19. prosince 2008 11:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Český klubový fotbal se propadl v žebříčku

Boje v pohárech nebyly úspěšné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje v pohárech nebyly úspěšné. | foto: ČTK

PRAHA  Český klubový fotbal má za sebou v pohárové Evropě jednu z nejhorších sezon od vzniku České republiky, což se negativně projeví na startu evropských soutěží v roce 2010. Pro klubový koeficient, který je rozhodující pro nasazení týmů do Ligy mistrů a Poháru UEFA, nasbírali čeští zástupci jen 9,5 bodu.

V žebříčku posledních pěti let jim tak patří až osmnácté místo, a to znamená, že v roce 2010 půjde do Ligy mistrů jen ligový vítěz, a to navíc už do druhého předkola. V Poháru UEFA, který se od příští sezony bude jmenovat Evropská liga, pak bude jeden klub začínat ve druhém předkole a dva ve třetím.

Letos získala Slavia celkem 4,5 bodu, Sparta 4, Baník 1 a Liberec vyšel naprázdno. Průměr 2,375 zařadil český fotbal až na 26. místo. Před ním jsou například Slovensko, Litva, Bělorusko, Irsko nebo letošní senzace Kypr. Jen dvakrát od rozpadu Československa, v ročnících 1993/94 a 1998/99, byla bilance horší.

Důležitou hranicí v žebříčku je 15. místo, které jako poslední zajišťuje dva kluby v předkolech Ligy mistrů. První tři země mají čtyři zástupce, z toho tři přímo v hlavní soutěži. Země na čtvrtém až šestém místě mají dva kluby v hlavní soutěži a třetí v předkolech. Sedmé až dvanácté místo garantuje jeden tým do hlavní soutěže a druhý do předkola. Třinácté až patnácté místo pak dva kluby do předkola.

V pohárové Evropě si zatím vedou nejlépe španělské kluby, která mají průměr 10,562 a v soutěžích zůstalo šest z deseti zástupců. Anglie a Itálie mají ve hře dokonce po sedmi klubech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!