Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Český fotbal podal kandidaturu na ME jednadvacítek 2013

Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika definitivně podala kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy jednadvacítek v roce 2013. Hrálo by se v Praze na Letné a v Edenu, další skupiny by se uskutečnily v Olomouci a v Uherském Hradišti. Na dnešním setkání s novináři to oznámil šéf české kandidatury, jímž je bývalý generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. O pořadateli turnaje rozhodne vedení Evropské fotbalové unie (UEFA) na svém zasedání 10. prosince v Praze.

Vedení českého fotbalu o kandidatuře rozhodlo už v polovině května a od té doby se začalo na projektu pracovat. "Krátce poté mě oslovil předseda svazu Ivan Hašek, zda bych se koordinace pořadatelství ujal. Od té doby pracujeme na konkrétní představě o turnaji, který je pro malé a střední země jedinou možností," vysvětlil Fousek.

Zkušenému funkcionářovi byla nová role svěřena proto, že byl po řadu let nablízku úspěšným výběrům do 21 let z počátku desetiletí a především má řadu zkušeností z práce v UEFA. Několik let byl dokonce prvním mužem evropského futsalu, dodnes je často obsazovaným delegátem na špičkové zápasy národních i klubových soutěží.

Uzávěrka přihlášek byla 17. září a vedle České republiky chtějí šampionát pořádat také Anglie, Wales, Irsko, Řecko, Bulharsko a Izrael. "Původně kandidovalo také Maďarsko, které ale nakonec od toho ustoupilo," vysvětlil Fousek.

Teprve v příštích týdnech získá přehled o tom, jaké jsou šance jednotlivých zemí. "Anglie například může jako jediná z těchto zemí

pořádat i velký šampionát dospělých, navíc se tam brzy bude hrát olympijský turnaj," připomněl, co by mohlo hrát proti nejsilnějšímu kandidátovi.

České naděje ale zatím komentovat nechtěl. "Dál už bude rozhodovat sportovní politika, doporučení komise národních mužstev, v níž je Ivan Hašek. Na inspekční cestu k nám dorazí odborníci z UEFA. Rozhodující však bude názor patnácti členů výkonného výboru na pražském zasedání," popsal Fousek, jak se bude pořadatelská země vybírat.

Největší slabinou české kandidatury by mohlo být zázemí stadiónů, naopak výhodou tradičně slušný divácký zájem o jednadvacítky, infrastruktura i dostatek hotelové kapacity. "A také skutečnost, jak se nám podařilo uspořádat šampionáty do 16 let v roce 1999, do 19 let v roce 2008 a mistrovství Evropy ve futsalu před pěti lety," připomněl Fousek, co může také hrát roli.

Náklady na pořádaní šampionátu byly vyčísleny na 62,5 miliónů korun, přičemž tuto sumu by hradila UEFA. "Pořádání turnaje jednadvacítek patří do skupiny akcí EuroTop, podobně jako Euro, Liga mistrů či Evropská liga. Z toho vyplývá společný marketing, který všechny akce mají," vysvětlil Fousek.

Příjmy z něj by tak měla UEFA, stejně jako z prodeje televizních práv, česká strana by ale mohla počítat se zisky z prodeje vstupenek, případně z dalších aktivit v rámci turnaje. "To by se ale řešilo až po přidělení pořadatelství," míní český funkcionář.

Morální záštitou nad kandidaturou už pomohl i stát, v tomto případě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ambasadorem, který bude lákat evropské naděje do Čech, je Pavel Nedvěd, který by se mohl objevit při prezentaci šampionátu na rozhodujícím pražském jednání.

Vedle zájmu o Českou republiku a ekonomického efektu, který by mohla akce přinést, je důležitá i skutečnost, že česká jednadvacítka by byla nasazena jako přímý účastník turnaje a nemusela by tudíž hrát kvalifikaci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?