Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čí je Slavie? Vše míří k Sisákovi

Sport

  14:30
PRAHA - Fotbalové Slavii zbývá několik dní naděje. Pokud do konce měsíce nesežene deset milionů korun, které dluží hráčům, Českomoravský fotbalový svaz jí neudělí licenci nutnou pro účast v první lize. Generální ředitel klubu Miroslav Platil ukázal na muže, který by je měl získat. Dlouho utajovaným majitelem klubu je podle něj člen představenstva Antonín Franc.

Slavia foto: ČTK

Vše však nasvědčuje tomu, že jde jen o další zastírací manévr podnikatele s praktikami na hraně zákona Petra Sisáka. Právě on v minulosti zaměstnával Antonína France jako svého osobního šoféra a nasadil ho do statutárních orgánů firem, které sám ovládal.

DÁLE K TÉMATU

Úterní MF DNES navíc přinesla informace o napojení Sisáka i na další členy bývalého managementu Slavie – Petra Doležala a Tomáše Rosena. To by koneckonců vysvětlovalo fakt, proč současný majitel i přes několikeré výzvy fanoušků skrýval svou identitu. Slavia to vysvětlovala tak, že vlastník nechce být středem pozornosti fanoušků i médií. Realita je však zřejmě jiná.

Kdo je vlastně Petr Sisák?

Mohl by být vzorovým příkladem "hrdiny" divokých 90. let. Vliv a majetek mu zůstaly dodnes. Za posledních 20 let zanechal nyní třiačtyřicetiletý Sisák stopy v řadě kauz, kdy tisíce lidí přišly o majetek, zatímco on se měnil v miliardáře, vlivného podnikatele a šedou eminenci, jak ho nyní označují média.

Několikrát se v minulosti dostal kvůli podezření z tunelování až před soud, ale jediným trestem byla osmiměsíční podmínka "za porušování povinností při správě cizího majetku" v případu krachu První slezské banky. V té byl v první polovině 90. let předsedou představenstva.

Sisák stál i u pádu Ekoagrobanky, je spojován s krachem Zbrojovky Brno nebo CS fondů. V případu litoměřických investičních fondů Okresní soud v Litoměřicích rozhodl, že je odpovědný za zmizení 28 milionů korun. Soud mu však neudělil žádný trest s vysvětlením, že už dostal podmínku za Slezskou banku. Tím případ skončil, zástupci obžaloby ani obhajoby se neodvolali. V litoměřických fondech přitom v 90. letech zmizela víc než miliarda korun.

Petr Sisák.

Vyjmenovat všechny operace, u nichž Sisák stál nebo které vymyslel, je téměř nemožné. On sám obvykle nefiguruje ve společnostech přímo. Mediální pozornosti se muž, který má dobré vazby mezi lidmi spjatými s minulým režimem, úpěnlivě vyhýbá.

V posledních letech je Sisák spojován se severočeským výrobcem pryskyřic Spolchemie, který měl v roce 2005 ovládnout prostřednictvím společnosti ViaChem. Sisák před pár lety údajně prostřednictvím dalších firem získal kontrolu i nad chemičkou Setuza, z níž vycouval jeho známý Tomáš Pitr, v té době odsouzený za daňové delikty.

Sisákův ViaChem je aktuálně spojený s další kauzou: Spolchemie se v době ekonomické krize dostala do finančních potíží, z nichž jí mimo jiné pomohl prodej dluhopisů ViaChemu za několik set milionů korun. Ty za peníze některých pražských městských částí nakoupila společnost Key Investments (která také držela akcie Slavie). Ta se předtím proslavila i podílem na obchodu s akciemi Moravia Energo, při němž "zázračně" zbohatl bývalý premiér Stanislav Gross.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!