Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Chceme vyhrávat trofeje.‘ Fanoušci Newcastlu nové majitele vítají, kritici upozorňují na kontroverze

Matt Ritchie z Newcastle United slaví s trenérem Stevem Brucem. foto: Reuters

„Anoooooo. Znovu si můžeme dovolit doufat,“ tweetoval ve čtvrtek navečer bývalý kanonýr Alan Shearer, jedna z největších legend Newcastlu United, poté, co se dozvěděl o prodeji klubu novým majitelům ze Saúdské Arábie.
  20:18

Vznikne na ostrovech nový superklub? Po Newcastlu znovu sáhli Arabové, tentokrát už obchod klapl

Těmi se po vleklých jednáních stali členové konsorcia, které dohromady za klub zaplatilo 305 milionů liber (přes devět miliard korun): 80 procent vlastní saúdskoarabský Public Investment Fund (Veřejný investiční fond), zbývající podíl si stejnoměrně rozdělili britská podnikatelka Amanda Staveleyová se svou investorskou společností PCP Capital Partners a Reuben Brothers obchodující s realitami.

Vskutku exkluzivní společnost, pokud bereme v potaz především ekonomickou stránku. PIF disponuje majetkem ve výši 250 miliard liber, bratři David a Simon Reubenové byli loni listem Sunday Times vyhlášeni druhou nejbohatší rodinou v Británii s odhadovaným jměním 16 miliard liber. A Amanda Staveleyová, která obchod ze strany zájemců vedla, má kromě peněz skvělé kontakty s Blízkým východem. A nejen proto, že spolu s íránským manželem Mehrdadem Ghodoussim žijí střídavě v Dubaji a v Londýně. Její společnost PCP Capital Partners v minulosti mimo jiné zprostředkovala investici několika miliard liber šejka Mansoura bin Zayed Al Nahyana do britské banky Barclays nebo jeho koupi Manchesteru City.

Mike Ashley, během jehož vlastnictví někdejší štika anglické ligy dokonce dvakrát sestoupila, za klub v roce 2007 zaplatil 134 milionů liber a po dvou letech ho nabízel jen za sto milionů. Dalších dvanáct let poté, kdy pro malé investice a ambice sklízel velkou kritiku, dostal více než dvojnásobek.

Závažná obvinění

Kritizován je však také prodej arabským vlastníkům. Už během dlouhých osmnáctiměsíčních námluv vyvstala řada kontroverzí. Vedení Premier League vadily nejasnosti ohledně možného napojení PIF na saúdskoarabskou vládu, jelikož ředitelem fondu je princ Muhammad bin Salmán. Dalším problémem byly spory kolem vysílání Premier League, které v Saúdské Arábii nelegálně provozoval kanál beoutQ, zatímco produkce katarské televize beIN Sports, jež vlastní práva pro Blízký východ, byla blokována.

Investiční fond však vedení soutěže poskytl „právně závazná ujištění“, že je subjektem nezávislým na státu, a Saúdská Arábie urovnala spor ohledně pirátského vysílání. To fotbalovému prostředí v Anglii stačilo a další kontroverze související s novými majiteli se odsunuly na vedlejší kolej.

Například Amnesty International varuje před tzv. sportswashingem. Takto se označuje činnost, jíž se státní režim kritizovaný za závažné problémy, nekalé praktiky či porušování práv snaží vylepšit svou reputaci prostřednictvím rozsáhlých investic do sportovních klubů nebo pořádáním vrcholných mezinárodních akcí. A právě to je případ Saúdské Arábie, která loni překvapivě hostila španělský fotbalový superpohár a letos odstartuje sérii velkých cen formule 1. Přitom je monarchie kritizována za porušování lidských práv, například ženám bylo dovoleno řízení aut teprve před třemi lety.

Zvlášť „srdcervoucí“ je působení saúdskoarabských majitelů v Newcastlu pro Hatice Cengizovou, jejíhož snoubence, novináře Džamála Chášukdžího, měl dle západních zpravodajských služeb před třemi lety nechat zavraždit právě Muhammad bin Salmán. „Jsem velmi zklamaná. Vypadá to, že jim (fanouškům Newcastlu) je jedno, co se stalo Džamálovi, jde jim jen o finanční budoucnost,“ uvedla Cengizová v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live Breakfast.

Znepokojení vyjádřil i lídr labouristů Keir Starmer, podle něhož by nad anglickým fotbalem měl dohlížet nezávislý regulátor.

Má to kouč spočítané?

Nicméně v klubu s přezdívkou „straky“ už spřádají plány, jak se dostat z aktuálně předposledního místa tabulky mnohem výš. „Newcastle United si zaslouží být na špici Premier League. Bude to chvíli trvat, ale dostaneme se tam,“ ujišťuje Amanda Staveleyová z pozice nové ředitelky v klubovém vedení. „V Premier League se hraje nejlepší fotbal na světě – a Newcastle United je nejlepší tým na světě. Chceme vidět, jak získává trofeje v lize i v Evropě, což si ale žádá trpělivost, investice a čas.“

Noví majitelé plánují investice na všech úrovních, čekají se též změny v kádru a na trenérském postu. Mezi kandidáty za neúspěšného Steva Bruce britská média počítají Franka Lamparda, jenž naposledy vedl Chelsea, či kouče skotských Rangers Stevena Gerrarda.

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...