Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Chci ve Slavii většinu, má jasno Řebíček

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejdříve získat ve fotbalové Slavii majoritu, do tří let pak zažít se sešívanými další mistrovskou radost. Takové jsou plány bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka, nového spolumajitele vršovického celku. "Bratra jsem v představenstvu chtěl, protože mu plně důvěřuji," prozradil čtyřiačtyřiadvacetiletý kontroverzní podnikatel.

Bývalý člen ODS a ministr dopravy v letech 2006 až 2009 Aleš Řebíček se poprvé od investičního vstupu do Slavie během její jarní krize rozpovídal v rozhovoru pro deník MF Dnes.

"Odjakživa jsem slávista. První sportovní knížka, kterou jsem četl, byla Bican - Pět tisíc gólů. To mi bylo dvanáct. Pak se taky dlouho znám s Tomášem Rosenem, který Slavii šéfoval. Náhodou jsme se potkali před lety v italském Obereggenu, kde jsme slavili Silvestra. Když pak Slavii došel dech, přišel jsem mu pomoct," začal rozhovor proč tak učinil bývalý majitel firmy Viamont.

Právě kvůli propojení s touto společností a jejími milionovými zakázkami v době svého ministrování dostal Řebíček nálepku kontroverzní podnikatel. Podle vlastních slov mu to ale při jednáních ve jménu Slavie potíže nedělá.  "Při jednání mi nikdy nikdo neřekl, že se mnou nechce kvůli mé pověsti jednat. Spíše mi říkají, že je doba zlá a nemají peníze. Jsme malá země, s lidmi, se kterými jednám se dobře znám," tvrdí Řebíček, jehož bratr se stal členem nového představenstva klubu.

Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček

"Plně mu věřím, když jsme měl dosadit do představenstva svého člověka, tak mě nikdo jiný nenapadl. Adam za mě vyjednával, má mou plnou moc," vysvětlil, proč ukázal na svého mladšího sourozence, který loni stanul před soudem kvůli obžalobě z korupce. "Ani v Natlandu na tuto skutečnost nikdo nepoukazoval, prostě musíme fungovat jako tým, ne si jít po krku," dodal Řebíček.

Ten se netají tím, že by rád právě od Natlandu získal ve Slavii majoritu. "Jestli se Natland rozhodne, že akcie prodá, budu připravený. Oni to vědí," brousí si zuby i na zuby i na zbývajících zhruba 70 procent akcií.

Řebíček přiznal, že Slavia má nyní závazky zhruba 22 milionů korun a 12 milionů v pohledávkách. "Oproti těch 150 milionům už to není tak dramatické. Všechno už se poplatilo, hráči dostávají peníze jak mají," prozradil hrdě spolumajitel slavného klubu, kterému na jaře hrozil reálně zánik a začátek v nejnižších patrech fotbalu.

Jedním dechem ale dodává: "Rozpočet devadesát až sto milionů zatím naplněný nemáme, protože na tom děláme měsíc. Navíc je nešťastné, že fotbalový rok není kalendářní. Řada firem totiž říká: Musíš počkat, od 1. ledna se domluvíme. Takže jsem připravený tenhle podzim ještě dotovat ze svého."

Adam Řebíček u soudu

Do tří let chce Slavii vidět ve špičce ligy, nejlépe získat titul. "Máme v mužstvu hodně mladých, kteří se musí otrkat. Potřebují čas. A první sezona? Nebudu tvrdit, že skončíme na bedně, ale v horní půlce tabulky být musíme, to jednoznačně," přeje si.

Jenže během léta sešívaní hodně oslabili. Skončil brankář Vaniak, pryč je kapitán Kisel, Čelůstka, Černý, Hora... "Brankář Čontofalský je dobrý, jen potřebuje zhubnout. Místo Čelůstky máme slovenského stopera Cicmana. Bojíme se jen toho, že při úzkém kádru nás může doběhnout vykartování nebo zranění. Jenže teď nejde vletět do přestupů po hlavě a nakupovat ve velkém. Klub se musí nejdřív stabilizovat," podotýká Řebíček.

"Když nás nepostihnou velká zranění, bude to fajn. Ovšem úzký kádr je vždycky riziko. I když znám mančaft, který mohl postavit dvě rovnocenné jedenáctky, a skončil druhý," rýpnul si na závěr do odvěkého letenského rivala.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!