Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Damková prosadila sprej a brání své sudí: Jaro zvládli lépe než ti na MS

Sport

  20:00
PRAHA - Za mizící sprej, který se používá k dodržení vzdálenosti mezi zdí a míčem, uslyší Dagmar Damková potlesk. Za výkony sudích, kterým v českém fotbalu šéfuje, však často sklízí kritiku. „Jaro v české lize bylo z pohledu rozhodčích lepší než celé mistrovství světa,“ prohlásila Damková.

Dagmar Damková ještě jako rozhodčí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Minulý týden odstartoval nový ligový ročník, v prvním kole došlo k výrazným přehmatům jen v zápase Slovácko - Slavia (1:2), v němž sudí Libor Kovařík neodpískal proti hostům dvě penalty a nevyloučil domácího Kuncla.

„Přitom Libor patří ke zkušeným rozhodčím. Doufám, že si slabou chvilku vybral na začátku a pak už to bude v pohodě. Ve čtvrtek pískal zápas Karabüksporu s Trondheimem v Evropské lize a podle delegáta to bylo s přehledem,“ řekla Damková na pátečním setkání s novináři.

Čím si vysvětlujete, že tak zkušený sudí zápas pokazí?
To si vysvětlit nedokážu, to prostě nechápu.

A rozumíte iniciativě vašeho kolegy z výkonného výboru Vlastimila Hrubčíka, který vás vyzval jako předsedkyni komise rozhodčích k rezignaci?
Nemám k tomu co říct.

Nechtěla jste si to s ním vyříkat?
Ne, nechtěla. Nepotkali jsme se, uvidíme se až v září na výkonném výboru. Pro mě je partner za Moravu místopředseda asociace Zlámal a předseda řídící komise Blaha. S nimi řešíme věci, o kterých pan Hrubčík nemá ani ponětí.

Naštvalo vás, s čím vystoupil?
On tam jmenoval víc věcí a z toho bylo poznat, že neví, jak naše práce funguje.

Na listině rozhodčích pro profesionální soutěže zůstali i ti, kteří opakovaně dělali hrubé chyby, například sudí Ardeleánu. Budou tito rozhodčí pod větší kontrolou?
Všichni jsou pod drobnohledem. Je to podobné jako s hráči, taky se jim v zápase něco nepovede, ale v další sezoně tu šanci dostanou. Pak už záleží na nich, jak se s tím poperou.

Váhala jste, koho na listinu vzít a koho ne?
Nerozhoduje jen Damková, v komisi je nás sedm.

Ale čekalo se, že někteří své výkony odnesou vyřazením.
Mně se taky kolikrát nelíbí, co napíšete, ale nikomu neříkám, že by vás za to měli trestat. Nechte nás dělat naší práci, my neseme odpovědnost.

Do finále poháru a Superpoháru jste nasadila i brankové rozhodčí. Plánujete jimi obsazovat i ligová utkání? Například ta vypjatá?
Byla bych ráda, kdyby to šlo na všechny zápasy, ale tolik rozhodčích nemáme. A pak jaký zápas vybrat? Když se bude hrát derby nebo Sparta - Plzeň, tak je dáte tam. Nic se tam nastane, bude to naprosto pohodové utkání a sporné situace nastanou třeba v Liberci, kde brankoví rozhodčí nebudou. Ne, nechci tímto způsobem do ligy zasahovat. Své si k tomu musí říct i kluby. Co vím, ty pro to nebyly.

Ale jistě uvítají novinku v podobě mizící pěny, která pomůže dodržet vzdálenost zdi od míče. Kdy vás napadlo, že to zavedete i v české lize?
Když jsem před osmi lety byla na dovolené v Brazílii a viděla v televizi, jak to rozhodčí používají, hrozně se mi to líbilo. Ale v Evropě o tom nikdo nechtěl ani slyšet. Když se to loni objevilo na Konfederačním poháru a na mistrovství světa dvacítek a sedmnáctek, tak jsem tušila, že to přijde i do Evropy.

To nastalo v průběhu mistrovství světa, kde sprej měl úspěch a Evropská fotbalová unie oznámila, že ho sudí budou používat v Lize mistrů i v Evropské lize.
Po mistrovství světa jsem měla jen pozitivní ohlasy, tak jsem si řekla, že jdu to toho. Za pomoci kolegyně z Maďarska jsem našla dodavatele a teď se jen čeká, až přijde zásilka z Argentiny.

Jaké jsou hlavní výhody spreje?
Při volných kopech v okolí pokutového území se hráči ve zdi nebudou přibližovat dopředu, což běžně dělávají. Ta čára působí jako blok. Je to stejné, jak když hráč hází aut, taky nevstoupí do hřiště. Ale stejně je zásadní, aby rozhodčí zeď správně změřili. Pokud ji postaví sedm metrů od míče, tak i sprej je k ničemu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!