách sestavy," řekl dnes v Kaunasu trenér Michal Bílek s tím, že se hráči musejí poučit z toho, jak je Litevci trestali v Olomouci.

"Hra na brejky jim je vlastní, dokážou zaútočit velmi rychle a umějí tím překvapit každého soupeře. Ale jejich hra se může nyní trochu lišit, neboť už budují nový tým pro další kvalifikaci a budou hrát v jiném složení než před rokem," řekl po příletu do Litvy trenér Michal Bílek.

Více než se soupeřovou hrou se ale kouč musí potýkat s tím, jak zkvalitnit výkon vlastního týmu, který proti Španělsku skřípal ve všech řadách. Plusem může být návrat Plašila s Rezkem, šanci podle všeho dostane i hbitý Pilař, který by mohl být vhodným typem pro očekávanou hru do sevřené litevské obrany. "O sestavě se rozhodnu definitivně až v den utkání, ale změny se dají očekávat," uvedl Bílek.

Domácí strávili první část reprezentačního soustředění poblíž Vilniusu, a protože na rozdíl od Čechů nehráli koncem minulého týdne soutěžní duel, k rozehrání využili sobotní souboj s vlastní jednadvacítkou. Vyhráli 4:0 po dvou brankách Poškuse, po gólu přidali Radavičius a Šernas.

Litevci sice stavějí nový tým, ale současně nemohou využít svá největší esa. V trestu je Necidův spoluhráč z CSKA Moskva Deividas Šemberas, minulý týden se navíc zranil nejlepší střelec týmu Tomas Danilevičius a už týden laboruje s nemocí Deividas Česnauskis, jehož start je nejistý.

"Danilevičius nám bude chybět, ale nemůžeme s tím nic dělat. Máme jiné útočníky a věřím, že se jim podaří Tomase nahradit. Mladí hráči mají velkou motivaci, která je pro podobné zápasy potřeba, a dokážou předvést výkony na hranici svých možností. Bylo by fajn kvalifikaci ukončit vítězstvím," řekl trenér Raimondas Žutautas. Ten už při nominaci dal najevo, že hodlá stavět na mladších hráčích, a v jeho výběru tak je třeba i dvaadvacetiletý Marius Papšys z Příbrami.


Zápas začne ve 20:45 SELČ, a protože v Litvě je o hodinu více, nedá se podle pořadatelů v nynějším chladném počasí očekávat vysoká návštěva, maximálně do pěti tisíc diváků. V ochozech budou i necelé dvě stovky českých fanoušků.

Na utkání byl nasazen španělský sudí David Fernández Borbalán. Tým z Pyrenejského poloostrova už je jistým postupujícím, a tak UEFA nezvykle vyslala na zápas sudího ze země, jejíž tým hraje ve stejné skupině. Český osud tak bude ve španělských rukou hned na dvou místech.

ČTK, Lidovky.cz