5. listopadu 2008 19:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Co nemá číst Křetínský a 'filozof na lavičce'

David Střihavka a Radim Řezník mají k míči blíže než Jiří Kladrubský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Střihavka a Radim Řezník mají k míči blíže než Jiří Kladrubský. | foto: ČTK

Římský císař a významný představitel stoicismu Marcus Aurelius měl velké štěstí, že se ve druhém století našeho letopočtu nehrál fotbal a on nebyl fanouškem Sparty Praha. Jinak by totiž "filozof na trůně" své stěžejní dílo Hovory k sobě nemohl napsat.

Na druhé straně jsou však dnes myšlenky Marka Aurelia to jediné, k čemu se zapálený fanoušek rudých může upínat. "Jak směšným cizincem je ve světě ten, kdo se diví kterékoli události v životě," napsal filozof. Kdyby byl fanouškem letenských, mohl by tento citát poupravit: "Je směšným cizincem ten, kdo se diví jakékoliv potupné porážce Sparty od kohokoliv".

Marcus Aurelius byl naštěstí sledování trapasů hráčů v rudých dresech milosrdně ušetřen. My, fanoušci naší milé Rezavé Sparty, máme zase velikou kliku, že když už nemáme filozofa na trůně, máme ho alespoň na lavičce. Není nad to se povznést a sparťanskou ostudu v Chacharstánu shrnout lakonickou větou: „Nás tohle utkání v ideální formě nezastihlo.“

To je opravdu myšlenka hodná velkého myslitele a stoika. Nezbývá, než předsedovi představenstva JUDr. Danielovi Křetínskému za našeho Pepíka opět poděkovat.

Jen doufejme, že JUDr. Křetínskému nikdo neřekne, že Sparta pod Pepíkovým vedením uhrála ze tří ligových zápasů pouze čtyři body, přičemž je získala s mužstvy bojujícími o záchranu.

Kdyby to totiž JUDr. Křetínskému někdo řekl, mohlo by se pod naším Pepíkem začít houpat křeslo. A JUDr. Křetínský by se opět mohl vrátit ke svému koncepčnímu modelu s koncepčním trenérem, který bude úzce – a hlavně koncepčně – spolupracovat s koncepčním manažerem Pepíkem. Kupříkladu takový Josef Csaplár vybudoval evropský velkoklub z Viktorky Žižkov za pouhých sedm kol a Spartě by se jeho zkušenosti jistě hodily. Ale snad tento text JUDr. Křetínský nečte a nikdo mu nic neřekne. S Pepíkem na lavičce si totiž užijeme ještě spoustu legrace a na Csaplára je do zimy čas.

Autor (31) miluje Spartu nade vše, ale radši začíná být stoikem.