Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČMFS je arogantní a přehlíží okresy

Sport

  14:43
PRAHA - Okresní fotbalové svazy, které podepsaly žádost o předčasné svolání valné hromady, vyčítají vedení ČMFS nedostatky ve financování fotbalu na nižších úrovních, špatnou komunikaci a aroganci ve vztahu k regionům. Vyplývá to z ankety, kterou mezi okresními funkcionáři uspořádala ČTK. Ne všude jsou pro předčasné volby, ale žádost podpořilo 42 ze 76 okresních svazů a výkonný výbor jí dnes vyhověl.

Vedení ČMFS údajně zanedbává mimo jiné také mládežnický fotbal. foto: ČTK

Podle vedení olomouckého svazu se měly volby uskutečnit již "včera". "Jezdím na valné hromady už řadu roků a to, co se děje ve fotbale teď, arogance a přehlížení nás na té nejnižší úrovni, nemá obdoby," řekl dnes předseda olomoucké okresní organizace Stanislav Kaláb.

Dodal, že se snižují finanční prostředky na podporu mládeže. "Nemáme přesný obraz o tom, jak se hospodaří, a za celou dobu, co jsou současní funkcionáři u vesla, jsme se to nedozvěděli. Nezbývá nám než se bránit dostupnými prostředky, a to je urychlené svolání mimořádné valné hromady," doplnil Kaláb.

Stejný názor má Milan Možiš z přerovského fotbalového svazu. "Už dva roky se snažíme o zlepšení podmínek. Tečou tam velké peníze a my dostáváme oproti minulým letům strašně málo. Komunikace s námi je žalostná. Přitom od nás musejí brát podněty, základna je na okresech a krajích, kde vyrůstají fotbalisté, a ne opačně," řekl přerovský předseda.

V Libereckém kraji chtějí změny ve vedení všechny čtyři okresní svazy. Vadí jim klesající prestiž české kopané mezi veřejností, špatná komunikace vedení ČMFS s regiony, chybějící peníze na mládežnickou kopanou nebo ztracené konexe v orgánech FIFA a UEFA.

ČMFS se chová arogantně, svazové peníze nechodí vůbec nebo se zpožděním
"Peníze z ČMFS k nám přicházejí se zpožděním. Ještě teď jsme nedostali všechno, co jsme měli slíbené na rok 2006. A nikdo nám ani neřekne důvody," uvedl předseda semilského okresního svazu Petr Herz. Předseda jabloneckého svazu Ladislav Čičmanec, jeden z iniciátorů návrhu, dnes řekl, že vedení ČMFS regiony ignoruje.

Podle předsedy uherskohradišťského okresního fotbalového svazu Ladislava Vacenovského souhlasí s předčasnou volbou vedení ČMFS všechny čtyři okresní organizace ve Zlínském kraji. Současné vedení svazu podle něj totiž nejenže nesplnilo svůj slib a nezlepšilo image českého fotbalu, ale zanedbává i spolupráci s jednotlivými okresními organizacemi.

"Nejvíc mi vadí, že po zvolení, jak slibovali, neudělali s prostředím ve fotbale vůbec nic," řekl Vacenovský. Ideálním kandidátem na pozici předsedy ČMFS je podle něj Ivan Hašek, a to především díky znalosti fotbalového prostředí a vlivu, který má v organizaci UEFA. "Je to bývalý fotbalista, pohybuje se v těch kruzích, takže nám může jedině pomoct," dodal Vacenovský. "Je to člověk, který ví, co chce," uvedl olomoucký předseda Kaláb.

Chceme nové vedení
Podle předsedy okresního fotbalového svazu na Jihlavsku Karla Kříže není třeba uskutečňovat předčasné volby. Bylo by podle něj rozumnější počkat na řádnou valnou hromadu a připravit se na řádné volby a změnu stanov. "Fotbalové hnutí je rozpolcené, ale situace není tak kritická, aby vyžadovala okamžitou změnu," řekl dnes ČTK Kříž.

Stejný názor má i předseda svazu na Žďársku František Mahel a jeho kolega na Třebíčsku Jaroslav Šula. "Nepřipojujeme se k iniciativě některých okresních fotbalových svazů. Důvodů je víc, bylo by to velmi rychlé a moc by to nevyřešilo," uvedl Mahel. "K iniciativě jsme se nepřipojili. Předčasné volby podle mě nejsou třeba," řekl ČTK předseda strakonického okresního svazu Václav Palivec.

Ani okresní fotbalový svaz v Blansku výzvu nepodpořil. "Současný stav nám vyhovuje, nevěříme názorům pana Kubíčka (rebelujícího člena výkonného výboru). Nadpoloviční většina členů rozhodla, že není potřeba změna. I když Ivan Hašek by jako kandidát vyhovoval," řekl sekretář z Blanska Jiří Sychra.

Předseda okresního fotbalového svazu v Kladně František Běhounek ČTK řekl, že současnému vedení svazu nic nevyčítá. K iniciativě požadující odstoupení vrcholných funkcionářů se Kladno nepřipojuje, zejména proto, že o ní prakticky nic neví. "K nám na okres nic nepřišlo," podotkl Běhounek. Svolání mimořádné valné hromady nedoporučoval už z toho důvodu, že jde o nákladnou záležitost. "Peníze nejsou v celém státě, tak nemohou přijít dolů, když nejsou ani nahoře," dodal na adresu nespokojených činovníků. 

Haška však i v Kladně podporují. "Byli jsme pro něj už minule, kdy to ale nevyšlo," připomněl Běhounek minulé volby.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat