14. června 2017 19:17 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Další faux pas na slovenský účet: na Euru je vítal špatný státní znak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Slovenští fotbaloví fanoušci. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenští fotbaloví fanoušci. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Podruhé v krátkém čase zažívají slovenští sportovci pocit křivdy v souvislosti se státními symboly. Na nedávném mistrovství světa v hokeji si museli místo Nad Tatrou sa blýska vyslechnout hymnu slovinskou, hned po příjezdu na fotbalové Euro do 21 let je vítal autobus polepený neúplnými státními znaky.

Když v úterý „slovenští sokolíci“, jak svou fotbalovou reprezentaci do 21 let častují slovenská média, na letišti v polském Lublinu nastupovali do autobusů, ta nesrovnalost je hned praštila do očí: ve státním znaku na voze chybí modré trojvrší.

Bílý dvojramenný kříž se tak na všech pěti velkých znacích, jimiž byl autobus slovenské výpravy polepen, vznášel „ve vzduchu“, tři vrcholy symbolizující tři uherská pohoří Tatra, Mátra a Fatra nikde. „Samozřejmě si toho všichni všimli a samozřejmě jim to nepřidalo na náladě. My se ale snažíme koncentrovat na důležitější věci a na to, kvůli čemu jsme sem přijeli,“ řekl pro šport.sk tiskový mluvčí slovenské výpravy Peter Zeman.

Ke cti polským pořadatelům budiž to, že hned ve středu během tréninku Slováků v dějišti šampionátu svou chybu napravili, když technici všech pět slovenských státních znaků na autobusu domalovali.

„Mluvili jsme se zástupci FIFA i domácího organizačního výboru. Všici se nám omlouvali, chyba se stala na straně lokálního partnera. Zadání znaku do výroby bylo v pořádku, problém vznikl přímo při jeho nalepování na autobus. Mrzí to, samozřejmě, na druhou stranu je třeba kvitovat rychlou reakci všech, když už ve středu dopoledne bylo vyobrazení slovenského státního znaku na autobuse v pořádku,“ nechal se slyšet generální sekretář SFZ Jozef Kliment.

„Sokolíci“ jsou tak už nyní v dobré náladě a vyhlížejí úvodní utkání Eura, v němž se v pátek od 20:45 střetnou s domácím Polskem.

okaOndřej Kopřiva
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz