Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Co řeší Pelta: Ovládá fotbal albánská mafie? Je liga v ohrožení?

Miroslav Pelta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta | foto: ČTK

PRAHA Českým fotbalem hýbe další skandál. Jak velkých je rozměrů zatím odborná veřejnost a média jen spekulují. Ovlivňuje český fotbal albánská sázkařská mafie? Je ohrožena nejvyšší soutěž? Server Lidovky.cz odpověděl na několik otázek v aktuální kauze.

Jak kauza začala?
Na úterý si spolumajitel Sparty Daniel Křetínský domluvil schůzku s předsedou fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Předal mu "tajné" informace ohledně řízení zápasů v českých profesionálních soutěží, z čehož byl Pelta šokován. Křetínský zdůraznil, že jde o systémovou věc, nikoliv jednotlivé utkání. Šéf českého fotbalu pak informace předal protikorupční policii. Od té doby je na veškeré informace uvaleno embargo.

Kdy by mohlo být známé vyšetřování policie?
Vypadá to spíš na měsíce. Informace se chopila protikorupční policie, která mlčí, aby nebyl narušen průběh vyšetřování. Podle některých zdrojů získal Křetínský informace z najaté detektivní kanceláře. V takovém případě by se vyšetřování protahovalo, neboť tyto důkazy nelze použít u soudu. Policie musí provést vlastní vyšetřování.

Udělal Křetínský dobře, když řešila kauzu touto cestou?
Kroky Daniela Křetínského se zdají být opatrné. Po předání informací Peltovi se sešel i s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten ho poté odkázal na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Do čtvrtka však k této schůzce nedošlo. Otázkou zůstává, proč se šéf Sparty nesešel s Peltou v soukromí a informoval o důkazech veřejnost. Kdyby zůstalo vyšetřování utajené, šance na úspěch by byla vyšší.

Více zde

Kdo všechno "Křetínského" zprávu viděl?
Fotbalové prostředí se momentálně zdá být velice schopné utajit informace před veřejností. Je však otázkou, kdo o podrobnostech v utajeném spisu ví. Jisté je, že kromě Pelty a Křetínského ještě ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec, kterému dokumenty předal šéf fotbalové asociace. Vše však může být jen hra a odvedení pozornosti, aby na informované osoby nebyl vyvíjen tlak. Z členů výkonného výboru je s obsahem zprávy obeznámen nejspíš jen místopředseda Dušan Svoboda, který je u v neužším vedení Sparty. Materiál nedostali k prostudování ani zbylí místopředsedové FAČR Dalibor Kučera a Jindřich Rajchl.

Je ohrožena regulérnost soutěže?
Pelta tuto možnost vyloučil, nicméně lze odvodit, že nyní je Sparta na bezpečném ostrově, kde jí nic "špatného" nehrozí. Rozhodčí mohou být pod tlakem veřejnosti mimořádně obezřetní v zápasech Sparty, aby nepoutali pozornost. Na druhou stranu je jasné, že pokud by se podezření prokázalo a do aféry by byly zapleteny i funkcionáři, jejich kluby by podobně jako v předešlých případech čekal odečet bodů či pád do nižších soutěží.

Je pravděpodobná aktivita albánské sázkařské mafie?
Spekulace, kterou přinesla některá média, se zdá být dost nepravděpodobná. Pelta přiznal, že nekalé sázky nejsou prioritním problémem. Tuto možnost minimalizoval také bezpečností manažer asociace Martin Synecký. "Takové signály nemáme," řekl LN. Kontrolní systémy českých i zahraničních sázkových společností fungují na jednoduchém principu: pokud by se na některé utkání prosázelo výrazně víc peněz (a to i včetně live sázek na jednotlivé příležitosti jako je odpískaná penalta či počet branek v utkání), systém by automaticky vydal varovný signál.

Zasahuje skandál do nejvyšších pater českého fotbalu?
To z rozhovorů s Peltou i Křetínským vyplývá. "Před časem jsem řekl, že bych za většinu funkcionářů v profesionálním fotbale dal ruku do ohně. Nyní mám u některých otazník," prohlásil Pelta na středeční tiskové konferenci. Křetínský to rovněž nastínil. "Situaci považuju za velmi vážnou a hlavně ji považuju za systémovou. Přišel jsem předložit informace, které se týkající celého systému," zdůraznil Křetínský.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...