18. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Za problémy Sparty trenéři nemohou. Cizinci sem chodit nepřestanou, překvapuje Rosický

Tomáš Rosický v nové roli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický v nové roli. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Bude to rok, co Tomáš Rosický uzavřel svou hráčskou kariéru. Čtyři dny před Vánoci svolal tiskovou konferenci a do zaplněného sálu novinářům říkal: „Existuje velmi dobrá šance, že ve Spartě budu pokračovat v jiné roli. Fotbal dělám celý život a troufnu si říct, že o něm něco vím, že mám co nabídnout.“

V lednu nastoupil společně se sportovním ředitelem Zdeňkem Ščasným do managementu.

V létě se jeho pravomoci v souvislosti se Ščasného přesunem na lavičku rozšířily.

Nyní Sparta pozici sportovního ředitele Tomáši Rosickému svěřila definitivně.

„Bylo důležité, že jsem do toho neskočil rovnýma nohama, ale měl jsem čas poznat všechno okolo,“ zmínil Tomáš Rosický v rozhovoru pro sparťanskou klubovou televizi.

Fotbalista Tomáš Rosický

Tomáš Rosický

„Tomáš bude mít velmi silné postavení,“ ujistil generální ředitel František Čupr. „V rozhovoru, který jsem s ním měl, jsem ho požádal, aby byl jeho hlas hodně slyšet. Aby i k vedení a představenstvu klubu jednoznačně formuloval své názory a postoje a stál si za nimi.“

„Zodpovědnosti se nebojím. Jsem na ni zvyklý ze své hráčské kariéry. Všichni víme, že situace Sparty není dobrá, zůstali jsme hluboko za očekáváním. Já v tom ovšem vidím obrovskou příležitost, jak teď situaci uchopit, i když třeba na začátku budu muset dělat některá nepopulární rozhodnutí,“ řekl Rosický.

V čem se vaše role ve sportovním vedení klubu změní?
Změní se diametrálně. Doteď byl můj hlas pouze poradní. Bylo důležité, abych poznal celé české prostředí, Spartu a všechno ostatní. Ale od teď už jsou všechna zásadní rozhodnutí na mně.

První zásadní rozhodnutí jste už učinil: Zdeněk Ščasný zůstává trenérem Sparty, proč?
Máme mnohem víc problémů, než abychom řekli, že na vině je pouze trenér. Od doby, kdy jsem se do Sparty vrátil, měla angažmá všech trenérů - a že jich bylo dost - stejný průběh. Pokaždé přišlo nějaké oživení na dva tři měsíce a následný propad. I proto jsme se rozhodli nadále pracovat se Zdeňkem, s čímž souhlasí jak generální ředitel, tak představenstvo klubu. Má naši důvěru, že situaci dovede zvrátit.

„V posledních letech jsem to táhl hlavou, tělo už neposlouchalo dlouho, nyní už...

Tomáš Rosický.

Považujete za jeden z problémů i aktuální stavbu kádru?
Zcela určitě. Jak silný máte tým, se pozná při opakovaném neúspěchu. Na začátku sezony jsme vypadli z Evropy, ale podařilo se to otočit, měli jsme solidní šňůru. Následně to ovšem začalo znovu upadat. Zjevně jsme poznali, že tým nedrží pospolu, a pro mě je to jasný návod, jak se chovat do budoucna.

Jak aktivní bude Sparta v zimě na přestupovém trhu?
Aktivní určitě budeme, protože tým změnu potřebuje, zároveň ale musí stát na pevných základech, což nám momentálně chybí. Chybí nám i disciplína, základní charakter hráčů, proto máme jasně daná kritéria, která by měli naši budoucí hráči splňovat.

Jací hráči tedy mají do Sparty přicházet?
Takoví, kteří se budou s klubem schopni identifikovat. Pro mě bylo privilegium hrát za Spartu a je pro mě privilegium v ní momentálně pracovat. Když třeba po dvou schůzkách z potenciální posily nebudu mít pocit, že za nás chce hrát, tak nikoho přemlouvat nebudu. Nemám problém z takového jednání okamžitě vycouvat. Potřebujeme hladové hráče, kteří mají chuť se zlepšovat.

Švéd David Moberg Karlsson, vaše první zimní posila, je takový?
Přesně splňuje kolonky, které jsme si vytyčili. Má mentální i fotbalové vlastnosti, je to ambiciozní hráč. Když jsem se s ním opakovaně potkal, zajímalo ho, jak s ním budeme pracovat, aby se mohl ve Spartě dál posouvat.

Josef Šural sklání hlavu poté, co Pavel Moulis se spoluhráči slaví gól.
Trenér Sparty Zdeněk Ščasný přemýšlí, jak ze situace ven.

Od léta 2017 byl dvacátým cizincem, kterého Sparta angažovala. Budete chtít v nastoleném trendu pokračovat dál?
Nemáme momentálně v týmu správný balanc, který je přitom velmi důležitý. Nechci říct, že do Sparty přestanou chodit zahraniční hráči, to vůbec ne, ale musíme mít jádro českých fotbalistů doplněné o dobré cizince. Zároveň chci, aby příležitosti dostávali naši odchovanci. Oni jsou ti sparťani, jsou nositeli klubových hodnot, jsou tak vychovávaní.

Jaké cíle si jako nový sportovní ředitel Sparty dáváte?
Dvakrát za sebou jsme skončili pátí, takže si nemůžeme myslet, že tady uděláme pár základních kroků a všechno se okamžitě změní. Přál bych si, aby to fungovalo, ale už ve svém prvním rozhovoru po konci kariéry jsem zmiňoval, že následky minulosti mohou trvat třeba dva roky. A bohužel se ukázalo, že jsem se nemýlil. Teď se musíme především stabilizovat a prvním krokem pak musí být návrat do evropských pohárů, kde klub i hráči získávají prestiž.

jicJiří Čihák

AAA Auto International a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ (35 – 50 TIS.) – KLADNO

AAA Auto International a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz