Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další silná generace. Mladí Španělé na Euru jednadvacítek září

Sport

  16:25
Kdo nahradí Xaviho a Iniestu? Napovědět může mistrovství Evropy fotbalistů do jednadvaceti let, které probíhá v Izraeli. A ukazuje se, že na Pyrenejském poloostrově roste nová zlatá generace Španělska.

Reprezentace Španělska do 21 let. foto: Reuters

"Už před začátkem mistrovství jsem řekl, že máme kompaktní tým. Daří se nám v obraně i v útoku a já věřím, že to tak bude pokračovat i ve finále a vyhrajeme titul," prohlásil kapitán Thiago Álcántara.

Čtyři zápasy, samá vítězství, osm vstřelených gólů a žádný inkasovaný. Španělsko se na malém Euru může pochlubit skvělými statistikami.

A hlavně - už postoupilo do úterního finále. O celkový triumf se střetne s Itálií. Může obhájit titul z roku 2011 a ovládnout šampionát počtvrté v historii. Víckrát (pětkrát) to zvládla právě jen Itálie.

"Mám pocit, že hrajeme podobně dobře jako před dvěma lety v Dánsku. Přitom v týmu zůstalo jen pár hráčů. Což mě samozřejmě moc těší, že se nám tak daří. Teď si musíme trochu odpočinout a pořádně se připravit na úterní finále," uvedl trenér Julen Lopetegui. Thiago Alcántara, střední záložník z Barcelony, je jedním z těch, kteří už zlato z Eura jedenadvacetiletých mají.

Španělsko v kategorii do 21 let neprohrálo 25 soutěžních zápasů za sebou. Z toho třiadvacetkrát vyhrálo. To je báječná bilance. Jako by svěřenci trenéra Lopeteguiho neměli konkurenci. Stačí se podívat na výsledky: 1:0 proti Rusku, 1:0 proti Německu, 3:0 proti Nizozemsku a 3:0 v semifinále proti Norsku, které bylo příjemným osvěžením turnaje.

Čím to, že Španělsko válcuje soupeře i na této úrovni?

Především - drží se úspěšného stylu, který mu vynesl výsadní postavení i v seniorské kategorii. To znamená systém krátkých a rychlých přihrávek a následný bleskurychlý přechod do útoku.

Španělští mladíci jsou na tom už nyní skvěle technicky i takticky. Úchvatně hrají například útočníci Isco z Málagy nebo Álvaro Morata z Realu Madrid, Álcántara či bezchybný obránce Marc Bartra, jenž je také z Barcelony. O výkonech brankáře Davida de Gey z Manchesteru United zase svědčí to, že na turnaji ještě neinkasoval ani jeden gól.

Pokud Španělsko v úterý vyhraje, potvrdí výsadní postavení ve fotbalovém světě. Vždyť by v jednu chvíli mělo evropský titul jak na seniorské úrovni, tak v kategorii do jedenadvaceti let...

Autor:

Mohlo by vás zajímat