24. srpna 2015 17:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Experti o Berbrových praktikách: Donášení a strach. Teď je šance na revoluci

Roman Berbr s Dagmar Damkovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr s Dagmar Damkovou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Rozhovor, který bývalý ligový rozhodčí Libor Kovařík poskytl Deníku Sport, znovu rozproudil diskuze na téma fungování komise rozhodčích. Podle Kovaříka fakticky neřídí sudí předsedkyně komise Dagmar Damková, ale její partner a místopředseda FAČR Roman Berbr. Co tomuto tvrzení říkají zainteresovaní?

Kovařík v rozhovoru hovořil o tom, že Berbr má kolem sebe síť „oblíbených“ sudí, které vždy podrží a že Damková je pod jeho absolutním vlivem. Pozastavil se třeba i nad metodami, které podle něj místopředseda svazu využívá k udržení vlivu, nebo nad tím, že o lidech z Moravy se hanlivě vyjadřuje jako o „Asiatech“.

Redakce oslovila v anketě čtyři respondenty. Dva členy výkonného výboru FAČR, Vlastimíra Hrubčíka a Zdeňka Zlámala, bývalého reprezentanta Ladislava Vízka a Magdu Pekařovou, mluvčí skupiny Synot, která je generálním partnerem fotbalové nejvyšší soutěže.

Jak na Kovaříkovu zpověď reagovali?

Vlastimír Hrubčík, člen výkonného výboru FAČR

„Překvapilo mě to, ale podle mého názoru to tu situaci v komisi rozhodčích vystihuje. Já jsem na to už před rokem upozorňoval a ptal jsem se, kdo vlastně komisi řídí. Nemůže to asi být paní Damková, která je sedm nebo osm měsíců v roce na cestách.

Minulý rok, když jsem do toho vstupoval, to bylo spíš jen takové poukázání na to, že něco není v pořádku. Teď věřím, že i předseda Pelta se nad situací zamyslí a dával bych pravděpodobnost padesát na padesát tomu, že se nějaká změna odehraje. Očekávám i vyjádření zástupců ligy, kteří jsou ve výkonném výboru.

Že by paní Damková s panem Berbrem v sobě našli sebereflexi? Tomu nevěřím. Musí přijít něčí rozhodnutí. To, co se kolem komise rozhodčích děje, není optimální. Měla by přijít změna: nový člověk, noví členové komise, ta situace se prostě musí řešit.“

Zdeněk Zlámal, 1. místopředseda výkonného výboru FAČR

„Hodně mě to překvapilo. Ale těžko se mi na to reaguje, nejdřív se musím s celou situací podrobně seznámit. V úterý teprve pojedu na svaz a budu mluvit s předsedou Peltou. Pak musíme zaujmout nějaké stanovisko, ale teď bych zatím nerad říkal, co může následovat.

Můžu jen říct, že rozhovor mě zarazil i proto, že ve vyjádření ligových klubů před několika týdny byli všichni spokojení jak s výkony rozhodčích, tak s činností komise. A že se pan Berbr hanlivě vyjadřuje o lidech z Moravy? Tomu jsem se musel usmát. V rámci výkonného výboru jsou vztahy mezi moravskými a českými členy v poslední době velmi dobré. Důležité je přece spíš to, jaký je produkt, výsledek, než jak kdo komu říká. Neděláme rozdíly mezi tím, kdo odkud je a táhneme za jeden provaz.“

Ladislav Vízek, bývalý reprezentant

„Rozhovor jsem četl a abych řekl pravdu, vůbec mě to nepřekvapilo. Ty Berbrovy praktiky... Všichni o tom víme. A proto musím říct, že je to nejen jeho ostuda, ale trochu možná i naše, že s tím nic neděláme a jsme jak ovce. Jeden čas jsem bojoval, ale už mě to unavilo. Je to těžké: na Strahově ruka ruku myje, oni snad na sebe něco vědí. Nezbývá nám než doufat, že přijde nějaká revoluce.

Když jsem dělal delegáta, tak jsem taky poznal, jak Berbr pracuje. Už tehdy měl takové to své „komando smrti“, skupinu rozhodčích, kteří to řezali. A mám pocit, že v nižších soutěžích je to ještě horší. Někdo si koupí místenku do první třídy... A Berbra se pak všichni bojí, mají obavy, že by je zničil, kdyby šli proti němu. Je to přesně tak, jak říká pan Kovařík: strach, donášení, prostě hnus fialovej.

Roman Berbr, v pozadí (vpravo) Dagmar Damková.
FOTBALOVÉ VEDENÍ NA TENISE.  Předseda FAČR Miroslav Pelta (vpravo) a její...

Jediná šance je odvolat paní Damkovou z pozice šéfky komise rozhodčích, aby Berbr přes ní nemohl uplatňovat svůj vliv. Ale jestli se to může stát, to ukáže až příští valná hromada. Snad už se lidi přestanou bát. Ono to nikdy asi úplně čisté nebude, ale ať se to aspoň ozdraví. Ať tomu obyčejný člověk může věřit.

Že by to Berbr nebo Damková sami vzdali, to nečekám. Baví je to, mají pod sebou hodně lidí. Berbr bohužel Damkovou řídí, radí se spolu, kam kterého rozhodčího pošlou. Je jasné, že ona vždycky kývne, co taky může dělat. On je nebezpečný a na praktiky, které používal v minulosti, asi nezapomněl.“

Magda Pekařová, mluvčí skupiny Synot, generálního partnera ligy:

„Podobné kauzy nás samozřejmě netěší a nepřispívají k renomé české kopané. Věříme, že vedení FAČR celou záležitost důkladně prošetří. Současně jsme však jednoznačně toho názoru, že obdobné spory by aktéři neměli řešit přes média, ale přes kompetentní orgány, popřípadě osoby, které mohou celou situaci objektivně posoudit a vyřešit.“

David Čermák

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz