Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dagmar Damková: S Macelou jsme si to vyříkali

Damková je ve světě hvězda. V Čechách má smůlu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Damková je ve světě hvězda. V Čechách má smůlu. | foto: ČTK

PRAHA Už je to téměř tři roky, co fotbalová rozhodčí Dagmar Damková (34) naposledy pískala v první lize. Zdá se, že nové vedení fotbalového svazu je jí nakloněno a na podzim by se do nejvyšší soutěže mohla znovu vrátit, navíc se nově stala předsedkyní komise ženského fotbalu.

Šéf komise rozhodčích Luděk Macela řekl, že si na podzim v první lize zapískáte. Opravdu se do nejvyšší soutěže vracíte?
Doufám, že to tak bude. (smích) Teď jsem nominovaná na první kolo domácího poháru, v sobotu pískám Strakonice – Viktorka Žižkov. Snad se blýská na lepší časy.

Čím si změnu postoje vysvětlujete? Má na to vliv nové vedení fotbalového svazu?
Možná, že to tím taky je. Nedokážu sama říct. Pan Hašek povídal, že mě viděl párkrát pískat a že si myslí, že jsem dobrá rozhodčí, takže to asi taky mělo svůj vliv. S panem Macelou jsme si sedli, některé věci jsme si vyříkali, takže věřím, že to bude fungovat.

Proč jste vlastně od jara 2007 v první lize nepůsobila?
Mezi námi byl komunikační problém. Šlo hlavně o to, že jsme byla hodně často vytížena mezinárodně a tady se na to podle mě nebral moc ohled. Když jsem třeba byla na semináři FIFA a zrovna probíhal seminář v Česku, tak se to bralo tak, že tady nejsem na semináři. Hodně jsem cestovala, a když jsem přijela, tak jsem si musela doplňovat fyzičky a podobně. Došla mi trpělivost, řekla jsem, že takhle už ne, a šla jsem raději pískat třetí ligu. Tam jsem měla jistotu.

Problém byl i s tím, jaké typy testů máte dělat, že?
Dělala jsem testy pro muže, které jsem splnila, jenže pak je zpřísnili na hranici testů pro ty, kteří pískají Ligu mistrů. Tehdy jsem řekla, že to plnit nebudu. Takové limity by pro mě byly drastické.

Cestovat budete asi stejně často. Teď už to vadit nebude?
Panu Macelovi jsem říkala, že bych byla ráda, kdyby akceptoval, že můj rozhodcovský režim je jiný než u kluků. Čeští rozhodčí skončí sezonu, ale mně ročník pokračuje. Třikrát do roka odlétám na týdenní nebo dvoutýdenní semináře a mám k tomu plno dalších zápasů. Když končím, tak kluci už začínají. To bych musela jet jedenáct měsíců bez přestávky, což není možné. Poprosila jsem pana Macelu, aby to akceptoval. On na to přistoupil.

Proč se to nedalo vyřešit o dva roky dříve?
Neříkám, že byl problém jen na jejich straně. Možná pomohla i olympiáda. Ukázala jsem všem, že asi tragická rozhodčí nebudu, když pískám finále olympiády.

Cítíte, že máte pod novým svazovým vedením větší důvěru?
Ještě nic nezačalo. Zatím je to takové poupátko, ale rozhodující je, jaká bude realita. Já jsem ale optimistka.

Mohl vašemu návratu pomoci i vliv vašeho partnera a šéfa Plzeňského krajského fotbalového svazu Romana Berbra?
Spíš přispělo, že je nové vedení a pan Hašek prohlásil, že věří v moje schopnosti.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....