Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čí je Slavie? Vše míří k Sisákovi

Slavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia | foto: ČTK

PRAHA Fotbalové Slavii zbývá několik dní naděje. Pokud do konce měsíce nesežene deset milionů korun, které dluží hráčům, Českomoravský fotbalový svaz jí neudělí licenci nutnou pro účast v první lize. Generální ředitel klubu Miroslav Platil ukázal na muže, který by je měl získat. Dlouho utajovaným majitelem klubu je podle něj člen představenstva Antonín Franc.

Vše však nasvědčuje tomu, že jde jen o další zastírací manévr podnikatele s praktikami na hraně zákona Petra Sisáka. Právě on v minulosti zaměstnával Antonína France jako svého osobního šoféra a nasadil ho do statutárních orgánů firem, které sám ovládal.

DÁLE K TÉMATU

Úterní MF DNES navíc přinesla informace o napojení Sisáka i na další členy bývalého managementu Slavie – Petra Doležala a Tomáše Rosena. To by koneckonců vysvětlovalo fakt, proč současný majitel i přes několikeré výzvy fanoušků skrýval svou identitu. Slavia to vysvětlovala tak, že vlastník nechce být středem pozornosti fanoušků i médií. Realita je však zřejmě jiná.

Kdo je vlastně Petr Sisák?

Mohl by být vzorovým příkladem "hrdiny" divokých 90. let. Vliv a majetek mu zůstaly dodnes. Za posledních 20 let zanechal nyní třiačtyřicetiletý Sisák stopy v řadě kauz, kdy tisíce lidí přišly o majetek, zatímco on se měnil v miliardáře, vlivného podnikatele a šedou eminenci, jak ho nyní označují média.

Několikrát se v minulosti dostal kvůli podezření z tunelování až před soud, ale jediným trestem byla osmiměsíční podmínka "za porušování povinností při správě cizího majetku" v případu krachu První slezské banky. V té byl v první polovině 90. let předsedou představenstva.

Sisák stál i u pádu Ekoagrobanky, je spojován s krachem Zbrojovky Brno nebo CS fondů. V případu litoměřických investičních fondů Okresní soud v Litoměřicích rozhodl, že je odpovědný za zmizení 28 milionů korun. Soud mu však neudělil žádný trest s vysvětlením, že už dostal podmínku za Slezskou banku. Tím případ skončil, zástupci obžaloby ani obhajoby se neodvolali. V litoměřických fondech přitom v 90. letech zmizela víc než miliarda korun.

Petr Sisák.

Vyjmenovat všechny operace, u nichž Sisák stál nebo které vymyslel, je téměř nemožné. On sám obvykle nefiguruje ve společnostech přímo. Mediální pozornosti se muž, který má dobré vazby mezi lidmi spjatými s minulým režimem, úpěnlivě vyhýbá.

V posledních letech je Sisák spojován se severočeským výrobcem pryskyřic Spolchemie, který měl v roce 2005 ovládnout prostřednictvím společnosti ViaChem. Sisák před pár lety údajně prostřednictvím dalších firem získal kontrolu i nad chemičkou Setuza, z níž vycouval jeho známý Tomáš Pitr, v té době odsouzený za daňové delikty.

Sisákův ViaChem je aktuálně spojený s další kauzou: Spolchemie se v době ekonomické krize dostala do finančních potíží, z nichž jí mimo jiné pomohl prodej dluhopisů ViaChemu za několik set milionů korun. Ty za peníze některých pražských městských částí nakoupila společnost Key Investments (která také držela akcie Slavie). Ta se předtím proslavila i podílem na obchodu s akciemi Moravia Energo, při němž "zázračně" zbohatl bývalý premiér Stanislav Gross.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!