30. listopadu 2008 13:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Chovanec změny v kádru ještě tají

Co provede Chovanec s kádrem?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co provede Chovanec s kádrem? | foto: ČTK

PRAHA Zatím velkým tajemstvím jsou zahaleny změny v hráčském kádru, které chystá během zimní přestávky fotbalová Sparta Praha. Ani po posledním letošním utkání nechtěl v sobotu večer trenér Jozef Chovanec, který je současně sportovním šéfem klubu, prozradit, kteří hráči se budou na Letné loučit.

Nejdříve by se to podle něj měli dozvědět fotbalisté, ale až před ochodem na dovolenou, která je čeká za týden.

Chovanec nesplnil zřejmá přání některých hráčů, aby posledním zápasem pro ně sezona skončila. "Budeme ještě týden trénovat, do té doby nechci žádná jména říkat. Až na to přijde čas, určitě to nebudeme tajit," prohlásil letenský kouč po sobotní jasné výhře nad Kladnem.

Právě v posledním duelu proti outsiderovi dostali někteří hráči poslední možnost se předvést. "Hned jak jsem tým převzal, tak jsem řekl, že šanci hráči dostanou. Je pravda, že někteří své starty sbírali po menších časových úsecích, ale nikdo nemůže říct, že ji nedostal," naznačil Chovanec, že závěr podzimu byl pro něj důležitým obdobím pro výběr hráčů.

Za dobu jeho působení po odchodu Vítězslava Lavičky předváděl tým nevyrovnané výkony. Pod nynějším trenérem sparťané sehráli sedm ligových utkání s vyrovnanou bilancí tří výher, tří proher a jedné remízy při skóre 14:8.

Zcela nejhorší výkon podle Chovance podalo mužstvo na Bazalech. "Ostrava nás jasně přehrála, v dalších zápasech jsme nedokázali střílet branky a dělali zbytečné chyby, prohra s Bohemians byla dokonce ostudná. Pozitivem byly domácí zápasy. Příbram, Zlín a teď Kladno jsme porazili poměrně jasně a hlavně neinkasovali," našel kouč alespoň nějaká pozitiva, na nichž chce stavět během přípravy.

Experti se shodují, že Sparta je hodně závislá na přítomnosti Tomáše Řepky.

Sobotní zápas to potvrdil, najednou i další obránci působili jistěji.

Chovanec s tím souhlasil jen částečně. "Řepka svým návratem přinesl klid do obranné fáze, ale není to jen o něm. Řada dalších hráčů podzimu hrála mnohem sebevědoměji, s větší lehkostí. Když se přestalo dařit, najednou jsme hodně kazili, sebedůvěra byla pryč," všiml si Chovanec.

Jeho slova pasují na nejvíce vytížené hráče: Jiří Kladrubský, Petr Voříšek, Luboš Hušek či Miroslav Slepička se prosazovali v první polovině podzimu, od té doby stagnovali. Kladrubský se Slepičkou na to doplatili i vypadnutím z národního týmu.

O změnách v letenském kádru se zatím v médiích a na veřejnosti jen spekuluje, ale v rolích "favoritů" se po posledních výkonech ocitli například Miroslav Matušovič, Libor Došek, Marián Had, pravděpodobně i Karol Kisel.

Další jména jsou vyslovována potichu - jde o talenty, kteří se ale nedokážou prosadit dlouhodobě. Mnoho toho zatím nedokázal Ondřej Kúdela, více se očekávalo od jeho jmenovce Kušníra, na místě začal přešlapovat mladíček Martin Zeman. Ve všech těchto případech může Sparta hráče poslat na hostování, naopak se dá očekávat návrat Jiřího Jeslínka či Igora Žofčáka.

Chovanec každopádně se svými spolupracovníky, jejichž okruh se během zimy nejméně o jednoho asistenta rozšíří, chystá náročnou přípravu. Její start už fotbalisté znají: na Letné se budou hlásit 2. ledna. "Ztráta formy potká občas každý tým - někdy to trvá déle, jindy pár zápasů. Ale my musíme změnit i prezentaci navenek a bez velkých řečí," uzavřel Chovanec.

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz