Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rosickému bych neodpustil, kdyby šel jinam než do Sparty, řekl Křetínský

Sport

  15:09
PRAHA - Jeho klub v letním přestupovém období získal už pět nových fotbalistů, sparťanský majitel Daniel Křetínský však by chtěl ještě víc. „Ještě dvě posily mi chybí,“ prohlásil Křetínský při příležitosti uzavření kontraktu s novým generálním partnerem klubu společností Synot tip.

Daniel Křetinský foto: MAFRA - Michal Šula

Není těžké vystopovat, že jednou z vysněných posil je Tomáš Rosický. Kapitán české reprezentace však během jara prodloužil smlouvu v Arsenalu o další rok.

Je letní příchod Rosického reálný?
Strašně bych si přál, aby přišel. A aby se to stalo brzy. Ale nechci na Tomáše vytvářet nepříjemný nátlak. Záleží, na jeho rozhodnutí. Chápu, že odcházet z Arsenalu není jednoduché. Tomášovi bych neodpustil, kdyby odešel jinam než do Sparty. Zároveň bych si přál, aby přišel i Václav Kadlec.

Spartu bude sponzorovat Synot tip. Společnost už podporuje Slovácko i Jablonec

Zatím jste koupili především cizince. Proč ne Čechy?
Není to žádné speciální zadání, že musí přijít zahraniční hráči. Vždycky hledáme nejlepší hráče na danou pozici. Pokud jde o Čechy, tak se stává, že naše kluby požadují za pouze nadějné fotbalisty vysoké částky. V tomto smyslu je třeba mít míru, hranici. Za hráče, který vypadá nadějně jen v české lize, si nelze myslet, že dostanou patnáct dvacet milionů korun.

Také jste získali Frýdka, kterého jste před dvěma lety poslali do Liberce na přestup.
Může se to zdát nelogické, ale je to úděl Sparty. Pro ligu vychováváme hodně hráčů, vždyť proti komukoli hrajeme, tak za soupeře nastupují tři čtyři hráči, kteří v minulosti prošli Spartou. V lize jich může být padesát, možná víc.

Ale proč nadějné odchovance prodáváte?
Sparta všechny své odchovance pod smlouvou držet nemůže. Na hostování dáváme ty, u kterých si myslíme, že to dává smysl. V jiných případech máme dohody, že když hráč přestoupí, tak my si necháváme předkupní právo. Za určitých příznivých podmínek si ho můžeme koupit zpátky.

Před pár dny jste prodali do Hoffenheimu nejlepšího hráče Kadeřábka. Bylo pro vás těžké s odchodem souhlasit?
Upřímně jsem si to nepřál. Ale když prodlužoval smlouvu, tak jsme se dohodli za jakých podmínek by mohl případně odejít. Já chtěl, aby přestoupil až po kvalifikaci evropských pohárů, ale pro Pavla byla bundesliga sen. Nakonec jsme se rozhodli, že mu ho splníme. Odchod byl v jeho zájmu, ne v zájmu Sparty.

Jaké cíle jsou v zájmu Sparty v příští sezoně?
Nesmíme se schovávat, ale potvrdit to, o co musíme bojovat každý rok. To znamená vyhrát ligu a uspět v evropských pohárech.

Co znamená uspět v pohárech?
To nemůžu říkat do chvíle, dokud nebudeme znát los. Ale ať bude jakkoli obtížný, tak o Ligu mistrů musíme svést pořádnou bitvu. A i kdybychom neměli vyhrát, tak pro favorita musí být postup mimořádně těžký.

Dostanete jednoho z těchto soupeřů Šachtar, Ajax, CSKA Moskva, Bruggy nebo Monako. Kterého byste si přál?
Když jsem v minulosti nějaké přání vyslovil, tak se mi to vymstilo. Třeba Häcken mi přišel jako nejhratelnější soupeř... Takže teď raději nic říkat nebudu. Ale co za sebe říct můžu, tak jsme v takové pozici, že se musíme postavit komukoli. Jsem přesvědčený, že budeme připravení.

Mužstvu věříte hodně?
Trenér Ščasný odvádí dobrou práci. Navíc až na Kadeřábka máme stejný tým, který před rokem vyhrál ligu i pohár. A ještě jsme významně posílili. Existují důvody, abychom si připadali dostatečně silní.

Trenér Ščasný předělává rozestavení na tři obránce, pět záložníků a dva útočníky. Jak se vám to zamlouvá?
Dostáváte mě do nebezpečné situace. Fotbal miluju, rád ho komentuju, ale zároveň se nechci znemožnit.... Dlouho chceme mít víc herních variant. Systém tři pět dva znám, sledoval jsem italské kluby, především Juventus. Má to své kouzlo a je to správné rozhodnutí trenéra. Věřím, že tenhle systém nám v předkole Ligy mistrů může významně pomoci.

Ligu mistrů jste hráli naposled před deseti lety, i proto hospodaření klubu často končí ve ztrátě. Jak bude vypadat ekonomický výsledek za poslední soutěžní ročník?
Pokud se do něj započítá přestup Kadeřábka, tak bude příznivější.

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...