15. června 2011 15:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Cestu na fotbalové MS začnou outsideři

Španělsko - Nizozemsko (Iniesta střílí branku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Nizozemsko (Iniesta střílí branku). | foto: Reuters

PORT OF SPAIN/PRAHA Uběhl necelý rok od finále posledního mistrovství světa ve fotbale a už začíná kvalifikace na příští šampionát, který hostí za tři roky Brazílie.

Zatímco radost úřadujících mistrů světa ze Španělska po vítězství nad Nizozemskem sledovalo prostřednictvím televize 700 milionů diváků, dnešní duel mezi Montserratem a Belize poutá daleko menší pozornost.

Jak oznámila mezinárodní fotbalová federace FIFA, u prvního z 832 kvalifikačních zápasů budou chybět kamery a odehraje se na neutrální půdě. Montserrat jako malý ostrov v Karibiku s pouhými pěti tisícovkami obyvatel totiž nemá vyhovující stadion, proto se dějiště přemístilo na Trinidad a Tobago do města Malabar.

"Máme slušné šance," neztrácí optimismus kouč Montserratu Kenny Dyer. S jedním z nejhorších reprezentačních týmů na světě skutečně můžete jenom získat.

Jsou slabší než Svatý Vincenc
Loni Montserrat odehrál tři zápasy, třikrát prohrál a inkasoval šestnáctkrát. Přitom soupeři nebyli zrovna příliš zvuční. Ale Svatý Vincenc, Barbados i Svatý Kryštof a Nevis prostě prokázali větší kvalitu. V žebříčku FIFA proto patří Montserratu poslední 202. místo, společně s dalšími pěti týmy.

Belize by prostě nemělo zaváhat. V předkole, které se hraje vyřazovacím způsobem, je jasným favoritem. Navíc má na lavičce člověka, který se už podíval na závěrečný turnaj. Paz Herrera dovedl v roce 1982 na mistrovství světa jako trenér rodný Honduras.

Přesně v den, kdy Brazílie získala v roce 2002 už pátý titul, si hráči Montserratu zkusili "trochu jiné finále". V duelu dvou nejhorších týmů planety prohráli s Bhútánem 0:4. Od té doby se odráží ode dna a pak k němu zase padají zpátky.

Alespoň dnes se tedy mohou zbavit nálepky totálních outsiderů. Pokud by Belize senzačně porazili, mohou tvrdit, že mají k mistrovství světa ze všech nejblíž.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VÝROBY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč