2. prosince 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čtyřicet pět tisíc fanoušků se na stadionu modlilo za zesnulé fotbalisty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fanoušci Atlétika Nacional, ve středu, tedy den, kdy se mělo hrát finále,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Atlétika Nacional, ve středu, tedy den, kdy se mělo hrát finále,... | foto: Twitter

CHAPECO/PRAHA Obrovská vlna solidarity na celém světě se spustila poté, co 19 hráčů brazilského týmu Chapecoense zemřelo v noci na úterý po pádu letadla při cestě na finále Jihoamerického poháru do kolumbijského Medellínu. A právě fanoušci tamního Atlétika Nacional, konkrétně 45 tisíc z nich, přišlo ve středu na svůj stadion uctít zesnulé.

Minulou středu na hřišti s fanoušky a poté i v kabině mohutně slavili. Jak by také ne. Vždyť fotbalisté Chapecoense hned při své první účasti v Jihoamerickém poháru postoupili do finále.

O necelý týden později byla Arena Condá v malém jihobrazilském městě Chapecó opět plná lidí, hurónský řev však vystřídalo ticho.

Příznivci klubu totiž přišli do útrob stadionu a týmové šatny zapálit svíčky za 75 mrtvých cestujících, z toho 19 hráčů týmu, kteří zahynuli po pádu letadla kvůli dosud nezjištěným důvodům před příletem do Medellínu.

Tam měli populární „Chapé“ ve středu odehrát úvodní zápas finále Jihoamerického poháru proti místnímu Atlétiku Nacional.

Pochod fanoušků Chapecoense

Z týmu však přežili jen tři hráči. Obránce Alan Ruschel má zlomeninu pánve a zranění páteře.

O život bojují také brankář Jackson Follmann, kterému lékaři amputovali jednu nohu a hrozí mu odebrání i té druhé, a obránce Neto, který leží v nemocnici se zraněním hlavy a hrudníku.

„Moje srdce je rozervané na kusy, cítím strašnou bolest. Je to nesnesitelně těžké. Nikdy jsem si nemyslela, že budu muset něčím takovým projít.“ řekla matka jednoho ze zahynulých hráčů Alaide Padilhaová, která stadion v úterý jako další desítky tisíc lidí navštívila.

„Nemůžu tomu uvěřit. Mluvil se mnou těsně před odletem a najednou už nic neuslyším,“ dodala truchlící matka.

Město Chapecó se zahalilo do smutku, místní lidé vedle stadionu hromadně truchlili i v místní katedrále, kde se pozůstalí sešli na mši, kde společně vzpomínali a zpívali.

Brazilský prezident Michel Temer vyhlásil v zemi třídenní státní smutek. Socha Krista Spasitele v Riu de Janeiro byla rozsvícená v barvě týmu – zelené, která ale byla kvůli velké mlze těžko viditelná.

Smutná fanynka Chapecoense.
Smutek v Brazílii po pádu letadla s týmem Chapecoense. Novinářka Guilherme Marques.

Vlna solidarity však nenastala jen mezi lidmi z okolí města. Kluby ze Serie A, tedy nejvyšší brazilské soutěže, se vedle vyjádření soustrasti pozůstalým ohlašovaly s tím, že vedení Chapecoense nabízejí na hostování své hráče.

Ve společném prohlášení pak vyzvaly vedení domácí federace, aby klubu udělila na tři roky výjimku chránící ho od sestupu. Zrušeny pak byly také všechny zápasy v Brazílii a okolních státech.

Už jistý brazilský mistr Palmeiras pak požádal brazilský svaz, aby zápas posledního ligového kola mohl odehrát v dresu Chapecoense.

Atlético Nacional, tedy soupeř Chapecoense ve finále, navrhl, aby vedení jihoamerické konfederace CONMEBOL udělilo klubu z jižní Brazílie titul šampiona bez boje, jako symbolické gesto.

Hold památce zesnulých ve středu uctil plný Atanasio Girardot Sports Complex, tedy stadion Atlétika Nacional, na který dorazilo 45 tisíc fanoušků. Na stadionu zněly modlitby a oslavné pokřiky na adresu „Chapé“.

Podívejte se na video ze stadionu Atlétika Nacional

Minutu ticha držely v úterý například i některé evropské kluby jako Barcelona či Real Madrid před svými tréninky.

Další kluby, které v uplynulých dnech hrály, nastoupily s černými páskami na rukávech, do zelena se například obarvil stadion v Mnichově. Řada klubů, ale i osobností z fotbalového okolí poslala kondolence přes sociální sítě.

„Je nemožné věřit tomu, co se stalo. Srdce pláče, ale nebe s radostí přijalo šampiony. Moje myšlenky patří rodinám a přátelům všech obětí,“ napsal na instagramu útočník Barcelony Neymar, který jako kapitán letos v Riu přivedl brazilské fotbalisty k historicky prvnímu triumfu na olympijských hrách.

Navíc i samotné vedení klubu ze Chapeca podpořilo soudržnost s pozůstalými i fanoušky tím, že slíbilo, že „Chapé“ uctí památku zesnulých fotbalistů tím, že bude hrát v nejvyšší soutěži i Jihoamerickém poháru i v příští sezoně.

„Budeme muset restrukturalizovat klub, podepsat nové hráče, podniknout spoustu schůzek a mít spoustu trpělivosti. Ale věřím, že příští rok budeme ligu zase hrát. Máme v úmyslu pokračovat,“ věří viceprezident klubu Ivan Tozzo.

  • 0Diskuse


Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63


Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na Lidovky.cz