Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Český fotbal podal kandidaturu na ME jednadvacítek 2013

Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pekhart za jednadvacítku. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika definitivně podala kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy jednadvacítek v roce 2013. Hrálo by se v Praze na Letné a v Edenu, další skupiny by se uskutečnily v Olomouci a v Uherském Hradišti. Na dnešním setkání s novináři to oznámil šéf české kandidatury, jímž je bývalý generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. O pořadateli turnaje rozhodne vedení Evropské fotbalové unie (UEFA) na svém zasedání 10. prosince v Praze.

Vedení českého fotbalu o kandidatuře rozhodlo už v polovině května a od té doby se začalo na projektu pracovat. "Krátce poté mě oslovil předseda svazu Ivan Hašek, zda bych se koordinace pořadatelství ujal. Od té doby pracujeme na konkrétní představě o turnaji, který je pro malé a střední země jedinou možností," vysvětlil Fousek.

Zkušenému funkcionářovi byla nová role svěřena proto, že byl po řadu let nablízku úspěšným výběrům do 21 let z počátku desetiletí a především má řadu zkušeností z práce v UEFA. Několik let byl dokonce prvním mužem evropského futsalu, dodnes je často obsazovaným delegátem na špičkové zápasy národních i klubových soutěží.

Uzávěrka přihlášek byla 17. září a vedle České republiky chtějí šampionát pořádat také Anglie, Wales, Irsko, Řecko, Bulharsko a Izrael. "Původně kandidovalo také Maďarsko, které ale nakonec od toho ustoupilo," vysvětlil Fousek.

Teprve v příštích týdnech získá přehled o tom, jaké jsou šance jednotlivých zemí. "Anglie například může jako jediná z těchto zemí

pořádat i velký šampionát dospělých, navíc se tam brzy bude hrát olympijský turnaj," připomněl, co by mohlo hrát proti nejsilnějšímu kandidátovi.

České naděje ale zatím komentovat nechtěl. "Dál už bude rozhodovat sportovní politika, doporučení komise národních mužstev, v níž je Ivan Hašek. Na inspekční cestu k nám dorazí odborníci z UEFA. Rozhodující však bude názor patnácti členů výkonného výboru na pražském zasedání," popsal Fousek, jak se bude pořadatelská země vybírat.

Největší slabinou české kandidatury by mohlo být zázemí stadiónů, naopak výhodou tradičně slušný divácký zájem o jednadvacítky, infrastruktura i dostatek hotelové kapacity. "A také skutečnost, jak se nám podařilo uspořádat šampionáty do 16 let v roce 1999, do 19 let v roce 2008 a mistrovství Evropy ve futsalu před pěti lety," připomněl Fousek, co může také hrát roli.

Náklady na pořádaní šampionátu byly vyčísleny na 62,5 miliónů korun, přičemž tuto sumu by hradila UEFA. "Pořádání turnaje jednadvacítek patří do skupiny akcí EuroTop, podobně jako Euro, Liga mistrů či Evropská liga. Z toho vyplývá společný marketing, který všechny akce mají," vysvětlil Fousek.

Příjmy z něj by tak měla UEFA, stejně jako z prodeje televizních práv, česká strana by ale mohla počítat se zisky z prodeje vstupenek, případně z dalších aktivit v rámci turnaje. "To by se ale řešilo až po přidělení pořadatelství," míní český funkcionář.

Morální záštitou nad kandidaturou už pomohl i stát, v tomto případě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ambasadorem, který bude lákat evropské naděje do Čech, je Pavel Nedvěd, který by se mohl objevit při prezentaci šampionátu na rozhodujícím pražském jednání.

Vedle zájmu o Českou republiku a ekonomického efektu, který by mohla akce přinést, je důležitá i skutečnost, že česká jednadvacítka by byla nasazena jako přímý účastník turnaje a nemusela by tudíž hrát kvalifikaci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....