Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čistá dominance Němců, nečekal jsem mezi nimi až tak velký rozdíl, řekl Vaclík

Sport

  10:00
HAMBURK (Od našeho zpravodaje) - Tušil, že si pořádně zachytá, že si ani na chvíli nevydechne. „Ale že Němci budou dominovat až tak výrazně, to jsem si nemyslel,“ hlesl brankář českých fotbalistů Tomáš Vaclík.

Mario Götze se snaží překonat Tomáše Vaclíka foto: ČTK/AP

Chytal devátý zápas za národní mužstvo a takový průběh jako v Německu nezažil. Spoluhráči před ním se jen bránili, co za nimi prošlo, se nástupce Petra Čecha snažil zachránit.

Na tři střely nestačil, Česko v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Hamburku proti obhájcům trofeje podlehlo 0:3. „Do třetího gólu, dokud hráli naplno to byla čistá dominance,“ poznamenal Vaclík.

Nešlo s tím nic dělat?
My jsme chtěli být nebezpeční, ale vůbec jsme se k tomu nedostali. Ne že bychom nechtěli, ale prostě oni byli tak silní, že nás k tomu nepustili, dokázali reagovat na všechny herní situace. Ukázali, proč jsou mistry světa.

Dokázal jste si tak propastný herní rozdíl představit?
Před pár dny jsem to s Basilejí zažil na Arsenalu, tohle bylo něco podobného. Před zápasem jsem si nemyslel, že ten rozdíl bude až tak velký.

Vyčítáte si vy něco? Tým jste spíš uchránil od vyšší porážky.
Z první střely jsem dostal gól, pak z prvních dvou ve druhé půli další dva. Těžko se mi to hodnotí. Sice jsem něco chytil, ale ve chvíli, když ještě o něco šlo, tak mi to tam uklízeli.

Nebál jste se, že to dopadne strašidelně?
Jako že bychom třeba za poločas dostali šest gólů, že by se to nějak zvrtlo? Ne, to ne, z toho jsem strach neměl. Jak Němci dali třetí gól, tak ubrali. Možná to pak vypadalo, že držíme míč.

Ten jste neudrželi skoro vůbec. On to vypadalo, že jejich stopeři by včeském týmu byli skvělí tvořiví záložníci...
Mohli, u nás v záloze by mohl, s nadsázkou řečeno, hrát i Neuer... Němci jsou prostě jinde, každý z nich hraje ve velkém klubu. Pro jejich stopery je to pak i jednodušší, když dají přihrávku Kroosovi nebo Özilovi, tak oni míč udrží i pod tlakem. Jak oni zvládají ta herní schéma, tak si vytváří výhody a přečíslení.

Jerome Boateng a Ladislav Krejčí po vzájemném souboji.
Radost Thomase Müllera a Jonase Hectora

Litoval jste spoluhráče před sebou?
Musí to být strašně složité, hrozné. Müller chvíli hraje na pravém křídle, pak je vlevo, za chvíli uprostřed. Dokážou si měnit místa, vědí o sobě a nestane se, aby si dva překáželi v jednom prostoru, ale mají hřiště pokryté. Když jsme to nechtěli jen odkopávat, tak nám vzali míč v našem vápně a z toho se pak těžko dostáváte. A pak s námi hrají házenou.

Dva zápasy v kvalifikaci, jeden bod, žádný gól a pětibodová ztráta na Německo a Ázerbájdžán, s kterým hrajete v úterý. Vypadá to, že půjde už o všechno, ne?
Asi jo, Ázerbádžánci už nám nesmí utéct, bude to hrozně složitý zápas a my ho musíme zvládnout. Neříkám, že jsme v Německu s ničím nepočítali, ale moc dobře jsme věděli, že oni budou vyhrávat s každým. My se musíme maximálně připravit na ostatní soupeře.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat