Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čeští fanoušci jsou optimističtí

Fanoušci s Jiřím Šlégrem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci s Jiřím Šlégrem. | foto: ČTK

ŽENEVA Ani poslední zápas fotbalového Eura, který se uskuteční na stadionu v Ženevě, neobral frankofonní město o jeho typickou nedělní ospalost, především pak v obytných částech mimo centrum. Již od rána se sice snažili atmosféru změnit čeští fanoušci, ale lépe se jim dařilo dostat do zápasového tempa ve fanouškovské zóně, kterou zcela ovládli. Mezi fandy převládal optimismus, mužstvu Karla Brücknera se věří.

Již podruhé během posledních pěti dnů zažívá Ženeva příval českých fandů. Příjemné město se svým poklidným životním tempem evropskému šampionátu příliš nepodlehlo a většina místních se už těší, až po dnešku ruch utichne.
    

Češi i Turci si ale start na turnaji užívají, což bylo zřejmé už v poledne, kdy se otevřely brány fanouškovské zóny. Ta žila dlouho jen českými barvami a po cestě z domova si znavení fanoušci krátili čas u zdejších stánků s občerstvením nabízejících speciality typické pro zúčastněné země.
    

Nejvíce na odbyt šlo španělské grilované selátko, portugalské speciality na obří pánvi či německé klobásky. Jak dorážely další stovky fandů, nálada se zvedala. Češi využili i nečekané možnosti vyfotografovat se s hokejistou Jiřím Šlégrem, který na zápas vyrazil stejně jako spoluhráči z Phoenixu Martin Hanzal a Zbyněk Michálek. "Přiletěl jsem ráno. Teď si dám něco na osvěžení a večer jdu fandit. Jako sportovec si dovedu představit, co asi kluci prožívají. Upřímně řečeno, na mne také nervozita přijde, ale pevně věřím, že kluci postoupí," vyprávěl před novináři Šlégr.
    

Čeští fanoušci nezůstávali jen ve vymezené zóně, vyráželi i do centra a na kolonádu podél jezera. Dlouho se zdálo, že budou mít převahu i zde, ale pak se do ulic nahrnuly tisíce jejich tureckých protějšků a o zábavu bylo rychle postaráno. Obě strany se mohutně překřikovaly, horkokrevný projev Turků brzy převládl a červené vlajky s půlměsícem byly k vidění odevšad. Avšak ne každý, kdo pochází z Turecka, bude dnes v Ženevě fandit rodné zemi. Zdejší restauratér kurdského původu například Čechy povzbuzoval, aby dnes soupeře nešetřili.
    

Až odpoledne se probudili také místní prodejci. Přestože v neděli je zde obvykle zavřeno, na pěší zóně otevřeli alespoň sportovní prodejny, které se v posledním "ženevském" dnu turnaje snaží za každou cenu prodat suvenýry a další propriety se znaky zúčastněných zemí. Slevy jsou skutečně výrazné, vždyť dvojice maskotů Flix a Trix, které jsou jinde běžně k dostání za 30 franků, se dnes prodávaly za čtyři franky, tedy za méně než sto korun.
    Suverénně s největší slevou byly k dostání suvenýry se znaky švýcarské reprezentace, kterých měl každý prodejce v zásobě velké množství. Někteří obchodníci po vyřazení mužstva snížili ceny až o 70 procent. "Jen aby se od zítřka neprodávaly se stejnou slevou také české dresy," ozval se z hloučku českých fanoušků osamocený pesimistický povzdech.
    

Jinak ale čeští fandové měli podobně optimistickou náladu, jako hokejista Šlégr. Fotbalisté prý zcela jistě vyhrají a v pátek se česká vlna přelije do Vídně, kde se bude hrát čtvrtfinále. 

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Jiří Dopita jakožto vsetínská hvězda ve finále play off 2001 proti Spartě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Jiří Dopita jakožto vsetínská hvězda ve finále play off 2001 proti Spartě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Jiří Dopita jakožto vsetínská hvězda ve finále play off 2001 proti Spartě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!