Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ČMFS jednal s FIFA o úmyslu testovat technologii na brankové čáře

Sepp Blatter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter. | foto: ČTK

PRAHA Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek jednal s prezidentem FIFA Seppem Blatterem o možnosti testování technologie pro hlídání brankové čáry v českých soutěžích. Vše je zatím v začátcích jednání, pokud se ČMFS testovat rozhodne, musí dostat povolení od Mezinárodní pravidlové komise IFAB.

"Je pravda, že jsme se o této možnosti s panem Haškem bavili," potvrdil Blatter na dnešní tiskové konferenci po své jednodenní návštěvě Prahy. "Jsem informován o iniciativě ČMFS experimentovat s touto technologií, ale aby mohli začít, musí nejprve požádat pravidlovou komisi o autorizaci," dodal. Také Hašek potvrdil, že ČMFS se touto otázkou zabývá.

"Ovšem zatím jde jen o myšlenku, kterou budou probírat experti ČMFS na pravidla. Ale jak bylo řečeno, hlavní slovo bude mít pravidlová komise IFAB, která nám k tomu musí dát svolení," řekl Hašek. O zavedení technologie pro hlídání, zda míč překročil brankovou čáru, se spekuluje již delší čas. Volání po jejím zavedení však zesílilo po mistrovství světa 2010 v JAR, kde nebyl Anglii uznán regulérní gól.

ROZHOVOR S ROSICKÝM A BLATTEREM

FIFA se sice této snaze dosud brání, ovšem pravidlová komise IFAB se na svém březnovém zasedání v Cardiffu bude zabývat myšlenkou, zda tuto technologii schválit. Aktuálně probíhají testy deseti různých technologií a IFAB bude tyto testy hodnotit. Pokud by některou z těchto technologií přijala, mohlo by se ČMFS přihlásit o možnost jejího testování v soutěžních zápasech. Blatter však zároveň naznačil, že přijetí brankové technologie nebude snadnou záležitostí.

"Pravidlová komise se skládá ze čtyř zástupců britského fotbalu a ze čtyř zástupců FIFA. K přijetí je třeba šest hlasů z osmi. FIFA tak potřebuje dva hlasy z Británie, FIFA má naopak právo veta na britské návrhy. To je důvod, proč není tolik změn v pravidlech. A to je dobře," dodal Blatter. První muž světového fotbalu se při návštěvě Prahy také vrátil k rozporuplné volbě Kataru jako pořadatele mistrovství světa 2022. Podle Blattera se jedná o logické vyústění snahy rozšířit fotbal po celém světě.

"V sedmdesátých letech byl sice fotbal světový, ale měl společná jen pravidla. Jednalo se především o záležitost Evropy a Jižní Ameriky. Proto jsme se s tehdejším prezidentem Joaem Havelangem rozhodli šířit fotbal i do zbytku světa," vzpomínal Blatter. Prvním krokem k této snaze bylo přidělení MS 2002 Japonsku a Jižní Koreji, čímž FIFA otevřela fotbal Asii. "Když jsem pak byl v roce 1998 zvolen, řekl jsem, že MS musí i do Afriky.

Nebylo to jednoduché prosadit, ale povedlo se. No a byl z toho velmi dobrý šampionát," pokračoval šéf FIFA s tím, že další logickou volbou byla Brazílie jako zástupce Jižní Ameriky. "Tam jsme totiž nebyli od roku 1978. Proto Brazílie. A pak se naskytla otázka, kam dále. A jelikož MS nikdy nebylo ve východní Evropě a arabském světě, vybrali jsme Rusko a Katar," dodal.

Prý je nyní brzy na to dělat nějaké unáhlené soudy o současných podmínkách Kataru při pořadatelství. "Přeci jen máme stále ještě jedenáct let příprav na šampionát. Budeme to pečlivě sledovat," uvedl Blatter s tím, že zatím nechce spekulovat ani o velmi teplém počasí, které v Kataru v létě panuje. "Pokud někdo ví, jaké tam bude počasí v roce 2022, tak je asi prorok. V současnosti jsou časté klimatické změny. Teď třeba máme v Evropě zimu, přesto tu občas panují jarní teploty," dodal.

Přestože Blatter bude na začátku června znovu kandidovat na post prezidenta FIFA, v Praze s předsedou ČMFS mluvil především o Haškově kandidatuře do výkonného výboru UEFA. "Nemám právo zasahovat do voleb kontinentálních konfederací, ale podle mě je můj přítel Ivan Hašek vhodným kandidátem. To bych ale řekl v každé zemi, jejichž zástupce kandiduje," přiznal.

Blatter v dnešních dopoledních hodinách ukončil návštěvu Prahy, kam přicestoval především jako čestný host na vyhlášení ankety Fotbalista roku ve Stavovském divadle, kde rovněž pogratuloval k osmdesátým narozeninám české fotbalové legendě Josefovi Masopustovi. "Byl jsem velmi poctěn, že jsem mohl reprezentovat FIFA na pondělním večeru a že jsem mohl osobně pogratulovat Josefovi Masopustovi. Byl jsem unešen celým večerem, který se odehrával v nádherném divadle. Bylo mi potěšením," dodal.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!