Bez koncovky to nejde, Slavie! Sešívaní v LM ostudu neudělali, potřebují ale útočníka![]() |
Ať už Slavia za dva týdny ve svém závěrečném utkání Champions League v Dortmundu dopadne jakkoli, nic to nezmění na tom, že české kluby v letošním pohárovém ročníku zapíšou nejhorší výsledek od sezony 2008/2009.
Vážně jim hrozí, že pro nasazení do ročníku 2021/2022 přijdou o současnou lichotivou třináctou příčku a klesnou na patnáctou.
To ještě klubům velké komplikace nezpůsobí, ale průšvih by nastal v případě, že by Češi ztratili i patnácté místo.
Počet klubů, které by země vyslala do Evropy, by klesl z pěti na čtyři. A o Ligu mistrů by bojoval jen šampion, zbývajícím třem účastníkům by zbyla už jen právě Evropská konferenční liga, nová soutěž až třetího sledu.
Tato varianta je pro sezonu 2021/2022 zatím nepravděpodobná. Češi totiž v předchozích letech nahráli dost bodů, činily se především Plzeň, Sparta a Liberec.
V posledních dvou letech se přidala Slavia. Jenže kvůli chabé současnosti (až na Slavii) Češi pracně vybudované postavení postupně ztrácí.
Pro příští pohárový ročník 2020/2021 se nic nemění, nasazení bylo uzavřeno na jaře 2019. Český mistr půjde do 3. předkola Champions League.
Pokud si její vítěz účast zajistí ze své domácí soutěže, posune se do 4. předkola, což byl případ posledního léta a Slavie. (Liverpool vyhrál na jaře LM a jako obhájce si účast v současném ročníku zajistil jako druhý tým Premier League).
Druhý tým Fortuna ligy se o štědré prémie bude prát od 2. předkola Champions League. Vítěz poháru půjde do 3. předkola Evropské ligy a zbývající dvě mužstva začnou kvalifikaci ve 2. předkole Evropské ligy.
Jak to bude od ročníku 2021/2022
Výsledky z letošního podzimu se počítají do sezony 2021/2022, kdy Evropská fotbalová unie (UEFA) otevře třetí pohárovou soutěž, tzv. Evropskou konferenční ligu.
Čechům v pořadí národních koeficientů nyní patří třináctá příčka. Ale už brzy se před ně mohou dostat Dánové a Skotové.
Dánům stačí, aby FC Kodaň v Evropské lize uhrála o jedno vítězství víc než Slavia, kterou čeká už jen zmíněný duel v Dortmundu.
Nasazení do pohárůSEZONA 2020/2021
SEZONA 2021/2022
Horší varianta (pokud Češi klesnou na 16. místo a níže v tabulce národních koeficientů):
|
Skotové sice mají už větší ztrátu, potřebovali by čtyři výhry, což však není nereálné. Celtic má zajištěný postup do vyřazovací fáze Evropské ligy, naději na jaro mají i Rangers.
Je nepravděpodobné, že by Čechy v letošním ročníku přeskočil někdo další. Takže i když klesnou na patnáctou pozici, nic zásadního se neděje.
Pokud však zopakují letošní mizérii i za rok na podzim, negativně se to projeví od ročníku 2022/2023. V předběžném pořadí národní koeficient stačí jen na osmnáctou pozici.
Pokud by ji kluby o tři místa nevylepšily, v létě 2022 bude o Ligu mistrů hrát jen nejlepší tým (v případě vyřazení v 2. předkole by pak hrál od 3. kola o Evropskou ligu) a další tři čeká jen kvalifikace v soutěži číslo tři, konkrétně od 2. předkola.
Díky Evropské konferenční lize se počet podzimních pohárových účastníků zvýší ze současných 80 na 96, čili o 16 týmů.
V Lize mistrů jich zůstane jako dosud 32, Evropská liga se zúží z 48 rovněž na 32 a stejně mužstev se objeví i v základní fázi nejnovější soutěže.
Ta se bude hrát v klasickém formátu: na podzim osm skupin po čtyřech, na jaře vyřazovací fáze, do které přibudou ještě třetí týmy ze skupin Evropské ligy.
Hracím dnem bude čtvrtek a vítěz soutěže si zajistí účast v Evropské lize pro následující sezonu.
Z předkol si účast v nové soutěži zajistí dvaadvacet mančaftů, zbylých deset míst doplní poražení z play off o Evropskou ligu.
Do kvalifikace o konferenční ligu se zapojí převážně mužstva, jimž v pořadí národních koeficientů patří šestnácté a horší umístění.
Z elitních ligových soutěží budou nasazeny jen kluby, které si vybojují nejhorší pohárové postavení. V Anglii, Španělsku, Německu a Itálii to budou šesté či sedmé týmy.